Barion Pixel
Connect with us

Londoni koncert a Muzsikással

Hírek

Londoni koncert a Muzsikással

A londoni Philharmonia Orchestra egész éves, 20 koncertből álló Bartók-sorozatának vendégeként lép fel  a Muzsikás együttes, először Londonban, a Royal Festival Hallban, majd másnap Basingstoke-ban, a The Anvil koncertteremben a soros magyar EU-elnökség keretében.

A Muzsikás együttes csakúgy, mint a többi zenekar, a londoni koncertet másnap megismétli a brit fővárostól 40 kilométerre fekvő Basingstoke hangversenytermében, amely a Művészetek Palotája Bartók Béla hangversenyterméhez hasonlítható – mondta el Hamar Dániel, a Muzsikás bőgőse. Hozzátette, hogy heten lépnek színpadra: a zenekar négy tagja, Petrás Mária moldvai születésű népdalénekesnő és a Farkas Zoltán-Tóth Ildikó néptáncospár. Úgynevezett postkoncertet adnak este 10-től 11 óráig.

A hangversenyen Szlavóniától Moldváig, Dunántúltól Kalotaszegig szólalnak meg dallamok a Muzsikás előadásában. Az összeválogatott zenék majd mindegyike kötődik Bartókhoz. A dallamok jó részét maga Bartók gyűjtötte, egyiket-másikat bele is építette valamelyik művébe. Néhányszor magában a Muzsikás zenéjében köszön vissza a bartóki hangzásvilág – tette hozzá Hamar Dániel.

A főkoncerten Bartók Concertója csendül fel, a Filharmónia Zenekarát Esa-Pekka Salonen vezényli. Előtte 6 órakor, a Music of Today sorozatban Kurtág György Késői üzenet R. V. Troussovának című, szopránra és kamarazenekarra írt műve hangzik el.

Esa-Pekka Salonen, a londoni Philharmonia Orchestra finn karmestere és művészeti vezetője 2008-tól, az Infernal Dance: Inside the World of Béla Bartók (Pokoli tánc: Bartók Béla világa) című sorozattal Bartók Béla életművét kívánja bemutatni és fel akarja tárni azokat a zenei és művészi hatásokat, amelyek a XX. század nagy magyar zeneszerzőjét inspirálták. Ezért hívta meg a Muzsikást, amely tradicionális magyar népzenét játszik, de egyesíti muzsikájában a klasszikus és kortárs hangzásvilágot, így Bartók, Kodály, Kurtág és Ligeti szerzeményeit.

Esa-Pekka Salonen szerint Bartók zenéje teljesen egyéni, mélyen megrendítő, érzelmekre ható, erotikus és drámai – olvasható a Philharmonia Orchestra honlapján, amelyen Malcolm Gilliesnek, a sorozat konzultánsának Budapestről, a népi hangszerekről, a Zeneakadémiáról, Bartók színpadi műveiről készített filmjeit és a virtuális galériában Bartók életének különböző szakaszait bemutató fotótárlatot is láthat az érdeklődő, de ott van a honlapon a Muzsikás tagjainak beszélgetése Salonennel. A filmet Bécsben forgatták – idézte föl Hamar Dániel.

A Bartók-sorozat része lesz a Takács Quartet októberi londoni szereplése, amelynek keretében Bartók összes vonósnégyesét előadják a Nemzetközi Kamarazenekari Fesztiválon. Az oroszországi születésű izraeli zongoraművész, Yefim Bronfman eljátssza Bartók II. zongoraversenyét, Christian Tetzlaff német hegedűművész Bartók Hegedűversenyét adja elő. Pódiumelőadáson lesz hallható A fából faragott királyfi táncjáték zenéje és november 3-án A kékszakállú herceg vára című egyfelvonásos Bartók-opera.

 

Continue Reading
You may also like...

További Hírek

  • Hírek

    Nagyszabású bemutató: Lutter Imre új kötete

    By

    December 3-án mutatják be Lutter Imre vadonatúj, Test és tudat című verseskötetét az Operettszínház Kálmán Imre színpadán, sztárvendégek közreműködésével.

  • Hírek

    Felfedezések

    By

    Rendhagyó kiállítás nyílt az INDA Galériában a 110 éve született Kazinczy János Antal, az itthon talán még kevesek által ismert festő – és szobrászművész életművéből.

  • Hírek

    Ők az idei Radnóti-díjasok

    By

    A Radnóti-díjak átadásával ért véget a XXVIII. Radnóti Költészeti Biennálé, amelynek programjai a Győri Nemzeti Színházban és Abdán, Radnóti kivégzésének emlékhelyénél zajlottak

  • Hírek

    Versmondó verseny Váci Mihály emlékére

    By

    „Szelíden, mint a szél” címmel rendezi meg az idén százéves Váci Mihály tiszteletére országos vers- és prózamondó versenyét az Északkelet-magyarországi Regionális Versmondó Egyesület és anyaszervezete, a Magyar Versmondók Egyesülete.

  • Hírek

    Rangos irodalmi díjat Krasznahorkai László

    By

    Krasznahorkai László Herscht 07769 című regénye nyerte el idén a Kulturhuset Stadsteatern Nemzetközi Irodalmi Díjat, melyet Daniel Gustafsson fordított le svéd nyelvre. Az elismerés kitüntetettjeit öt jelölt szerző és hat jelölt fordító...

To Top