Barion Pixel
Connect with us

Nagy bajban az előadóművészeti szervezetek

Hírek

Nagy bajban az előadóművészeti szervezetek

A Színházi Kritikusok Céhe nyílt levelet fogalmazott meg az újabb kormányzati megszorítások miatt, ugyanis a független színházak, társulatok és alkotók 2012. október végén még nem jutottak hozzá idei támogatásukhoz. Ha ez így marad, az a nemzeti előadó-művészetünk végzetes elszegényítését vonja maga után.

A Színházi Kritikusok Céhének elnöksége aggódva figyeli a független előadó-művészeti terület működésének fokozatos ellehetetlenülését. Meggyőződésünk, hogy a független színházi és táncos csoportok a magyar színház egészének értékes és nemzetközileg is elismert, gazdag és változatos területét alkotják, melynek kiszámítható működése nem csak a teljes hazai előadó-művészeti szakma és a közönség érdeke, de a magyar kultúráé is általában.

kritikusA független színházak, társulatok és alkotók pályázati úton jutnak támogatáshoz. A független területen évek óta súlyosak az elvonások, idén azonban minden korábbinál kritikusabb helyzet alakult ki: 2012 október végén a társulatok és játszóhelyek még nem jutottak hozzá idei támogatásukhoz. A függetlenek 2012. évi működésére szóló pályázati döntések eredményeit szeptember végén hozta nyilvánosságra a tárca, október elején azonban kiderült, hogy az Emberi Erőforrások Minisztériumának költségvetését 17 milliárd forintos zárolás, illetve csökkentés sújtja. A tárca még nem kötött szerződést a helyekkel és társulatokkal az idei támogatásukat illetően (mellyel egyébként 2012. december végéig el is kell számolniuk), az esetleges zárolás vagy elvonás mértékéről sem értesítette őket.

Nem csak a független színházak üzemszerű működése, előadások rendszeres tartása válik így lehetetlenné, de a jövő tervezése is. Rendkívül aggasztónak találjuk, hogy a napokban több független színházi alkotó jelentette be: pénz hiányában kénytelen lemondani előzetesen meghirdetett előadásait. Rövid időn belül pedig nagy valószínűséggel olyan, Európa-szerte ismert és a magyar kultúrát külföldön képviselő csapatok fogják lemondani szerepléseiket, mint például a Pintér Béla és Társulata, vagy a Bodó Viktor vezette Szputnyik Hajózási Társaság.

Meggyőződésünk, hogy ennek az értékes területnek a fenntartása, támogatása, fejlesztése állami, kultúrpolitikai feladat. A független alkotóművészet hozzájárul a nemzeti kultúra sokszínűségéhez, a tehetségek gondozásához, a gazdag közösségi kultúrák létrehozásához. Ha a terület jelen állapotai tartósak maradnak, az nemzeti előadó-művészetünk végzetes elszegényítését vonja maga után.

A közleményhez kapcsolódik, hogy a zárolás miatt elmaradnak az Artus előadásai: az Emberi Erőforrások Minisztériuma (EMMI) független színházaknak megítélt támogatásának folyósításáig a meghirdetett előadásaikat nem tudják megtartani – áll az Artus – Goda Gábor Társulatának honlapján.

Bár még nincs hivatalos eredmény és tájékoztatás arról, hogy a VI-os kategóriába tartozó független színházakat milyen mértékben sújtják a tervezett zárolások (melyekből végül korábban elvonás lett), többek között a Kerekasztal műsortervét is érinti a bizonytalanságok miatt kialakult helyzet. Az ő közleményük szerint: “A novemberre tervezett jászberényi Bosszú c. előadások elmaradnak a meghívó és a meghívott anyagi helyzete miatt. Sajnos nem élhetünk azzal a nagyvonalú gesztussal, hogy felajánljuk, ingyen megtartjuk az előadásokat, mert – bár a színészek sokféle áldozatra képesek – az útiköltség mindenképpen pénzbe kerül, és jelenleg ezt sem vállalhatjuk. Kérjük a szakmai érdeklődőket, hogy az előadások előtti napokban tájékozódjanak programunk alakulásáról a műsor rovatban, vagy kérjenek tájékoztatást telefonon: 06 30 274 90 66″.

A zárolások és a kultúrát minden eddioginél rosszabbul érintő megszorítások miatt tiltakozik a Független Előadó-művészeti Szövetség (FESZ), a Fiatal Írók Szövetsége (FISZ), a Fiatal Képzőművészek Stúdiója Egyesület (FKSE), a József Attila Kör (JAK), a Kortárs Építészeti Központ (KÉK), a Magyar Bábművész Szövetség, a Magyar Filmművészek Szövetsége, a Magyar Írószövetség, a Magyar Színházi Társaság (MSZT), a Magyar Táncművészek Szövetsége (MTSZ), a MOME line, a Szépírók Társasága és az Unima Nemzetközi Bábművész Szövetség Magyar Központja is.


(forrás: színház.hu)

Continue Reading
You may also like...

További Hírek

  • Hírek

    Nagyszabású bemutató: Lutter Imre új kötete

    By

    December 3-án mutatják be Lutter Imre vadonatúj, Test és tudat című verseskötetét az Operettszínház Kálmán Imre színpadán, sztárvendégek közreműködésével.

  • Hírek

    Felfedezések

    By

    Rendhagyó kiállítás nyílt az INDA Galériában a 110 éve született Kazinczy János Antal, az itthon talán még kevesek által ismert festő – és szobrászművész életművéből.

  • Hírek

    Ők az idei Radnóti-díjasok

    By

    A Radnóti-díjak átadásával ért véget a XXVIII. Radnóti Költészeti Biennálé, amelynek programjai a Győri Nemzeti Színházban és Abdán, Radnóti kivégzésének emlékhelyénél zajlottak

  • Hírek

    Versmondó verseny Váci Mihály emlékére

    By

    „Szelíden, mint a szél” címmel rendezi meg az idén százéves Váci Mihály tiszteletére országos vers- és prózamondó versenyét az Északkelet-magyarországi Regionális Versmondó Egyesület és anyaszervezete, a Magyar Versmondók Egyesülete.

  • Hírek

    Rangos irodalmi díjat Krasznahorkai László

    By

    Krasznahorkai László Herscht 07769 című regénye nyerte el idén a Kulturhuset Stadsteatern Nemzetközi Irodalmi Díjat, melyet Daniel Gustafsson fordított le svéd nyelvre. Az elismerés kitüntetettjeit öt jelölt szerző és hat jelölt fordító...

To Top