Barion Pixel
Connect with us

Franciaországi magyar siker

Hírek

Franciaországi magyar siker

Hégli Dusan szlovákiai magyar rendező és koreográfus Finetuning című tánckoreográfiája kapta a Prix Tournesol díjat az idei kortárs színházi fesztiválon a franciaországi Avignonban – jelentette vasárnap a TASR szlovák közszolgálati hírügynökség.

A Finetuning című darabot a pozsonyi Ifjú Szivek Táncszínház és a Dusan Hégli Company közös adták elő a Corps et danse (Test és tánc) elnevezésű kategóriában.

Az avignoni színházi fesztiválon az idén több mint 1100 előadást láthatott a közönség, és a Finetung darabot mintegy 150 kiválaszott előadás közül méltatták a neves díjra.

A pozsonyi magyar csoport darabjának még 2016-ban volt a bemutatója Avignonban, s azóta több mint 46-szor adták elő, elsősorban Avignonban – jegyezte meg a TASR. A Finetung a családon belüli lelki és fizikai erőszakkal foglalkozik. A táncosok kosztümeit Szűcs Edit tervezte, akinek neve a Saul fia című Oscar-díjas magyar film kosztümtervezőjeként vált ismertté.

A Haydn-féle vonósnégyes-koncepció sehol máshol a világon nem épült be olyan szervesen az egyes nemzetek zenekultúrájába, mint Közép-Európában. A Finetuning ezt a különleges hagyományos hangzásvilágot és a hozzá szervesen kapcsolódó organikus és egyedi mozgáskultúrát használja színházi eszközként. Érzések és képzettársítások szintjén beszél zsigeri, hétköznapi jelenségekről, amelyeket a ma embere gyakran leegyszerűsít és hajlamos fekete-fehéren látni. Az előadás tabuk nélkül nyúl a kirekesztés, a képmutatás és a családon belüli erőszak témájához. Ismerős érzésekről beszél, amelyekkel kapcsolatban időről időre mindannyiunk lelkére ráfér egy finomhangolás.

A Finetuning az Ifjú Szivek Táncszínház, a Dusan Hégli Company és az Espace Alya Theatre koprodukciójaként 2016 júliusában, a Festival OFF d’Avignonon került először bemutatásra. Európa legnagyobb színházi fesztiváljának közönsége huszonkét alkalommal tekinthette meg a hagyományos tánc- és zenekultúrából építkező táncszínházi előadást. Az Ifjú Szivek Táncszínház az első szlovákiai színházi társulat, amely bemutatkozott a Festival OFF d’Avignonon.

finetuning-original-84202

Nagyon boldog vagyok, hogy a kortárs színház legnagyobb fesztiválján a hagyományos táccal és zenével sikerült meggyőznünk a szakmai publikumot és a Prix Tournesol zsürijét is. Ez nagy elismerés

– mondta Hégli Dusan Muharay-díjas koreográfus, rendező, aki a néptánc iránti elkötelezettségét szüleinek köszönheti, gyermekkorától táncol. 1989-ben kezdett koreografálni, mára több mint 100 alkotás fűződik a nevéhez. Tanulmányait a pozsonyi Művészeti Egyetem (VŠMU) koreográfus szakán, majd a budapesti Magyar Táncművészeti Főiskola táncpedagógus szakán folytatta. Újszerű koreográfiai szemléletet tükröző alkotásaival hamar felhívta magára a hazai és a magyarországi szakma figyelmét. 1999-ben elnyerte az Ifjú Szivek Magyar Művészegyüttes igazgatói posztjára kiírt pályázatot. Kezdeményezésére az együttes hivatásos társulattá vált, irányítása alatt a közép-európai magyar néptáncmozgalom és táncművészet jelentős műhelyévé fejlődött. Az Ifjú Szivek Táncszínház művészeti vezetőjeként 2000-től évente több új alkotással áll a nézőközönség elé.

Alkotói tevékenysége mellett a Táncfórum (Szlovákiai Magyar Néptáncosok Szakmai Egyesülete) alapítójaként és elnökeként meghatározó szereplője a hazai néptáncmozgalomnak. Koreográfusként és táncpedagógusként közel 30 országban dolgozott világszerte, Ausztráliától az Amerikai Egyesült Államokig. Számos táncos és zenei gyűjtés szervezője és résztvevője volt, főként Szlovákia magyarlakta területein. Alkotói munkája nagyban hozzájárult, hogy ezen tájegységek tradicionális tánckultúrája széles körben ismertté vált. Zenei rendezőként több hangzóanyag (CD) kiadásában is közreműködött. Kezdeményezésére indult el a Pozsonyi Magyar Tannyelvű Alapiskola és Gimnázium néprajzi osztálya, valamint a Magyar Táncművészeti Főiskola kihelyezett néptáncpedagógus képzése Pozsonyban. Az Ifjú Szivek Táncszínház igazgatójaként elérte, hogy az együttes székházában megnyithassa kapuit Pozsony egyetlen magyar színháza, mely azóta a pozsonyi kulturális élet meghatározó helyszínévé vált.

Hégli Dusan mára nemzetközileg is elismert koreográfus. Műsorait a hagyományos tánckultúra hiteles interpretálása és a dramaturgiai szerkezet átgondolt találkozása teszi művészivé. A zene, a színpadkép, a világítás és a viselet éppoly meghatározó, integráns részei műveinek, mint az autentikus néptánc-formanyelv.

Képtalálat a következőre: „Hégli Dusan Finetuning

A Prix Tournesol díjra olyan előadásokat jelölnek az avignoni színházi fesztiválon, amelyek az emberiség jövőjével, a környezetvédelemmel, a szolidaritással, a rasszizmussal és az egyenjogúsággal összefüggé témákat boncolgatnak.

Az Avignoni Színházi Fesztivált első ízben 1947-ben rendezték meg. Jelenleg a világ egyik legrangosabb kortárs színházi szemléjeként tartják számon.

 

Continue Reading
You may also like...

További Hírek

  • Hírek

    Kovács András Ferenc Költészeti Díj

    By

    A 2000 eurós pénzjutalommal járó Kovács András Ferenc Költészeti díjat évenként egyszer adják át a szakmai kuratórium döntése alapján.

  • Hírek

    A költészet élmény, segítség, menedék

    By

    Lutter Imrét versek keltik, s versekkel fekszik – számára minden egyes nap a költészet ünnepe. Zelk Zoltán gyerekverseivel érkezett meg a költészet Lutter Imre életébe, aki már nagyon fiatalon ráébredt arra, hogy...

  • Hírek

    ÚJ HELYEN, KESZTHELYEN!

    By

    Új helyen, Keszthelyen rendezi meg 2024. augusztus 22-től 25-ig a Bujtor István Filmfesztivált a Latinovits Emlékmű Alapítvány és a Magyar Versmondók Egyesülete. A sokszínű fesztivál a filmes kínálat és a vörös szőnyegen...

  • Hírek

    Megdöbbentő történeteket őriznek a falak

    By

    A mai napig őrzi Ady Endre emlékét az a budapesti ház, ahol haláláig élt legendás költőnk. Az első emeleti, erkélyes lakás a pesti Veres Pálné utca 4-6. szám alatt található, és legfőbb...

  • Hírek

    Ellopták Radnóti szobrát Pannonhalmáról

    By

    A fekvő üreges bronzszobrot felfeszítették és a nyakrésznél eltörték, a fejet ott hagyták.

To Top