Őszinte, mély fájdalommal tudatjuk, hogy Kiss Marianna, a Magyar Versmondók Egyesületének oszlopos tagja, Bessenyei-díjas közművelődési szakember, a Kondor Béla Közösségi Ház korábbi igazgatója 2016. 12. 26-án örökre távozott közülünk. Férje, a Magyar Versmondók Egyesületének elnöke, Kiss László gyászában mindannyian osztozunk.
Kiss Marianna 1954-ben született Dombóváron. Budapestre kerülvén a kultúra, közelebbről a képzőművészet, az irodalom, a színház és a költészet igazi szervező embere, motorja lett. Mindig tanult képezte magát, Hosszú évtizedekig vezette a pestszentlőrinci Kondor Béla Közösségi Házat. Igazgatása alatt formálódott naggyá a ház kulturális és közösségi élete, és lett otthona a társművészeti ágaknak. Számos kiállítást, versmondó versenyt, koncertet, színházi előadást szervezett és menedzselt. Nevéhez fűződik a Regösök húrján… általános iskolai vers- és prózamondó verseny, az ország legnagyobb korosztályi vetélkedőjének budapesti és Pest megyei megszervezése, a balatonszemesi Gyermekversmondó Tábor működtetése, a 18. kerületi Ifjúsági Művészeti Fesztivál, és még számos rangos esemény. Segítette a fiatal alkotók pályára kerülését, pályán maradását.
Számos képző és iparművészeti pályázatot végig vezényelt, amelyekre a pályázók határon innen és túlról egyaránt érkeztek. Ilyenkor a közösségi ház is megtelt érdeklődőkkel, akik a kiállított festményeket, fotókat, grafikákat, textil és kerámia kompozíciókat heteken át megtekinthették. Jelentős szerepet játszott a művészeti közéletben, összefogva a professzionista helyi illetőségű, illetve kerületi kötődésű művészeket. Nevéhez fűződik – és mindkettőnek szerkesztője és kiadója volt – a kerületi köztéri alkotásokat felvonultató kötet megjelenése, valamint a Voltak és vannak, Pestszentlőrinchez és Pestszentimréhez kötődő képzőművészeket bemutató reprezentatív album is.
Kondor Béla születésének évfordulóján évente rendezte meg rangos versmondó seregszemléjét Budapesten, a Kondor Béla Közösségi Házban, a szintén lőrinci születésű Szécsi Margit verseit s a költőnő férje, Nagy László műveit Kondor mellé emelve.
Évekig szervezte kollegáival együtt a balatonszemesi gyermekversmondó tábort, majd segített a Neszmélyi Versművészeti Táborok előkészítésében, a balatonszemesi Latinovits Találkozó és a Kaleidoszkóp VersFesztivál megrendezésében, szakmai tanácsaival mozdította előre a költészeti és képzőművészeti rendezvényeket, számos versenyen részt vett a zsűri munkájában, és a halmozottan hátrányos helyzetű diákok programjaiban is számíthattak rá a szakemberek.
Közművelődési munkájáért 2006-ban Bessenyei György-díjat kapott, a Magyar Versmondók Egyesületétől átvehette a “Ki viszi át a Szerelmet” emlékplakettet.
„Te add nekem a reményt” – fohászkodik híres versében József Attilához Nagy László. Köszönet Kiss Mariannának azért, hogy a segítségével jó néhány ihletett pillanatban mi, jelenlévő szerencsések már-már remény közeli állapotba juthattunk. Lelkiismeretes, céltudatos, kitartó, rendíthetetlen ember volt. Pótolhatatlan veszteség a hiánya.
Szabó Éva:
Indulás előtt
Csomagoljunk
legyünk útra készen
mielőtt minden
eltörik egészen
hisz oly kevés
mit vinni kell
egy „megérte”
egy „hinni kell”
egy szerelemtől
fényes pillanat
a sárba süppedt
kő alatt
a sötétben
egy résnyi fény
élétől
megsebzett remény
mert valami
végérvényes rend kell
ha nagy útra
készül már az ember
tudván
hogy akkor sem néz
hátra
ha nevét valaki
még egyszer elkiáltja