Holokauszt irodalmi kiállítással nyit a VersFesztivál
Kedden nyitja meg kapuit Sopronban a 15. jubileumi Kaleidoszkóp VersFesztivál, a Túlélőkép című irodalmi Holokauszt-kiállítással. Szerdán már koncertek, Büchner Woyzeck című előadása, a Kávészünet Radnóti slam estje, valamint Gerendás Péter Csöndes őszi eső című produkciója is színpadra kerül a Holokauszt Emlékfesztivál keretében.
A Túlélőkép című, a Miniszterelnökség által a Holokauszt Emlékév rendezvénysorozatában támogatott kiállítást a soproni GYIK rendezvényházban nyitja meg a Soproni Petőfi Színház társulata a Pataki András igazgató-főrendező által készített előadással, Kiss László, a tárlat rendezője és Orbán Júlia, a ház igazgatója társaságában. A kiállítás a holokausztban írók, költők áldozatinak és a meghurcoltaknak állít emléket, és megismerhetjük azokat a kiválóságokat is, akik részt vettek az üldözöttek mentésében.
A vészkorszak által érintett költők, írók, műfordítók mellett tehát azon emberek történetei is része a kiállításnak, akik a magyar nép emlékezetében munkásságukkal örökre túlélték a vészkorszakot. Az „Emberségből példát…” társkiállítást a MaZsiKe – Magyar Zsidó Kulturális Egyesület bocsátotta a Magyar Versmondók Egyesülete rendelkezésére. A tárlat több hétig látható lesz.
Szerdán délelőtt a Liszt Központban a koncertsarok vendégeként az AkusztikArt formáció, illetve Kovács Adrienn és Baráz Ádám mutatkozik be megzenésített versekkel.
Este 7-kor ugyanitt Büchner befejezetlen munkája, a Woyzeck kerül színpadra a Soltis Lajos Színház előadásában. A darab megtörtént bűnesetek alapján íródott. Az 1810-es és 20-as években J. C. Woyzeck és D. Schmolling ügyét széleskörű érdeklődés kísérte. Az orvosi szakvélemények, illetve a peranyag nyilvánosságra hozása pedig alapot teremtett Büchner számára egy dokumentarista ihletésű, mégis költői dráma megírására. A mindössze 23 évesen elhunyt géniusz írói életművét lázas sietségben három év alatt alkotta meg. Büchner feltehetőleg utolsó hónapjaiban is dolgozott befejezetlen drámáján.
A Woyzeck előadásával párhuzamosan, az Egyetemi Ifjúsági Házban ad koncertet Radnóti Másképp címmel este 8-tól a Kávészünet zenekar két neves slam poetry előadóval, Saiddal és Inianaval, Radnóti Miklós és a magyar költészet nagyjainak életművéből válogatva.
Ugyancsak szerdán este, 9-kor lép fel a Liszt Központban Gerendás Péter Liszt Ferenc-díjas zeneszerző, előadóművész a Csöndes őszi eső című estjének ősbemutatójával. A Holokauszt és Radnóti Miklós halála egy és azonos év, a történelem és az emberi, költői sors elválaszthatatlan összefonódása és közös tragédiája. Gerendás Péter estjén a zsidó motívumok mellett költészeti remekek megzenésített változatai és ismert, közkedvelt dalok is felcsendülnek.
Közép-Európa legnagyobb pódiumművészeti seregszemléje, a Kaleidoszkóp VersFesztivál november 11. és 16. között várja a nézőket Sopronban, több helyszínen. A jubiláló és országosan egyedülálló rendezvény idei különlegessége, hogy az eseménysorozat keretében – nagyszabású programelemekkel – külön fesztiválokkal emlékeznek a magyarországi holokausztra és a 25 éve elhunyt Ratkó József költőre. Lutter Imre fesztiváligazgató, a Magyar Versmondók Egyesületének ügyvezető elnöke külön kiemelte, hogy a költészet Kaleidoszkópjának sokszínűsége jegyében színházi előadások, koncertek, versmondás, filmpremierek, kiállítások, közönségtalálkozók, szerzői estek, versfilmes vetítések, előadóestek és performanszok várják az érdeklődő közönséget. A különleges bemutatók egyikeként csak a Soproni Petőfi Színházban lesz látható csütörtökön Ratkó József Segítsd a királyt! című drámájának olvasószínházi bemutatója az Első Magyar Versszínház előadásában. A szereposztás is parádés: Lux Ádám, Bezerédi Zoltán, R. Kárpáti Péter, Galkó Balázs, Holl Zsuzsa, Stubnya Béla és Borbély Sándor lép színpadra, az előadást Wiegmann Alfréd rendezte. Ratkóra emlékeznek majd a Hetek szerzői estekkel és közönségtalálkozókkal is: csütörtökön Serfőző Simon, pénteken Buda Ferenc, szombaton pedig Ágh István lesz a VersFesztivál vendége. A Kaleidoszkóp VersFesztivál részletes programját a www.versfesztival.hu oldalán találják az érdeklődők.