Az SZTE Gyógyszerésztudományi Karán tanul Kazinczy Ferencnek (1759-1831), a nyelvújítás vezéralakjának oldalági leszármazottja. A 23 éves Kazinczy Ferenc a költő testvérének, Kazinczy Józsefnek a szépunokája – írja a Délmagyarország.
Az egyetemista iWiW-es adatlapján meglepő módon Babits Mihály és Karinthy Frigyes sorai olvashatók.
– Nagyzolós lett volna, ha éppen Kazinczytól idézek. Kedvelem a Fogságom naplója című művét, de irodalmilag sokkal közelebb áll hozzám Radnóti Miklós, József Attila vagy éppen Babits Mihály – mondta a soproni fiatalember a Délmagyarországnak.
Vajon kötelező örökség a Ferenc keresztnév használata a családjukban? – A mi águnkról tudomásom szerint én vagyok az első Ferenc. Ez megtiszteltetés, ugyanakkor – főleg irodalomórákon – terhet is rótt rám. A tanárok mindig rákérdeztek, hogy rokona vagyok-e a költőnek, s az igenlő válasz után egyből a családfánkat kérték tőlem. Ráadásul természetesnek gondolták, hogy jártas vagyok az irodalomban, pedig nincs hozzá tehetségem – mondta mosolyogva Kazinczy Ferenc. Hamar kiderült, hogy az alma mégsem esett olyan messze a fájától.
A fiatalember elmondta, hogy egyszer elindult egy Kazinczy versenyen – a szép magyar beszéd, a helyes kiejtés versenye -, de nem ért el helyezést. Az egyetemi versmondó versenyen ugyanakkor különdíjas lett.
– Színészkedtem is – Kazinczy Ferenc 1790-ben a magyar színészet érdekében emelt szót Prónay László csanádi főispánnál -, főleg kávéházi jelenetekben és kuplékban léptem színpadra – magyarázta.
Arról is faggattuk az egyetemistát, hogy a tanároknál, lányoknál előnyt jelent-e történelmi neve. – Az biztos, hogy megjegyeznek, de sajnos ennek nincs sok köze a hódításhoz. A tanárok is inkább azt jegyzik meg a leckekönyvem lapozgatásakor, hogy Sopron jó messze van Szegedtől – mesélte Kazinczy Ferenc.
– Még soha nem volt nagyobb találkozó a leszármazottak között, azt sem tudom, hogy egyáltalán hányan lehetnek, pedig szívesen részt vennék egy ilyenen – válaszolta arra a felvetésre, vannak-e más Kazinczy leszármazottak.
– A rokonság egyébként semmi kiváltsággal nem jár – mondta Kazinczy Ferenc. Ha egyszer fia születik, vajon a Ferenc névre keresztelné? – szegeztük neki a kérdést. – Több név van a tarsolyban, köztük a Ferenc is. Természetesen a leendő feleségemnek is lesz beleszólása a dologba – nevetett az egyetemista.
Terveiről azt mondta: szülei kópházi gyógyszertárában képzeli el a jövőjét. Kazinczy a neve a patikának? – tudakoltuk. – Pelikánnak hívják, de ennek is köze van a családunkhoz. A Kazinczyk címerében ez a madár szerepel – mesélte.
A nyelvújítás jeles alakjának leszármazottját végül arra kértük, árulja el legkedvesebb magyar szavát. – A képzelet szó tetszik a legjobban – mondta rövid töprengés után Kazinczy Ferenc.
Az orruk hasonlít
A költő jó nyelvérzékkel volt megáldva, németül, franciául, latinul és ógörögül is beszélt. Hasonlít ebben leszármazottjára Kazinczy Ferenc? – Én is jól beszélek németül, és franciául is szeretnék megtanulni. Külsőre pedig az orrunk hasonlít – mondta a gyógyszerészhallgató.