Barion Pixel
Connect with us

A világhírű költő halála

Hírek

A világhírű költő halála

Elhunyt Bella Ahmadulina orosz költőnő hosszú betegség után életének 74. évében hétfőn, a Moszkva melletti Peregyelkinóban lévő dácsáján – jelentette be hétfőn későn este az Orosz Írószövetség.

Ahmadulina 1937-ben született Moszkvában, s első verseskötete 1962-ben jelent meg, költeményeit azonban már 1954-től közölte az Oktyabr című folyóirat. A költőnőt A kert című, 1987-ben megjelent kötetéért 1989-ben Állami díjjal tüntették ki. A költőnő volt férjével, Jevgenyij Jevtusenkóval a Szovjetunióban Sztálin halála után, a hatvanas évek elején kezdődött kulturális enyhülés képviselője volt.  Expresszív felolvasó estjeivel hamar az orosz irodalmi élet egyik vezéralakja lett a XX. század második felében. Leonyid Brezsnyev pártfőtitkár idején nagyon kevesek egyikeként fellépett politikai okokból üldözött kollégái mellett. Halálhíre bejelentése után Dmitrij Medvegyev államfő, Vlagyimir Putyin miniszterelnök és Alekszandr Avgyejev kulturális miniszter is részvétét nyilvánította férjének, Borisz Messzerernek és hozzátartozóinak. Avgyejev közleményében Oroszország egyik régen klasszikussá vált, nagy költőjének nevezte Ahmadulinát, s úgy vélte, halála pótolhatatlan vesztesség az orosz kultúra számára. Volt férje, Jevgenyij Jevtusenko, a XX. század második felének nemzetközileg is talán legismertebb orosz költője a Vesztyi 24 hírtelevíziónak külföldről, telefonon nyilatkozva azt mondta: Ahmadulina a hűség és az odaadás példaképe volt, nem csak a költészetben, hanem a civil társadalomban is, s mindig bátran fellépett azokért, akik bajba kerültek.

 

Continue Reading
You may also like...

További Hírek

  • Hírek

    SZFE: autonómiát követelnek a hallgatók

    By

    Újra felerősödtek a feszültségek a Színház- és Filmművészeti Egyetemen: hallgatók és oktatók egy része szerint az intézmény működése továbbra sem tükrözi az egyetemi autonómia szellemiségét, ezért vezetői változásokat sürgetnek.

  • Hírek

    Vandálok Petőfi emlékoszlopánál

    By

    Május 15-én reggelre vandál támadás érte a strasbourgi Petőfi tér emlékoszlopát. Ellopták Petőfi Sándor bronzplakettjét, kivésték az aranybetűs feliratot, és az oszlopot is megrongálták. A nyomok alapján megpróbálták kidönteni, majd szétfaragni a...

  • Hírek

    Fórum a színházi szervezetek jövőjéről

    By

    A Magyar Versmondók Egyesülete is részt vett a Magyar Színházi Társaság minap megtartott szakmai fórumán, ahol a színházi élet kihívásait, elmúlt másfél évtizedes tapasztalatait és jövőbeni kérdéseit is megvitatták a résztvevők.

  • Hírek

    Újra Petőfi nevét viseli a laktanya

    By

    Péntek délelőtt hivatalosan is visszakapta korábbi nevét a Petőfi Sándor-laktanya – ezt Ruszin-Szendi Romulusz honvédelmi miniszter jelentette be a laktanyában tartott ünnepélyes eseményen.

  • Hírek

    Az erdélyi irodalom jövője

    By

    A magyar irodalom közösségteremtő erejéről, az erdélyi kulturális örökség megőrzéséről és a kommunista múlt feltárásának szükségességéről is szó esett a Méhes György – Nagy Elek Alapítvány csütörtök esti kolozsvári díjátadó gáláján.

To Top