Kiállítás a Versmondó folyóirat két évtizedes történetéből, szakmai konferencia a versmondásról, fergeteges zenés versszínházi show, estek és koncertek, Klubdélelőtt a vers nagyjaival – igazi vershéttel ünnepli a Magyar Versmondók Egyesülete a Költészet Napját. A rendezvénysorozat csúcspontja szombaton és vasárnap, a Fővárosi Művelődési Házban lesz.
Varró Dániel, Lackfi János, Mezey Katalin, Gubás Gabi, Galkó Balázs, Hajdu Steve, Ungvári Tamás, Parti Nagy Lajos, Pregitzer Fruzsina, Papp János, a Firkin, Gerendás Péter, a Kávészünet – csak néhány név a művészek közül, akik fellépnek a Magyar Versmondók Egyesületének húszéves születésnapi showján a Fővárosi Művelődési Házban, április 15-én vasárnap 17.00 órától. A két évtizedes jubileum és a Költészet Napja jegyében komplett rendezvénysorozat részese lehet a közönség, amelynek első eleme a Versmondó folyóirat kiállítása, amelyet a Veszprémi Petőfi SzínházbanPataki András, a Versmondók szakmai alelnöke, a Színház stratégiai tanácsadója közreműködésével tekinthetnek meg a látogatók. A címlaptárlat mellett az első lapszámtól az utolsóig mindegyiket kézbe veheti az olvasó, több olyan írással a középpontban, amelyek szerzője – művész, költő vagy tudós – már nincs közöttünk. Veszprémben április 11-én szerdán Pálfy Margit Kaleidoszkóp-különdíjas előadóművész Latinovtis-estje, csütörtökön Dinnyés József zenés versiskolája, csütörtökön Huzella Péter gyermekkoncertje, április 17-én kedden pedig a Kávészünet zenekar és Lutter Imre előadóművész interaktív verszenei estje lesz látható.
Április 14-én szombaton délelőtt 10.00 órától rendezi meg a Magyar Versmondók Egyesülete a Fővárosi Művelődési Házban a Keltsd életre szakmai konferenciát, amely a vers jelenlegi helyzetét vizsgálja a nézőú és az előadó szemszögéből: a verses drámáktól a versszínházi műfajig, a pódiumművészet történetétől a jelen médiájáig rendkívül széles körből merítenek az előadók. A konferencián előadást tart Dr. Bőhm Edit, a nyelv- és irodalomtudományok kandidátusa, Fodor Tamásrendező, színész, a Stúdió “K” igazgatója, Solténszky Tiborrendező, a Színházi Dramaturgok Céhének alelnöke, Kiss László rendező, a Magyar Versmondók Egyesületének elnöke, Dr.Vasy Géza irodalomtörténész, a Magyar Írószövetség korábbi elnöke, Dr. Lutter Imre producer, előadóművész, a Kaleidoszkóp VersFesztivál igazgatója, Tóth Zsuzsannaelőadóművész, a Magyar Művelődési Intézet és Képzőművészeti Lektorátus munkatársa és Dr.Havas Judit PhD. előadóművész, a Petőfi Irodalmi Múzeum munkatársa. Bors Anikóelőadóművész Kiss Lászlóval közösen moderálja a rendezvényt, amelyen ingyenes a részvétel.
