Amikor felkérték, hogy az Aranycsapat legendás kapusának, Grosics Gyulának a temetésén mondja el Pilinszky János Apokrifjét, még nem sejtette, hogy lesz olyan helyzet, ami tragikomikussá válik. Hajmeresztő történeteket mesél az életéről Pindroch Csaba a Sorok között.
A Valami Amerika sztárja és a legendás Aranycsapat játékosa azelőtt nem találkoztak. Pindroch Csaba épp a Liliomot próbálta a Thália színházban Budapesten, amikor jött a felkérés, hogy Grosics Gyula gyászszertartásán, amit a televízió élő egyenesben közvetít, mondja el Pilinszky János Apokrif című versét. Tizenegy napja volt felkészülni. Tudta, hogy tökéletesnek kell lennie, nem hibázhat! Nem úgy, mint Esztergomban, ahol egykori diáktársai előtt kellett fellépnie Ady Endre versével, s akkor már, mint ismert színész tért vissza alma materébe. A Tűz márciusa című versben annyira nagyot akart alakítani, hogy egyik pillanatról a másikra elszakadt a cérna és teljesen elfelejtette a szöveget. Annál kellemetlenebb volt, hogy az egyik diák maga súgott be neki, mert a vers kötelező volt az iskolában. Ezután különösen ügyelt arra, hogy csak tökéletesen kiforrott versmondással lépjen színpadra.
A Grosics temetésére kért Apokrif című vers Pilinszky-világkép nagy, összefoglaló verse, benne az atomhalál képeivel, a lágerversek motívumaival, az emberi magánnyal, a hazatérés reményével és reménytelenségével, az emberi kommunikáció hiábavalóságával, Isten és ember viszonyával. Nem könnyű alkotás. Buzánszky Jenő mondott előtte beszédet, aki lényegesen alacsonyabb volt a színésznél, és a mikrofont senki nem állította vissza a kellő magasságba. Így fordulhatott elő, hogy az egyébként nagyon kimunkált és sokat gyakorolt versmondást lényegében senki nem hallotta az özvegyen kívül, aki ott ült Pindroch Csabával szemben. Évtizedekkel korábban, amikor Grosics Salgótarjánba szerződött, Pindroch Csaba édesapja 12 évesen a labdaszedője volt. Az egyik meccs végén, Kocsis Sándorral, az Aranycsapat másik legendájával mentek oda hozzá, és adtak neki 5 forintot. Ezt az ötforintost, amely hatalmas pénznek számított a szegény sorsban felnőtt édesapának, fizethette vissza érzései szerint a nagy focista temetésén Pindroch Csaba azzal, hogy csak neki és az özvegynek személyesen neki tudta elmondani, ahogy néhány évvel korábban Radnóti egyik versét Gyarmati Fanninak, úgy, hogy róla viszont nem tudta, hogy ott ül a közönség soraiban.
A műsorban a színész beszél arról is, milyen volt borgőzösen Ady Endre bőrébe bújni, de a hétköznapok megéléséről, túléléséről, felesége, Verebes Linda és három gyermekük közös életéről, s arról, hogy a férfi és nő kapcsolatának örök dilemmáit bemutató, Verebes Linával közös játékuk, a Mr. és Mrs. karakterei, jelenetei, cselekményszálai vagy egymáshoz intézett szavai mennyire lehetnek hamisak a mindennapokban.
A Pindroch Csabával készült adás ajánlója itt nézhető meg:
A Valami Amerikában ismertté vált macsó hős valódi kihívásai és sosem hallott történetei mellett a nézők Pilinszky János gyönyörű versét Lutter Imrétől hallhatják. Az adás az ATV-n január 18-án, szombaton este 22:50-kor debütált, és immár megnézhető Lutter Imre YouTube csatornáján. Az ismert versmondó művész, műsorvezető ebben a sorozatban népszerű barátaival beszélget arról, hogyan változtatta meg az életüket egy vers, és hogy mit gondolnak a világról. A sorozatban láthattuk már Molnár Ferenc Caramel énekes, dalszerzőt, Kovács András Péter stand-up comedys humoristát, Al Ghaoui Hesna külpolitikai újságírót, Puskás Peti színész énekest, Várkonyi Attila lemezlovast, vagyis DJ Dominique-ot és Nagy-Kálózy Eszter színművészt. Bánki Beni slam poetry előadó mellett Pindroch Csaba színművész, Jakupcsek Gabriella műsorvezető, Szirmai Gergely YouTuber, filmkritikus, Törőcsik Franciska színművész, valamint Katus Attila és Szentgyörgyi Romeo, a Pécsi Sasok aerobic világbajnokai is a műsor vendégei, akikről Lutter Imre YouTube videócsatornáján exkluzív, a műsorban nem közölt tartalmakat is közzé tesz.
Pindroch Csaba a Sorok között – Lutter Imrével, íme a műsor!
December 3-án mutatják be Lutter Imre vadonatúj, Test és tudat című verseskötetét az Operettszínház Kálmán Imre színpadán, sztárvendégek közreműködésével.
Rendhagyó kiállítás nyílt az INDA Galériában a 110 éve született Kazinczy János Antal, az itthon talán még kevesek által ismert festő – és szobrászművész életművéből.
A Radnóti-díjak átadásával ért véget a XXVIII. Radnóti Költészeti Biennálé, amelynek programjai a Győri Nemzeti Színházban és Abdán, Radnóti kivégzésének emlékhelyénél zajlottak
„Szelíden, mint a szél” címmel rendezi meg az idén százéves Váci Mihály tiszteletére országos vers- és prózamondó versenyét az Északkelet-magyarországi Regionális Versmondó Egyesület és anyaszervezete, a Magyar Versmondók Egyesülete.
Krasznahorkai László Herscht 07769 című regénye nyerte el idén a Kulturhuset Stadsteatern Nemzetközi Irodalmi Díjat, melyet Daniel Gustafsson fordított le svéd nyelvre. Az elismerés kitüntetettjeit öt jelölt szerző és hat jelölt fordító...
Kedves Látogató! Tájékoztatjuk, hogy a honlap felhasználói élmény fokozásának érdekében sütiket alkalmazunk. A honlapunk használatával ön a tájékoztatásunkat tudomásul veszi.Elfogadom