Barion Pixel
Connect with us

A Kultúra Napja: hová menjünk?

Hírek

A Kultúra Napja: hová menjünk?

Különleges lánchídi séta, kiállítások, tárlatvezetések, rendhagyó színházi előadás és Cseh Tamás-emlékest is várja a közönséget a magyar kultúra napja alkalmából a hétvégén Budapesten, az ünnepen hivatalosan is útjára indul a Liszt-év.

Az Országos Széchényi Könyvtárban pénteken az ünnep alkalmából a látogatók megtekinthetik a Himnusz eredetijét, és a kézirat másolatát magukkal is vihetik.

Terv és mű – Vaszary János iparművészeti munkái címmel nyílik tárlat, a Nyomtatott magyar föld- és éggömbök a kezdetektől napjainkig című kiállításon pedig tárlatvezetéssel és múzeumpedagógiai foglalkozásokkal várja az érdeklődőket az OSZK, amelynek kiállításai pénteken ingyenesen látogathatók.

A kémia évéhez kapcsolódva indít Kémia Ünnepe címmel programsorozatot a Magyar Műszaki és Közlekedési Múzeum a magyar kultúra napjának előestéjén: pénteken egy teljesen felszerelt antik labort nyitnak, ahol különböző látványkísérleteken, show-műsorokon és foglalkozásokon vehetnek majd részt az érdeklődők, akik így közelebb kerülhetnek a kémia világához.

Az Újbuda Galériában Európa fényei címmel pénteken nyílik meg a Magyar Kárpitművészek Egyesületének kiállítása, amely a magyar kultúra napja mellett Magyarország soros uniós elnöksége előtt is tiszteleg. A kiállítás címadó darabja egy 9,5 négyzetméteres falikárpit, amelyet a művészek a Föld műholdas fotója alapján készítettek.

A magyar kultúra napján, szombaton tartják a Liszt-év hivatalos megnyitóját a Művészetek Palotájában. A Liszt Ferenc születésének 200. évfordulóját ünneplő programsorozat nyitóhangversenyén a Nemzeti Filharmonikus Zenekar és a Nemzeti Énekkar lép fel Kocsis Zoltán vezényletével. A műsorban három Liszt-darab, az Amit a hegyen hallani, a Magyar fantázia és a Magyar koronázási mise hangzik el Farkas Gábor zongoraművész, valamint Kolonits Klára, Németh Judit, Horváth István és Bretz Gábor énekes közreműködésével. A koncertet a Magyar Televízióban – csúsztatott közvetítéssel – 21 órától láthatja a közönség.

A Bárka Színház Cseh Tamás-emlékestet rendez a 2009-ben elhunyt művész születésnapján, amely a magyar kultúra napjára esik. 18 órakor avatják fel a Surman Edit keramikus által készített emlékoszlopot, Sárkány Sándor pedig egy térinstallációval tiszteleg az előadóművész előtt, aki idén lenne 68 éves. Szomszédom, Cseh Tamás címmel a Bárka kávézójában nyílik kiállítás Jordán Katica képregénysorozatából, amely legkedvesebb Cseh Tamás-dalait mutatja be képekben. Füst a szemében címmel pedig kaposvári színművész hallgatók és a Bárka színészei közös koncertjét hallhatja a közönség.

Az Örkény Színház különleges előadással köszönti a magyar kultúra napját: a Helyette Szerte nézet(t) című esten a társulat minden tagja olyan produkcióval lép fel, amely még nem szerepelt az Örkény színpadán. Konferál Mácsai Pál, zongorázik Darvas Ferenc.

A Magyar Nemzeti Galéria ingyenes tárlatvezetéssel várja látogatóit a magyar kultúra napján: a közönség a XIX. Nemzet és művészet – Kép és önkép című tárlatot, valamint Munkácsy Krisztus-trilógiáját nézheti meg szombaton művészettörténészek kalauzolásával. Vasárnap 11 órakor az I. emeleti kupolacsarnokban az Ifjú Zenebarátok Kórusának előadását élvezhetik, akik belépőt váltanak az állandó kiállításra.

A Magyar Nemzeti Múzeum lánchídi sétával, majd délután egy különleges tárlatvezetéssel ünnepli szombaton a magyar kultúra napját. A séta, amelyen Szabó László muzeológus vezetésével ismerkedhetnek meg az érdeklődők a 19. századi épített ipari örökség egyik legszebb darabjával, 11 órakor indul a pesti hídfőtől, a déli oroszlántól. Délután a Széchenyi világai című kiállításon Széchenyi, a mecénás címmel tartanak tárlatvezetést: Ennek résztvevői az elsők között tekinthetik meg azt a tubákos szelencét, amelyet az alapkőletételi ceremónia előtt rendezett díszebéden, 1842. augusztus 24-én az uralkodó nevében Ferdinánd Károly főherceg ajándékozott William Tierney Clarknak, a Lánchíd tervezőjének.

Szombaton a Térszínház Társulata az óbudai Zichy-kastélyban Hervay Gizella költőre emlékezik Levél a föld alól címmel. A Vigyázó Sándor Művelődési Ház Ballonyi Galériájában Pannonhalmi Zsuzsa Ferenczy Noémi-díjas keramikusművész alkotásaiból nyílik kiállítás az ünnepen Fény címmel.

A Duna Televízió a magyar kultúra napján különleges műsorokkal, új portré- és ismeretterjesztő filmekkel, játékfilmekkel, valamint Cseh Tamás-emlékesttel várja nézőit a képernyők elé.

A Magyar Televízió a Liszt-év nyitókoncertjének közvetítése mellett számos ünnepi programot, például költészeti összeállítást, a szentendrei skanzen új tájegységéről készült műsort és több régi filmet is kínál szombaton. Vasárnap a Cseh Tamás emléke előtt tisztelgő szombati millenárisbeli koncert felvételét tekinthetik meg a nézők.
Forrás: MTI

 

Continue Reading
You may also like...

További Hírek

  • Hírek

    Nagyszabású bemutató: Lutter Imre új kötete

    By

    December 3-án mutatják be Lutter Imre vadonatúj, Test és tudat című verseskötetét az Operettszínház Kálmán Imre színpadán, sztárvendégek közreműködésével.

  • Hírek

    Felfedezések

    By

    Rendhagyó kiállítás nyílt az INDA Galériában a 110 éve született Kazinczy János Antal, az itthon talán még kevesek által ismert festő – és szobrászművész életművéből.

  • Hírek

    Ők az idei Radnóti-díjasok

    By

    A Radnóti-díjak átadásával ért véget a XXVIII. Radnóti Költészeti Biennálé, amelynek programjai a Győri Nemzeti Színházban és Abdán, Radnóti kivégzésének emlékhelyénél zajlottak

  • Hírek

    Versmondó verseny Váci Mihály emlékére

    By

    „Szelíden, mint a szél” címmel rendezi meg az idén százéves Váci Mihály tiszteletére országos vers- és prózamondó versenyét az Északkelet-magyarországi Regionális Versmondó Egyesület és anyaszervezete, a Magyar Versmondók Egyesülete.

  • Hírek

    Rangos irodalmi díjat Krasznahorkai László

    By

    Krasznahorkai László Herscht 07769 című regénye nyerte el idén a Kulturhuset Stadsteatern Nemzetközi Irodalmi Díjat, melyet Daniel Gustafsson fordított le svéd nyelvre. Az elismerés kitüntetettjeit öt jelölt szerző és hat jelölt fordító...

To Top