Kétnapos programsorozattá bővült a Nemzeti VERSeny döntője, ahol 23 versenyző lép a Nemzeti Színház színpadára november 11-én és 12-én. A Magyar Versmondók Egyesülete és a Nemzeti Színház tavaly rendezte meg első ízben a Nemzeti VERSenyt, amelyre idén is több mint kétszáz versmondó nevezett. A két elődöntőt követően, amelyre videoklipet is kellett készíteni a továbbjutóknak, anyaországi és határon túli versenyzők is lehetőséget kapnak a színházi fellépésre.
A verseny célja a hagyományos vers- és prózamondó találkozó mellett a klasszikus és kortárs költészet újszerű tolmácsolása, a költészet és a versmondás népszerűsítése, 2017-ben kiemelt figyelemmel Arany János életművére és költészeti hatására. A verseny védnöke a Nemzeti igazgatója, Vidnyánszky Attila, aki Lutter Imrével, a VERSeny főszervezőjével, a Magyar Versmondók Egyesületének ügyvezető elnökével nyitja meg az élő döntőt. A zsűri tagjai a rendező intézmények művészei, szakemberei: Nagy-Kálózy Eszter, Bakos-Kiss Gábor színművészek; Kiss László rendező; Lutter Imre előadóművész, producer; és Szabó László kommunikációs szakember mellett a döntőben Fehér Ildikó és Olt Tamás színművészek is közreműködnek.
A versenyt három fordulóban rendezték meg. Elsőként minden nevező két, szabadon választott magyar költő versével jelentkezhetett a vers.hu oldalon közzétett felhívásra, amik közül egyet kellett az első fordulóban vágatlan videón beküldeni. A továbbjutók az általuk választott másik verset dolgozták fel, immár videoklip formájában. Mind az elődöntőben, mind a középdöntőben volt lehetőség közönségszavazásra, így a zsűri és a verskedvelő nézők szavazatai alapján alakult ki a 23 fős döntő, akiknek versklipjeit eddig már 70 ezren nézték meg a YouTube közösségi videó-megosztó portálon.
A Nemzeti VERSeny több mint 200 indulója között 6 éven aluli és 90 éven felüli versmondó is képviseltette magát. A határon túli versenyzők között van erdélyi, szilágysági, vajdasági, felvidéki és kárpátaljai versmondó egyaránt. A szervezők a teljes nyitottság és az esélyegyenlőség jegyében, ugyanakkor a szakmaiság mentén szervezték a VERSenyt, és minden fordulóban lehetőséget adtak a közönségnek is, hogy vigaszágon is továbbjuttassanak versenyzőket.
A legjobb előadók, akik az ország minden szegletéből érkeznek, végül a Nemzeti Színházban versenyeznek november 11-én és 12-én, a magyar nyelv napja apropóján. A döntő teltház előtt zajlik, a nézői részvétel regisztrációhoz volt kötve. Itt a versmondások mellett a versekre készült videoklipeket is megnézheti a közönség, a Zichy Szín-MűhelyDolmány Attila rendezésében “Arany balladák – másképp” címmel mutatja be versszínházi-képzőművészeti előadását, a Kávészünet zenekar pedig Arany-part, avagy koncert Arany János barátai és követői farvizén, a magyar költészet gyöngyszemeivel című verszenei produkcióját mutatja be. A programokat Dunai Csenge színész moderálja. A kétnapos VERSeny minden mozzanatát, benne az Arany János Emlékév kiemelkedő programjaival, élőben közvetíti a Magyar Versmondók Egyesülete és a Nemzeti Színház a Nemzeti VERSeny facebook oldalán.
A döntősök versklipjei az alábbi csatornán nézhetők meg: https://www.youtube.com/watch?v=Y4r_Oz2_2ho&list=PLX_7vp_oZBeKi7_IA2cAVp892MGRfwx2F
A VERSeny támogatója az NKA, az MMA és az Arany János Emlékbizottság. Aki többet szeretne tudni, a www.vers.hu/nemzeti-verseny oldalon és a Nemzeti VERSeny facebook oldalán tájékozódhat.
