Második alkalommal ítélte oda a kuratórium a Bertók Lászlóról elnevezett költészeti díjat, ezúttal Tóth Krisztina József Attila-díjas költő, író, műfordító eddigi életpályáját elismerve. Tóth Krisztina költőként az elmúlt három évtized magyar irodalmának élvonalába tartozik, nyolc verseskötete közül a legutóbbi 2021-ben látott napvilágot Bálnadal címen.
Költészete mellett prózai, gyermekirodalmi, drámaírói és műfordítói munkássága is jelentős. Az ünnepélyes átadóest 2022. december 6-án 19 órakor veszi kezdetét a pécsi Kodály Központban, a hangversenyterem rezidens együttesével, a Pannon Filharmonikusokkal koprodukcióban. Tóth Krisztina kapja a Bertók László Költészeti Díjat. A kuratórium idei döntését Parti Nagy Lajos jelenti be.
Bertók László költészeti díj
Második alkalommal ítélte oda a kuratórium a Bertók Lászlóról elnevezett költészeti díjat, ezúttal Tóth Krisztina József Attila-díjas költő, író, műfordító eddigi életpályáját elismerve. Tóth Krisztina költőként az elmúlt három évtized magyar irodalmának élvonalába tartozik, nyolc verseskötete közül a legutóbbi 2021-ben látott napvilágot Bálnadal címen. Költészete mellett prózai, gyermekirodalmi, drámaírói és műfordítói munkássága is jelentős. Az ünnepélyes átadóest 2022. december 6-án 19 órakor veszi kezdetét a pécsi Kodály Központban, a hangversenyterem rezidens együttesével, a Pannon Filharmonikusokkal koprodukcióban.
A Bertók László Költészeti Díjat 2021-ben alapította a költő fia, Bertók Attila, valamint a Jelenkor folyóiratot kiadó Jelenkor Alapítvány. Céljuk Bertók László emlékezetének megőrzése és az ideológiáktól, korlátozásoktól mentes szabad művészet, illetve a kortárs magyar költészet jeles alkotóinak elismerése. A díj 1.000.000 forint pénzjutalommal, díszoklevéllel, valamint idén Nagy Márta keramikusművész által alkotott egyedi kisplasztikával jár. Az elismerést minden évben Bertók László születésnapján, december 6-án adják át Pécsett ünnepi műsor keretében, mely a társművészetekkel történő együttműködésre is alkalmat kínál.
Ennek érdekében az idei műsorban Köles Ferenc versmondásán túl szerepelnek Bertók verseihez készült videóetűdök, amelyek Bartha Máté rendező, Bartha Márk zeneszerző, valamint Patkós Márton színművész koprodukciói. A kortárs komolyzenét öt zeneszerző Bertók-költeményekre komponált dalai képviselik. Balogh Máté, Horváth Bálint, Kedves Csanád, Szőcs Márton és Tornyai Péter műveit Tatai Nóra szoprán és Szabó Ferenc János zongoraművész szólaltatja meg. Az esten a Pannon Filharmonikusok is fellép, s Tatai Nóra közreműködésével elhangzik Balogh Máté a díjátadást jelző ünnepi szignálja, az Intrada, valamint a világ egyik legelismertebb kortárs alkotója, a Kossuth-díjas zeneszerző, karmester Eötvös Péter zenekari műve is. Az est második felében a díjazottat Parti Nagy Lajos méltatja, majd Ágoston Zoltán beszélget Tóth Krisztinával. Az esemény házigazdája Bősze Ádám.
December 3-án mutatják be Lutter Imre vadonatúj, Test és tudat című verseskötetét az Operettszínház Kálmán Imre színpadán, sztárvendégek közreműködésével.
Rendhagyó kiállítás nyílt az INDA Galériában a 110 éve született Kazinczy János Antal, az itthon talán még kevesek által ismert festő – és szobrászművész életművéből.
A Radnóti-díjak átadásával ért véget a XXVIII. Radnóti Költészeti Biennálé, amelynek programjai a Győri Nemzeti Színházban és Abdán, Radnóti kivégzésének emlékhelyénél zajlottak
„Szelíden, mint a szél” címmel rendezi meg az idén százéves Váci Mihály tiszteletére országos vers- és prózamondó versenyét az Északkelet-magyarországi Regionális Versmondó Egyesület és anyaszervezete, a Magyar Versmondók Egyesülete.
Krasznahorkai László Herscht 07769 című regénye nyerte el idén a Kulturhuset Stadsteatern Nemzetközi Irodalmi Díjat, melyet Daniel Gustafsson fordított le svéd nyelvre. Az elismerés kitüntetettjeit öt jelölt szerző és hat jelölt fordító...
Kedves Látogató! Tájékoztatjuk, hogy a honlap felhasználói élmény fokozásának érdekében sütiket alkalmazunk. A honlapunk használatával ön a tájékoztatásunkat tudomásul veszi.Elfogadom