Sikerrel zárult az első #Petőfi versmondó verseny
A Magyar Versmondók Egyesülete 2023-ban első alkalommal rendezte meg a #Petőfi versmondó versenyt, amely merész újításként ötvözte a hagyományt és a modernitást. A Kárpát-medencét átfogó, felmenő rendszerű megmérettetés nem hivatásos versmondók számára kínált színpadot – korosztályi megkötés nélkül. Mert a vers – mint tudjuk – nem korhoz kötött, hanem szívhez.
A verseny célja nem kevesebb volt, mint a klasszikus költészet – különös tekintettel Petőfi Sándorra és kortársaira – újszerű tolmácsolása, a versmondás népszerűsítése, és annak bebizonyítása, hogy a költészet még mindig képes mozgósítani, közösséget teremteni, és elindítani valamit bennünk.
Két kategóriában – vers- és prózamondás – indult a megmérettetés, két fordulóban. Az első körben minden jelentkezőnek egy kötelező Petőfi-verssel és egy szabadon választott művel (Petőfi kortársától) kellett pályáznia, ezek közül egyet vágatlan videón beküldeni. A szakmai zsűri – művészek, rendezők, előadók – értékelése alapján választották ki a legjobbakat, akik meghívást kaptak az élő döntőre, melyre 2023. május 28-án került sor a TEMI Fővárosi Művelődési Ház színháztermében.
A döntőn nemcsak a verseny, hanem egy egész napos, inspiráló találkozás zajlott: különböző korosztályok figyelték és biztatták egymást. Petőfi jól ismert művei – Nemzeti dal, Szeptember végén, Föltámadott a tenger – mellett ritkábban hallott költemények és prózarészletek is felcsendültek: Szerelemnek rózsafája, Péter bátya, Az én szívem, vagy épp a Helység kalapácsa. Volt itt líra és lázadás, gyengédség és irónia, pátosz és humor – ahogy Petőfi is szerette volna.
A zsűri soraiban olyan elismert szakemberek foglaltak helyet, mint Borbély Sándor Kaleidoszkóp-díjas színművész, Pataki András Jászai Mari-díjas rendező, Lutter Imre Radnóti-díjas előadóművész, Wiegmann Alfréd Csokonai-díjas rendező és Bojtos Luca operaénekes, előadóművész.
A verseny 267 jelentkezőből 56 döntőst hozott el a színpadra, egyenlő arányban ifjúsági és felnőtt korosztályból. A legjobbak értékes nyereményekkel, könyvjutalmakkal és emléklapokkal térhettek haza – valamint meghívással a Nemzeti VERSenyre és a Kaleidoszkóp VersFesztiválra. A résztvevők a verseny után személyes visszajelzést is kérhettek a zsűritől, és e lehetőséggel szinte mindenki élt – bizonyítva, hogy a fejlődés és a közös gondolkodás a legnagyobb nyeremény.
A Magyar Versmondók Egyesülete több mint harminc éve dolgozik azon, hogy a magyar költészet és a jellegzetesen hazai versmondó kultúra – mint a versszínház, a versfilmek vagy a közösségi szavalások – ne csak fennmaradjon, hanem virágozzon. Ebben a #Petőfi verseny egy újabb fejezetet nyitott: modern, nyitott, emberi és hiteles – mint maga Petőfi.
A programot a Nemzeti Kulturális Alap támogatta.
