Barion Pixel
Connect with us

Márai sztárköltő lett a franciáknál

Hírek

Márai sztárköltő lett a franciáknál

A francia politikában siker lett A Gyertyák csonkig égnek, miután Sarkozy mellett a szocialisták főtitkára is kedvenc könyvének nevezte. A francia politikusoktól korábban sem állt távol az irodalom – a néhai Francois Mitterrand mindig könyvvel a kezében fotózkodott -, mostanában azonban olyan divatja lett az olvasásnak, ami minden korábbit felülmúl.

– Na ezt is megértük. Kötelező olvasmányokat kaptunk a főnöktől – dohogtak a Francia Szocialista Párt (FSZP) tartományi titkárai, akiket főnökük, az FSZP főtitkára állított falhoz. Martine Aubry ugyanis azt kérte kollégáitól, nevezzenek meg három könyvet, amelyet majd kiállítanak a párt nyári egyeteméhez kapcsolódó könyvvásáron. De a főtitkár asszony nem csupán vizet prédikált, hanem jó példával járt elöl, és mindjárt meg is nevezte a maga toplistáját: első helyen Márai Sándor Les Braises-je, azaz A gyertyák csonkig égnek című regénye, a másodikon Haruki Murakami Kafka a partonja és végül Tarun Teipal Távol Chandigarhtól című könyve. Mi mást tehettek volna, a tartományi titkárok is szapora olvasásba fogtak.

Nem feltétlenül az olvasás vált lázas tevékenységgé a francia politikai körökben, hanem a könyvvel való büszkélkedés. Mondhatni, hencegés. Minden magára valamit is adó francia politikus közzéteszi olvasmányélményeit a Facebook-oldalán, enélkül ma már nem is készül elektronikus önéletrajz. Ezt tette a napokban hivatalos francia elnökjelöltté előlépett eddigi államfő, Nicolas Sarkozy is, aki az esemény alkalmával frissített profilján a legkedvesebb regényének – naná, a magyar gyökerek – Márai Gyertyák-ját nevezte meg. Amelyet mellesleg egy másik magyar, a Párizsban élő könyvkiadó, irodalmi fordító ésművészeti tanácsadó, Virág Ibolya adott Sarkozy kezébe.

– Még szinte meleg volt a könyv, akkor jött ki a nyomdából, mindez 1995-ben történt – meséli Virág Ibolya. – Sarkozy, akkor éppen leáldozóban lévő politikai csillagként, egyszerű neuillyi polgármesterként könyvet jelentetett meg az Albin Michel kiadónál, s a sajtópéldányokat dedikálta, amikor a Márai-könyvet a kezébe nyomtam.

De hogy a Gyertyákat mindjárt el is olvasta volna a mai francia köztársasági elnök, arra nincs bizonyíték. Sőt az elnök emberei azt állítják, hogy az olvasás szeretete Carla Brunival együtt érkezett az Élysée-be. Sarkozy maga is beismeri, hogy volt mit bepótolnia. Irodalmi érdeklődése korábban nemigen terjedt túl Céline Utazás az éjszakában vagy Albert Cohen Belle du seigneur (Az úr szépe) című regényén, de kedvenc szórakozása a karaoke, no meg a napozás volt. Aztán jött Bruni, s vele Umberto Eco könyve, A rózsa neve, Ingrid Betancourt A csendnek is vége szakad egyszer című könyve, s mindenekelőtt Márai, no meg a német író, Hans Magnus Enzensberger. S ami Mitterrand idejében szinte mindennapos esemény volt az Élysée-ben, írók kezdtek el vendégségbe járni az elnökhöz: Patrick Besson, Yann Moix, Marek Halter. Meg filozófusok. Olyanok, mint Yves Roucaute és Luc Ferry.

De azt még maga a francia elnök sem tudja, hogy került a már említett időpontban, 17 évvel ezelőtt a francia könyvesboltokba Márai A gyertyák csonkig égnek című regénye. Virág Ibolya ajánlotta az Albin Michel kiadónak, amolyan csalétek gyanánt.

Általában a magyar irodalomnak, a magyar regénynek szeretett volna hírverést csapni, de azt igazán nem gondolta, hogy próbálkozása ilyen jól sikerül. Annál kevésbé, mivel a Márai-regény a 40-es években egyszer már megjelent Franciaországban, de akkor a kutya sem olvasta. Most meg – hogy a békebeli XX. század iránti vágyakozás vagy a nosztalgikus monarchia teszi-e, ki tudja – viszik,mint a cukrot. Számos kiadást ért már meg, több százezer példányban kelt el, s bizonyíthatóan innen, Párizsból indult el a regény világhódító útjára. Franciából fordították előbb olaszra, majd németre, angolra, spanyolra, s kelt át az óceánon, hogy még Latin-Amerikát is elszórakoztassa. De az most fordult elő vele először, hogy csodafegyverként használják egy elnökválasztási küzdelemben. Nehéz lesz eldönteni, ki nyer vele. Mert hogy jobb- és baloldalon egyaránt olvassák.

(forrás: nol.hu)

 

Continue Reading
You may also like...

További Hírek

  • Hírek

    Új Petőfi képpel érkezik a szabadakarat

    By

    Egészen új Petőfi-képet próbál a köztudatba ültetni a szabadakarat>>>> című film, amely játékfilmes alkotásként, koncert, színház és film ötvözeteként szippantja be a költészetet és a modernkori trap műfaját. A film, amelyben szakmai...

  • Hírek

    Második kiadás: Ünnepi Könyvhét

    By

    Június 16-án, vasárnap délelőtt 11 órakor találkozhatnak a nézők és az olvasóközönség Lutter Imrével az Ünnepi Könyvhéten, Budapesten, a Vörösmarty téren, ahol két legutóbbi könyvének második kiadását dedikálja, és verset is mond.

  • Hírek

    Átadták a Latinovits-díjat Balatonszemesen

    By

    Egész hétvégés megemlékezést tartott a Latinovits Emlékmű Alapítvány és a Magyar Versmondók Egyesülete Balatonszemesen, ahol a színészkirály halálának évfordulójához közeledve középiskolás és felnőtt versmondók tolmácsolták a klasszikus és kortárs magyar költészet elementáris...

  • Hírek

    Meghalt Tompos Kátya

    By

    Hosszan tartó betegség után, 41 évesen, péntek hajnalban elhunyt Tompos Kátya Jászai Mari- és Junior Prima díjas színművész. A hírt Puskás Tamás, a Centrál Színház igazgatója közölte az Indexszel, valamint azt is,...

  • Hírek

    XIV. Bujtor István Filmfesztivál Keszthelyen

    By

    117 film közül 85 jutott be a versenyprogramba a XIV. Bujtor István Filmfesztiválon. Az alkotásokról és a filmfesztivál kísérő programjairól exkluzív környezetben, az Origo Filmstúdióban adtak hírt a főszervezők, a Latinovits Emlékmű...

To Top