Az igazi látványosság egy nappal később, április 15-én vasárnap 17.00 órától kezdődik, ugyancsak a 11. kerületi FMH-ban. Fergeteges zenés versszínházi show várja az érdeklődőket a Versmondók 20 elnevezésű jubileumi shown, a Magyar Versmondók Egyesülete 20 éves évfordulójának hivatalos születésnapi gáláján.A humor, a látvány, a felhőtlen hangulat jegyében közel félszáz népszerű színész, előadóművész, zenekar, költő és író lép fel április 15-én, vasárnap délután 5 órától a 11. kerületi Fővárosi Művelődési Ház színháztermében. A színészek, előadóművészek közül fellép többek között Galkó Balázs, Gubás Gabi, Hajdu Steve, Pregitzer Fruzsina, Papp János, Lázár Balázs, Dolmány Attila, Deutsch Anita, Aradi Balázs, Zámbori Soma, Fridrik Noémi, Tóth Zsóka,Tenczler TimiésRékai Nándor. A költők ezúttal egymás verseit tolmácsolják: Lackfi János édesanyjától, Mezey Katalintólmond verset és fordítva, a Hetek költői közül Ágh Istvánés Serfőző Simon ugyancsak, ahogy Varró Dániel, Kukorelly Endre, Baranyi Ferenc és Vass Tibor is. A zenei programok közül kiemelkedik Gerendás Péter, a Firkin, a Kávészünet, Huzella Péter, az Aphonia-Sajtkukacz, Dinnyés Józsefés a MoltOpera színeiben Magyarórvári Viktor Kayamar, aki a világon egyedülálló módon egyszerre négy hangon énekel! Versszínházi előadás-részlettel áll színpadra az Első Magyar Versszínház, a Bonyhádi Művészeti Műhely és a Budapesti Versmondó Klub siket és nagyothalló csoportja. Az egyesületet több ismert művész és szakmai szervezet képviselője köszönti: Parti Nagy Lajosköltő, Ungvári Tamás író, Vasy Géza irodalomtörténész, Gabnai Katalindrámapedagógus, Bartók László korábbi egyesületi elnök, Hajvert Ákos, a vajdasági szervezet elnöke, Regős János, a Magyar Szín-Játékos Szövetség elnöke és Szűcs Katalin Ágnes színikritikus. A kétrészes műsor mind a klasszikus, mind a kortársköltészet remekeit felvonultatja, ráadásul eddig nem látott módon: akrobatikus elemekkel, videó bejátszásokkal és történetekkel, kulisszatitkokkal az egyesület, az alkotások és a művészek életéről. A nem hivatásos versmondók között a 7 éves gyermektől a 92 éves szépkorú előadóig igen széles a skála: színpadra áll Basa Bella, Csendes Barbara, Herbály Jánosné, Horvát Marin, Mihályi Jánosné, Szűcsné Baráth Zsófi, Tóth Flóra, Tóth Péter, Újvári Bors Benedek és Varga Döníz. A hangulatról három műsorvezető gondoskodik: Lutter Imre előadóművész mellett, aki az egyesület ügyvezető elnöke és a show rendezője, Kinizsi Ottó színész, kreatív alelnök és Bakos-Kiss Gábor színművész irányítják majd a programot, interaktív performanszokkal, felelevenítve az egyesület két étvizedének jellemző pillanatait. A házigazda szerepkörét Kiss László elnök tölti be. A belépés itt is ingyenes, mi több, vörösboros fogadással várják a vendégeket.
Április 14-én szombaton a Klubrádió a Magyar Versmondók Egyesületének szenteli teljes Klubdélelőtt című kulturális műsorát, ahol az egyesület művészeivel beszélget a két műsorvezető: Kun Zsuzsa és Németh Kristóf.
A nem mindennapi események kapcsán saját oldalt hoztak létre a facebook-on, 20 éves a Magyar Versmondók Egyesülete néven, ahol bárki csatlakozhat és az egyesületnek küldött facebook-os üzenetben vagy a magyarversmondok@gmail.com címen előzetesen is jelezheti részvételi szándékát.
„Keltsd életre” Szakmai konferencia: április 14-én, szombaton, 10.00 órától
„Versmondók 20″ GálaEst: 2012. április 15-én, vasárnap 17.00 órától
Helyszín:Fővárosi Művelődési Ház (Budapest XI. kerület, Fehérvári út 47.)
December 3-án mutatják be Lutter Imre vadonatúj, Test és tudat című verseskötetét az Operettszínház Kálmán Imre színpadán, sztárvendégek közreműködésével.
Rendhagyó kiállítás nyílt az INDA Galériában a 110 éve született Kazinczy János Antal, az itthon talán még kevesek által ismert festő – és szobrászművész életművéből.
A Radnóti-díjak átadásával ért véget a XXVIII. Radnóti Költészeti Biennálé, amelynek programjai a Győri Nemzeti Színházban és Abdán, Radnóti kivégzésének emlékhelyénél zajlottak
„Szelíden, mint a szél” címmel rendezi meg az idén százéves Váci Mihály tiszteletére országos vers- és prózamondó versenyét az Északkelet-magyarországi Regionális Versmondó Egyesület és anyaszervezete, a Magyar Versmondók Egyesülete.
Krasznahorkai László Herscht 07769 című regénye nyerte el idén a Kulturhuset Stadsteatern Nemzetközi Irodalmi Díjat, melyet Daniel Gustafsson fordított le svéd nyelvre. Az elismerés kitüntetettjeit öt jelölt szerző és hat jelölt fordító...
Kedves Látogató! Tájékoztatjuk, hogy a honlap felhasználói élmény fokozásának érdekében sütiket alkalmazunk. A honlapunk használatával ön a tájékoztatásunkat tudomásul veszi.Elfogadom