A Kossuth-díjas színművész búcsúztatása a Farkasréti temető Makovecz-termében lesz délután 14 óra 30 perckor. Schubert Éva július 11-én, nyolcvanhat éves korában hunyt el.
A Kossuth-díjas színművészt, Budapest díszpolgárát az Emberi Erőforrások Minisztériuma és a Fővárosi Önkormányzat is saját halottjának tekinti.
Több mint öt évtizedet töltött a színpadon, játszott a Vígszínházban, a Vidám Színpadon és a Játékszínben is. Több mint harminc filmben szerepelt, és számos tévéjátékban is láthatta a közönség. Emellett darabokat fordított németből, franciából, angolból, tanított a Zeneakadémián és Gór Nagy Mária Színitanodájában, valamint rendezett is.
Schubert Éva munkásságát 1984-ben érdemes művész címmel, 2001-ben a Magyar Köztársasági Érdemrend tisztikeresztjével, 2008-ban a 39. Magyar Filmszemle életműdíjával ismerték el.
A drámától a vígjátékig minden műfajban felejthetetlen alakítást nyújtó művészetéért, drámai erővel, humorral, sziporkázó szellemességgel megoldott szerepformálásaiért, a közönség iránti alázattal átitatott, példaértékű életpályája elismeréseként kapta meg 2013-ban a Kossuth-díjat. Ugyanebben az évben Budapest díszpolgára lett.
Schubert Éva (forrás: kepmas.hu)
Minden ember, nincs kivétel, szívesebben néz fiatalt, szépet, ragyogót, mint öreget. Ez természetes is. (…) Ezért kell az embernek meggazdagodnia minden területen. Ne az legyen az egyetlen rá jellemző dolog, hogy fiatalon csinos volt. (Schubert Éva)
Jelenkorunk ugyanúgy magában hordozza azokat a személyiségeket az élet minden területén, akik majd az évek múlásával példaképpé, legendává válhatnak, mint nagy elődeik. Számtalan nevet lehetne felsorolni a különböző művészeti ágakból. Az mindig nagy öröm, ha valakit még életében méltathatunk – írta a Montázs Magazin egy tavaly készített interjú kapcsán.
Schubert Éva 1931. január 19-én született. Róla is elmondható, hogy színészóriás és legenda. Méltóság sugárzott belőle minden interjú során. Kollégái azt mondták róla, ő a legműveltebb magyar színész. Sokoldalúságára jellemző, hogy a színjátszás mellett színészmesterséget tanított, színdarabot, könyvet és tanulmányokat írt, darabokat fordított, (angolból, németből, franciából,) operát írt és remekül főzött. Kedvenc sütije a flódni volt.
A Kossuth-díjas magyar színésznő az utóbbi években visszavonultan élt. Betegsége évekkel ezelőtt kerekesszékbe kényszerítette, csontritkulása miatt a lakását sem tudta elhagyni. Egy riport során azt kérdezték tőle, hogy a régi színészek miként váltak legendává. A válasza ez volt: – Attól, hogy van egy olyan kisugárzása, hogy csak őrá lehet figyelni. Schubert Éva is ilyen: izgalmas, sokoldalú, művelt, intelligens asszony, aki minden szerepet el tudott játszani.
Reflektorfényben: Schubert Éva Részletek a “Hogy volt?! sorozat aktuális műsorából (MTVA).
Kölcsey Ferenc távoli rokona, egyik ükanyja a költő unokahúga volt. Dédapjának testvére pedig vándorszínész volt, Petőfivel együtt lépett fel Székesfehérvárott. Budapesti polgári családba született, középiskolába a zugligeti Angolkisasszonyokhoz járt. Színházi pályáról nem is álmodott, francia-latin szakos tanárnak készült. Kiválóan beszél németül és megtanult angolul is.
1955-ben szerzett diplomát a Színház- és Filmművészeti Főiskolán, majd a Magyar Néphadsereg Színházához szerződött. 1956-57-ben a József Attila Színház, 1957-58-ban a Vidám Színpad, 1958-tól 1978-ig a Vígszínház tagja volt. 1978-tól újból a Vidám Színpad művésznője. 1988-tól a Játékszín szerződtette, 2004-től pedig a soproni Petőfi Színháznál játszott. Több alkalommal rendezett is az utóbbi években. Adjunktus a Zeneművészeti Főiskolán, valamint Gór Nagy Mária színiiskolájának is tanára.
Első férje Zolnay Pál rendező volt, akivel még főiskolás korában házasodtak össze. Második férje Verebes Károly (1920-1987) színész volt. Közös lányuk, Verebes Dóra restaurátor, aki Verebes István féltestvére. Schubert Éva számos játék- és tévéfilmben szerepelt.
Ismeri a szandi-mandit? (1969)
Az AbigélGigus tanárnője, a Szomszédoksorozat Lillácskája is ismerős számunkra.
Számos díjban, elismerésben részesült: Érdemes művész (1984), V. kerület díszpolgára (1999), A Magyar Köztársasági Érdemrend tiszti keresztje (2001), Prima díj (2007), A 39. Magyar Filmszemle Életműdíja (2008), Pepita Különdíj (2008), Kossuth-díj (2013), Budapest díszpolgára (2013), Pepita Életmű-díj (2013).
A drámától a vígjátékig minden műfajban felejthetetlen alakítást nyújtott. A humor is része életének, hiszen számtalan kabaréjelenetben is láthattuk.
December 3-án mutatják be Lutter Imre vadonatúj, Test és tudat című verseskötetét az Operettszínház Kálmán Imre színpadán, sztárvendégek közreműködésével.
Rendhagyó kiállítás nyílt az INDA Galériában a 110 éve született Kazinczy János Antal, az itthon talán még kevesek által ismert festő – és szobrászművész életművéből.
A Radnóti-díjak átadásával ért véget a XXVIII. Radnóti Költészeti Biennálé, amelynek programjai a Győri Nemzeti Színházban és Abdán, Radnóti kivégzésének emlékhelyénél zajlottak
„Szelíden, mint a szél” címmel rendezi meg az idén százéves Váci Mihály tiszteletére országos vers- és prózamondó versenyét az Északkelet-magyarországi Regionális Versmondó Egyesület és anyaszervezete, a Magyar Versmondók Egyesülete.
Krasznahorkai László Herscht 07769 című regénye nyerte el idén a Kulturhuset Stadsteatern Nemzetközi Irodalmi Díjat, melyet Daniel Gustafsson fordított le svéd nyelvre. Az elismerés kitüntetettjeit öt jelölt szerző és hat jelölt fordító...
Kedves Látogató! Tájékoztatjuk, hogy a honlap felhasználói élmény fokozásának érdekében sütiket alkalmazunk. A honlapunk használatával ön a tájékoztatásunkat tudomásul veszi.Elfogadom