Hány őszinte barátunk van? – tette fel a kérdést Pataki András rendező az Egerek és emberek elemző próbáin a Soproni Petőfi Színházban. Az évad nyitóelőadása október 6-án lesz a hűség városában. John Steinbeck művét Fazekas István fordította és írta színpadra.
Pataki András nem először rendezi Steinbeck művét, a Forrás Színházzal 2001-ben már színpadra vitte a darabot, ám a soproni előadás teljesen más lesz, mint az akkori produkció. Főként azért is, mert a világ azóta még nagyobbat fordult körülöttünk és az emberi kapcsolatok, a barátságok talán soha nem váltak olyan fontossá, mint ma.
– Miért fordul a figyelem az Egerek és emberek felé? Kézenfekvőnek látszik a válasz, hogy az adott színház, az adott társulat rendelkezik egy Lennie-figurával. Az előadás megvalósítása szempontjából ez elég nyomós ér, azonban hisszük, ennél sokkal többet nyom a latba, hogy a rendező, a társulat az adott pillanatban ráérez-e korának, saját szűkebb-tágabb közegének legszorítóbb gondjaira, legfájóbb kínjaira – mondta Pataki András, aki szerint amiről Steinbeck alapműve szól – a kiszolgáltatott ember végletes elmagányosodása, az ember alapvető létfeltételeinek veszélybe kerülése – korunkban, különösen az új évezredben általános emberi problémává szélesedett. Majd hozzáfűzte: a világválság réme – amely ennek a regénynek is közvetlen háttere volt – már nem csak a filmekből ismerős a ma embere számára, hanem keservesen megtapasztalt valósággá vált, vagy éppen minduntalan fenyeget, Damoklész kardjaként függ a fejünk felett. A “Vannak-e még álmaink? Van-e még valami, amiben reménykedhetünk?” kérdését szívszorító erővel teszi fel Steinbeck kisregénye.
– Az író alapműve a barátság, a kiszolgáltatottság és a jövő-ábránd kisregénye. Ezek a tematikus motívumok, s a rajtuk keresztül megjelenő emberi értékek, mint a szeretetvágy, az önzetlenség, a szolidaritás, egymás megértésének képessége – illetve az utánuk való vágy- teszik ma is égető fontossá és aktuálissá a történetet. Mert, ebből korunkban is egyre kevesebb van. Előadásunkban azt a kérdést feszegetjük, amelyet szeretnénk, ha a néző is feltenne magának: hány őszinte barát vesz körül bennünket? Milyen az esélyünk – kilépve a napi rutinból, a modern munkamegosztáson alapuló rabszolgalét kereteiből – hogy többszörös elszigeteltségünket tartalmas emberi kapcsolatokra váltsuk – hangsúlyozta a rendező, aki bízik abban, az előadás után a közönség is velük együtt gondolkodik majd el ezeken a kérdéseken.
Mint ismeretes, Pataki András, a Forrás Színház igazgatója és a Magyar Versmondók Egyesületének szakmai alelnöke néhány hónapja nyerte el pályázaton a Soproni Petőfi Színház dirketori posztját. Tervei között nemcsak színházi előadások, hanem verses pódiumi estek színpadra állítása is szerepel.
John Steinbeck: Egerek és emberek
George – Tóth Tibor
Lennie – Horváth László
Candy – Kovács Frigyes
Slim – Sárdy Zoltán
Curley – Papp Attila
Curley felesége – Molnár Anikó
Crooks – Ács Tamás
Carlson – Savanyu Gergely
Whitt – Czár László
Főnök – Horváth György
Munkás – Székely Szabó Zoltán
Orgonista – Papp Gyula
Fordította és színpadra alkalmazta: Fazekas István
Díszlet, jelmez: Pataki András
Zene: Max Reger
Ügyelő: Madár K. Zoltán
Fény: Kovács Ferenc
Rendezőasszisztens: Kincses Kata
Rendező: Pataki András
(forrás: színház.hu)