Barion Pixel
Connect with us

Újra a Pilvaxban Petőfi

Hírek

Újra a Pilvaxban Petőfi

Petőfiről szóló monodrámával zárja az idényt a Pilvax. Huszonhét esztendő munkájával maradandó értékű életművet hagyott az utókorra. Petőfi Sándor gondolataival és dilemmáival megváltoztatta a magyar irodalmat. A Szőlőszem című Versszínházi estből egy filozófiai magasságokban gondolkodó fiatalember portréja rajzolódik ki.

A darab premierje 2009 novemberében a Petőfi Irodalmi Múzeumban volt, és az elmúlt másfél évben megjárta már Vácot és Torontót, Siófokot és Pécset is. Turek Miklós a kanadai magyarok meghívására érkezett Torontóba idén márciusban, hogy művészetével ünnepi hangulatot teremtsen a hagyományőrző közösség számára.

A határon túli magyarok között járva Tureket megdöbbentette, hogy az anyaországtól távol is képesek ily tisztán, magyarként élni. Egyes vidéki és budapesti előadásokat kifejezetten iskolai keretek közé szerveztek. Az ilyen különleges előadások által a diákok számára a tények és az összefüggések egyértelművé, átélhető élménnyé válnak, miközben testközelből szerezhetnek színházi tapasztalatot.

A két kontinensen és a legkülönbözőbb közönségek előtt is sikert aratott produkció a Pilvax meghívására „hazatér”. Június 24-én újra Petőfi tölti meg a Pilvaxot. „Különleges élmény „Petőfiként” a Pilvax színpadára állni” – számol be érzéseiről versszínház műfajalapítója. „Nagy öröm az is, hogy a magyar kultúrának ezen emblematikus helyszínén folyamatos irodalmi és színházi műsornak adnak a teret a szervezők.”

Petőfi Sándor életútja éppoly rövid volt, mint amilyen sokszínű. Volt Ő katona, színész, hősszerelmes, költő és szabadságharcos is. Mondatai több mint 150 év elteltével is érvényesek és aktuálisak. Bárcsak minél többen éreznék, Petőfihez hasonlóan, hogy „én is egy sugár vagyok, / Amely segíti a földet megérni”.

 

Continue Reading
You may also like...

További Hírek

  • Hírek

    SZFE: autonómiát követelnek a hallgatók

    By

    Újra felerősödtek a feszültségek a Színház- és Filmművészeti Egyetemen: hallgatók és oktatók egy része szerint az intézmény működése továbbra sem tükrözi az egyetemi autonómia szellemiségét, ezért vezetői változásokat sürgetnek.

  • Hírek

    Vandálok Petőfi emlékoszlopánál

    By

    Május 15-én reggelre vandál támadás érte a strasbourgi Petőfi tér emlékoszlopát. Ellopták Petőfi Sándor bronzplakettjét, kivésték az aranybetűs feliratot, és az oszlopot is megrongálták. A nyomok alapján megpróbálták kidönteni, majd szétfaragni a...

  • Hírek

    Fórum a színházi szervezetek jövőjéről

    By

    A Magyar Versmondók Egyesülete is részt vett a Magyar Színházi Társaság minap megtartott szakmai fórumán, ahol a színházi élet kihívásait, elmúlt másfél évtizedes tapasztalatait és jövőbeni kérdéseit is megvitatták a résztvevők.

  • Hírek

    Újra Petőfi nevét viseli a laktanya

    By

    Péntek délelőtt hivatalosan is visszakapta korábbi nevét a Petőfi Sándor-laktanya – ezt Ruszin-Szendi Romulusz honvédelmi miniszter jelentette be a laktanyában tartott ünnepélyes eseményen.

  • Hírek

    Az erdélyi irodalom jövője

    By

    A magyar irodalom közösségteremtő erejéről, az erdélyi kulturális örökség megőrzéséről és a kommunista múlt feltárásának szükségességéről is szó esett a Méhes György – Nagy Elek Alapítvány csütörtök esti kolozsvári díjátadó gáláján.

To Top