Bíbor parázson címmel mutattak be hangoskönyvet a Móricz Zsigmond Színház MŰvész Stúdiójában. A Radnóti által írt, valamint a költő nyomán született verseket három olyan színész adta elő, akik Nyíregyházán játszottak. A hangoskönyv anyagát jövőre versszínházi produkcióban a Nemzeti Színház is bemutatja.
A telt házas előadás Bakos-Kiss Gábor színművész, a Nemzeti Színház társulati tagjának énekével indult, majd Radnóti Ikrek havának egy-egy részletével folytattták Olt Tamás kollégájával. Az Előhang egy “monodrámához” című verssel futott be Lutter Imre Radnóti-díjas előadóművész, s az est innentől kész dramaturgiával, változó feszültséggel, színes hangulatokkal folytatódott.
A különleges est mindhárom szereplője nyíregyházi kötődésű, Lutter Imre például itt született és tanult, két éve pedig Radnóti Miklós özvegyével, Gyarmati Fannival együtt kapta meg a költőről elnevezett díjat előadóművészi tevékenységének elismeréseként. A művészek azt mondják, hogy nem csak egy újabb Radnóti által ihletett anyag közkinccsé tételéről van szó. A duplakorongos hangoskönyv első lemezén a költő legismertebb és kevésbé ismert versei hallhatóak újszerű hangvételben, prózai és megzenésített kivitelben.
A második albumon kortárs szerzők Radnóti által ihletett művei hallhatóak zongoraszerzemények közé csomagolva. A közreműködő művészek megtisztelőnek tartják, hogy részt vehettek a premieren, különösen, hogy mindannyian kötődnek Nyíregyházához. Az alábbi videóban beszéltek az alkotók a szabolcsi megyeszékhelyen tartott premier kapcsán:
A Bíbor parázson első bemutatója kéthete volt Sopronban, a Kaleidoszkóp Versfesztiválon. A tervek szerint tavasszal a Nemzeti Színház mutat be versszínházi produkciót Radnóti Miklós és és más szerzők költeményeiből.
Az előadás alapját képező esten közreműködött Olajos Gábor, az album egyik zeneszerzője, míg a lemezen Jávori Ferenc ‘Fegya’, a Budapest Klezmer Band vezetője, Földes László Hobo és a Ghymes egyik frontembere, Szarka Tamás is szerepel. A nyíregyházi premier jelentőségét növeli, hogy mindhárom főszereplő nyíregyházi kötődésű: Bakos-Kiss Gábor a szabolcsi megyeszékhelyen tanult, Olt Tamás pedig több évig Nyíregyházán játszott és rendezett, jelenleg mindketten a Nemzeti Színház társulatának tagjai. Lutter Imre, aki az albumot produkciós vezetőként is jegyzi, Nyíregyházán született és tanult, két éve, Radnóti özvegyével,Gyarmati Fannival együtt kapta meg a Radnóti-díjat, előadóművészi tevékenységének elismeréseként. Mellettük a lemez zenei anyagának művészei közül is többen nyíregyháziak.
A holokauszt és Radnóti Miklós (1909-1944) halála egy és azonos dátum, a történelem és az emberi, költői sors elválaszthatatlan összefonódása és közös tragédiája. Ennek apropóján azonban nem pusztán egy újabb, Radnóti által ihletett anyag közkinccsé tételéről van szó. Az első lemezen a költő legismertebb és kevésbé ismert versei újszerű hangvételben, prózai és megzenésített formában hangoznak el, míg a második korongon a Napló és az Ikrek hava közé zárva Turczi István, Vass Tiborés Kovács-Cohner Róbert kortárs szerzők Radnóti által ihletett költeményei kerültek, Jávori Ferenc ‘Fegya’ új zongoraszerzeményeivel.
A hangoskönyvet két héttel ezelőtt leplezték le a 15. Kaleidoszkóp VersFesztiválon, Sopronban.
A három főszereplő a lemezen és az olvasószínházi esten is követi a költő útját. Ahogy fogalmaznak: „Akárhányszor újra olvassuk Radnótit, a műveit, annyiszor találjuk meg bennük az élet és az ember újabb színeit, harmóniáit, ellentmondásait, küzdését és gyarlóságát. Mert egyszerre volt ember és költő. Az átélt borzalmak és a megélt szerelem is túlélte őt. És bennünket is túl fog. Ő a verseket hagyta ránk, mi a versei nyomán hagyunk valamit az utókorra, kortársaink, színészek, zenészek és költők révén. A két lemezen Radnóti korát és állandóit idézzük meg, Radnóti Miklós ismert verseivel, prózáival, és három kortársköltő általa ihletett művével.”
Az album szerzői: Radnóti Miklós, Kovács-Cohner Róbert, Turczi István, Vass Tibor
Előadói: Bakos-Kiss Gábor, Földes László Hobo, Lutter Imre, Olt Tamás
Zene (CD1): Olajos Gábor (gitár), Szarka Tamás (hegedű), Kiss Attila (dob), Lahocsinszky Ágnes (fuvola), Schroff Szilárd (trombita)
Zene (CD2): Jávori Ferenc ‘Fegya’
A hangoskönyv megvásárolható a vers.hu oldalán, a webáruházban!
December 3-án mutatják be Lutter Imre vadonatúj, Test és tudat című verseskötetét az Operettszínház Kálmán Imre színpadán, sztárvendégek közreműködésével.
Rendhagyó kiállítás nyílt az INDA Galériában a 110 éve született Kazinczy János Antal, az itthon talán még kevesek által ismert festő – és szobrászművész életművéből.
A Radnóti-díjak átadásával ért véget a XXVIII. Radnóti Költészeti Biennálé, amelynek programjai a Győri Nemzeti Színházban és Abdán, Radnóti kivégzésének emlékhelyénél zajlottak
„Szelíden, mint a szél” címmel rendezi meg az idén százéves Váci Mihály tiszteletére országos vers- és prózamondó versenyét az Északkelet-magyarországi Regionális Versmondó Egyesület és anyaszervezete, a Magyar Versmondók Egyesülete.
Krasznahorkai László Herscht 07769 című regénye nyerte el idén a Kulturhuset Stadsteatern Nemzetközi Irodalmi Díjat, melyet Daniel Gustafsson fordított le svéd nyelvre. Az elismerés kitüntetettjeit öt jelölt szerző és hat jelölt fordító...
Kedves Látogató! Tájékoztatjuk, hogy a honlap felhasználói élmény fokozásának érdekében sütiket alkalmazunk. A honlapunk használatával ön a tájékoztatásunkat tudomásul veszi.Elfogadom