Tizenkettedik alkalommal vehették át a Prima Primissima Díjakat a magyar szellemi élet, a művészet, a tudomány és a sport jeles képviselői a Művészetek Palotájában megtartott pénteki gálaesten. A magyar irodalom kategóriában Turczi István költőnek, írónak, a Magyar Versmondók Egyesülete irodalmi alelnökének ítélték a kitüntetést. Prima Díjat kapott Buda Ferenc költő, a Magyar Versmondók Egyesületének tiszteletbeli elnöke és Bodor Ádám író.
Turczi István 1978-ban végzett az ELTE BTK magyar-finnugor szakán, ahol bölcsészdoktori fokozatot szerzett. 1978 és 1983 között a Művelődési Minisztérium irodalmi és művészettájékoztatási munkatársaként dolgozott, majd 1983-tól egy ideig szabadfoglalkozású íróként és újságíróként működött. 1988-tól a Kilátó c. világirodalmi rádiómagazin szerkesztő-műsorvezetője, majd 1995-ben a Parnasszus c. televíziós költészeti vetélkedő műsorvezetője lett, ugyanezen évben megalapította az azonos című költészeti folyóiratot és könyvkiadót, melynek mai napig alapító főszerkesztője.
Turczi István az 1980-as évektől kezdve folyamatosan publikál, napjaink irodalmi életének talán egyik legjelentősebb és legsokszínűbb alkotója, verseskötetei, regényei, drámái, rádiójátékai folyamatosan jelennek meg. A Parnasszus folyóirat főszerkesztőjeként feladatának tartja a magyar költészet szolgálatát, az ifjú tehetségek felkutatását és a már befutott szerzők segítését, publikációs lehetőséghez juttatását egyaránt, alkotói tevékenysége mellett napjaink egyik legaktívabb irodalomszervezője, tagja a Magyar Írószövetségnek, a szervezet Költői Szakosztályának főtitkára, illetve tagja továbbá a Szépírók Társaságának és az Újságírók Országos Szövetségének. 2008 óta a Magyar Versmondók Egyesületének irodalmi alelnöke. Költészetéről Kabdebó Lóránt irodalomtörténész professzor írt kismonográfiát Rögeszmerend – Turczi István művének tragikus derűje címmel.
Verseskötetei
- Segédmúzsák fekete lakkcipőben (1985)
- Zene állástalan zongoristáknak (1990)
- A nők és a költészet (1991)
- Amerikai akció (1991)
- Uram, nevezze meg a segédeit! (1993)
- Hosszú versek éjszakája (1997)
- Csokonai Vitéz Műhely (1999)
- Deodatus (2001)
- Venus Vulgivaga (2002)
- Sms 66 kortárs költőnek (2002)
- Hívásra szól a csönd (2004)
- Turczi István legszebb versei (2005)
- Áthalások (2006)
- Erotikon (2008)
- Minden ablak nyitva (válogatott versfordítások, 2009)
- A változás memóriája (2011)
Regényei
- Mennyei egyetem (1987)
-
se nélküled (1994)
- A többi csak kaland volt (2005)
Drámái, rádiójátékai
- Neander Kávéház (1989)
- Hangdokumentumok 1956 (1989)
- A katona története (1990)
- Jer és lásd! – A Talmud könyvei (1991)
- Revü (Dominó Színpad, 1991)
- Anna-bál (Nagyváradi Szigligeti Színház, 1995)
- A tintalovag (Petőfi Irodalmi Múzeum, 1996)
Főbb műfordításai
- Itamár Jáoz-Keszt versei (1989)
- Modern héber költők (1992)
- Sikerkalauz I (1992)
- Anais Nin: Vénusz deltája (1992)
- I.B. Singer: A Moszkát család (1996)
- Tengeráramok – mai finn költők (1996)
- A dalok ura – mai ausztrál költők (1999)
- Th. Keneally: Ballada (2000)
- T. Shapcott: Ausztrál horizont (2004)
Díjak, kitüntetések
- Köztársasági Érdemrend Lovagkeresztje (2004)
- József Attila-díj (2006)
- World Academy of Arts and Cukture Tiszteletbeli Irodalmi Doktora (2008)
- Babérkoszorú-díj (2010)
A magyar népművészet és közművelődés kategóriában Sárosi Bálint népzenekutatónak, a magyar zeneművészet kategóriában pedig Sztevanovity Dusán dalszövegírónak, zenésznek ítélték oda a díjat. A képzőművészet kategóriában Konok Tamás festő- és szobrászművész, a magyar oktatás és köznevelés kategóriában a Fővárosi Állat- és Növénykert, a magyar sport kategóriában Polgár Judit sakkozó lett Prima Primissima díjas. A magyar építészet kategóriában Pálfy Sándor építész, a magyar tudomány kategóriában Barabási Albert László fizikus, a magyar sajtó kategóriában az On the Spot (Cseke Eszter és S. Takács András dokumentumfilm sorozata), a magyar színház- és filmművészet kategóriában pedig Csomós Mari színművész kapta az elismerést. A közönségdíjat a Jászság Népi Együttes kapta.
Gundel Takács Gábor és Novodomszky Éva, a gála házigazdái a közönség soraiban köszöntötték Áder János köztársasági elnököt és feleségét, Herczegh Anitát, Lévai Anikót, a miniszterelnök feleségét, Pintér Sándor belügyminisztert, Matolcsy Györgyöt, a Nemzeti Bank elnökét és Tarlós István főpolgármestert.
Sztevanovity Dusán (MTI fotó: Kovács Tamás)
Mint emlékeztettek, a közönség által kiválasztott közönségdíjas továbbra is az alapító Demján Sándor felajánlásából részesül jutalomban. Demján Sándortól az elmúlt évtől Csányi Sándor, az OTP Bank elnök-vezérigazgatója vette át a kuratórium elnökségét, magas láza miatt azonban idén nem tudott személyesen részt venni a díjátadón.
Helyette Kozma Imre atya, a Magyar Máltai Szeretetszolgálat elnöke mondott köszöntőt, amelyben hangsúlyozta: “ünnepről” jött, és “egy nagy ünnepre” érkezett. Beszámolója szerint az 1989 februárjában megalakult Magyar Máltai Szeretetszolgálat alapítója ugyanis Barcelonában a 25 évvel ezelőtti eseményekre emlékező rendezvényen képviselhette Magyarországot, és idézhette meg a magyar nemzet akkori vezetőinek lépéseit, akik 25 évvel ezelőtt “bátor, előremutató, életet jelentő” döntéseket hoztak – közölte. Mint hozzátette, 1989-ben a magyarok odaadó módon vettek részt a keletnémet menekültek támogatásában.
(forrás: MTI, vers.hu)