Megtartották Dragomán György Kalucsni című darabjának olvasópróbáját a Móricz Zsigmond Színházban. A bemutatót március 2-án tartják.
Ajánló a darab elé:
„Nem az a kérdés, mit keresnek, hanem az, hogy mit találnak”
A mások élete… Történik valahol Erdélyben, nem sokkal a rendszerváltás előtt – de megtörténhetne bárhol, bármikor, bárkivel. Egy velejéig romlott, megnyomorító rendszer, ahol üldöző és üldözött, megfigyelő és megfigyelt láthatatlan kötelékekkel tapad egymáshoz, és minden nap, minden percben megmérettetik, ki a bűnös, ki az áldozat. Egy tipikus (magyar) értelmiségi család egyre súlyosabb kompromisszumokra és döntésekre kényszerül, csak hogy megszerezze a hőn áhított kivándorló útlevelet. De az ördöggel kötött alkuknak ritkán szokott jó vége lenni – az embertelen és arctalan mechanizmust csak ideig-óráig lehet kijátszani… A kérdések viszont velünk maradnak: szabad-e egész emberségünket áruba bocsátani a remélt jobb életért? Társunkat, saját vérünket, önmagunkat? Meddig ér, és mit igazolhat a félelem? Saját bűneink, árulásaink, elől hová tudunk kivándorolni?
Dragomán György, napjaink egyik legfontosabb, külföldön is elismert írója megrázó erejű, pontos és szikár látleletet tár elénk a mindenkori diktatúráról, a hazugsággal és megfélemlítéssel tönkretett emberi életekről. A sűrű és szenvedélyes történetet a Móricz Zsigmond Színházban először dolgozó, több előadásával díjat nyert Szikszai Rémusz állítja színpadra. A realista és önéletrajzi elemeket is tartogató Kalucsni Dragomán György második drámája. A szerző éppúgy, mint a rendező is Erdélyben született. Valós, kézzelfogható emlékeik vannak a rendszerváltás előtti kommunista Romániáról, a szekus világról.
“A darab a 80-as évek Romániájában játszódik, egy erdélyi nagyvárosban. Egy család története, akik ki akarnak települni Ceausescu diktatúrájából, és annak lesznek következményei, áldozatai. Nem tudom, van-e ebben bűnös. Felelős van, de hogy bűnös van-e, azt majd a néző eldönti” – mondta Szikszai Rémuszrendező.
Ebben a velejéig romlott, megnyomorító rendszerben üldöző és üldözött, megfigyelő és megfigyelt láthatatlan kötelékkel tapad egymáshoz. Kompromisszumokra van szükség, hogy a család megszerezze a hőn áhított kivándorló útlevelet. Ahogy Szikszai Rémusz fogalmaz, az elején nagyon jól lehet rajta szórakozni, aztán a második felében jön a szívlapát.
A dráma gondolata kapcsolódik Euripidész Iphigeneia Auliszban című sorsdrámájához. A rendező szerint egyelőre meghatározhatatlan a Kalucsni műfaja. Hazai kőszínházi ősbemutató lesz, hiszen eddig csupán egy kolozsvári stúdió előadást, illetve Máté Gábor színész osztályának egy vizsgaelőadását láthatta a közönség. Veress elvtársat vendégművészként Kaszás Gergő alakítja.
(forrás: szinhaz.org)