II. Nemzeti VERSeny – döntő, program:
Nemzeti Színház, Magyar Versmondók Egyesülete
2017. november 11. szombat Nemzeti Színház: Kaszás Attila Terem
9:00 érkezés, vendégfogadás, regisztráció 10:00 megnyitó, köszöntők 10:15 VERSeny döntő 1. forduló (1. rész) 13:00 ebéd (színészbüfé) 14:00 VERSeny döntő 1. forduló (2. rész) 17:00 első napi verseny vége, zsűri visszavonul dönteni
Itt a középdöntős versklip vetítése és a szabadon választott vers előadása zajlik, rövid, egyenkénti zsűri-értékelésekkel megszakítva.
Zsűritagok ezen a napon: Fehér Ildikó színművész, rendező Kiss László rendező, versrendező Lutter Imre előadóművész, drámapedagógus, színházi és televíziós producer Olt Tamás színművész, versmondó előadóművész, színdarabszerző és rendező Szabó László kommunikációs szakember, médiaszakember
2017. november 12. vasárnap Nemzeti Színház: Kaszás Attila Terem, sajtótér
9:30 érkezés, vendégfogadás, regisztráció 10:00 köszöntés (Kaszás Attila Terem) 10:05 Zichy Szín-Műhely: “Arany balladák – másképp” – színházi-képzőművészeti előadás (Kaszás Attila Terem) 11:05 szünet 11:30 Kávészünet zenekar: Arany-part, avagy koncert Arany János barátai és követői farvizén, a magyar költészet gyöngyszemeivel (sajtótér) 12:30 szünet 13:00 ebéd (színészbüfé) 14:00 Madarász Isti: Tetemre hívás – Arany János balladájának kisjátékfilm feldolgozása (Kaszás Attila Terem) 14:10 VERSeny döntő 2. forduló (Kaszás Attila Terem) 17:00 szünet (zsűri dönt) 18:00 eredményhirdetés, díjátadás (Kaszás Attila Terem)
Itt az Arany János-versek, balladák, műfordítások és átiratok előadása zajlik, egyenkénti zsűri-értékelésekkel megszakítva.
Zsűritagok ezen a napon: Bakos-Kiss Gábor színművész, rendező Kiss László rendező, versrendező Lutter Imre előadóművész, drámapedagógus, színházi és televíziós producer Nagy-Kálózy Eszter színművész Szabó László kommunikációs szakember, média szakértő
A döntős VERSenyzők alfabetikus sorrendben állnak színpadra, amelyben Dunai Csenge színész, moderátor lesz a segítségükre.
A döntő VERSenyzői: Angyal Virág Atlasz Barnabás Bauer Gergő Bókkon Tímea Csiha Marianna Csizmazia Dóra Dupák Fanni Farkas Bianka Gál Réka Ágota Gulyás Erika Horváth Péter Jobák Márta Kiss Boglárka Emma Lehoczki-Lénárd Valentina Nagy Fruzsina Nagy Zsófia Gitta Ördög Rita Rebeka Péter Lea Rafai Mandula Sinágel József Tóth Flóra Török Luca Kata Tverdota Hanna Zsófia
December 3-án mutatják be Lutter Imre vadonatúj, Test és tudat című verseskötetét az Operettszínház Kálmán Imre színpadán, sztárvendégek közreműködésével.
Rendhagyó kiállítás nyílt az INDA Galériában a 110 éve született Kazinczy János Antal, az itthon talán még kevesek által ismert festő – és szobrászművész életművéből.
A Radnóti-díjak átadásával ért véget a XXVIII. Radnóti Költészeti Biennálé, amelynek programjai a Győri Nemzeti Színházban és Abdán, Radnóti kivégzésének emlékhelyénél zajlottak
„Szelíden, mint a szél” címmel rendezi meg az idén százéves Váci Mihály tiszteletére országos vers- és prózamondó versenyét az Északkelet-magyarországi Regionális Versmondó Egyesület és anyaszervezete, a Magyar Versmondók Egyesülete.
Krasznahorkai László Herscht 07769 című regénye nyerte el idén a Kulturhuset Stadsteatern Nemzetközi Irodalmi Díjat, melyet Daniel Gustafsson fordított le svéd nyelvre. Az elismerés kitüntetettjeit öt jelölt szerző és hat jelölt fordító...
Kedves Látogató! Tájékoztatjuk, hogy a honlap felhasználói élmény fokozásának érdekében sütiket alkalmazunk. A honlapunk használatával ön a tájékoztatásunkat tudomásul veszi.Elfogadom