Barion Pixel
Connect with us

Petőfit haza? Vagy nem őt?

Hírek

Petőfit haza? Vagy nem őt?

DNS-vizsgálatot és magyarországi temetést akar Petőfi Sándor (1823-1849) állítólagos hamvainak a Magyarok Világszövetsége. Pont 25 éve, hogy Morvai Ferenc (68) és az általa vezetett Petőfi-expedíció Barguzinban megtalálta azt a csontvázat, amiről úgy gondolják, hogy a költőé.

– Most elérkezettnek látják az időt, hogy a legmodernebb vizsgálatokkal derítsenek fényt a rejtélyre – mondja az 1989-es expedíció egyik tagja, Borzák Tibor, aki kutatásait azóta sem fejezte be. A férfi 500 oldalas könyvet írt dokumentumok alapján. A Morvai-expedíció elmélete szerint a segesvári csatában megsérült költőt az oroszok hadifogolyként magukkal vitték Szibériába.

Borzik Tibor könyvben mutatja be a kutatás dokumentumait
(Fo­tó: Fuszek Gábor)

– Petőfit Barguzinban, a Kuznyecov családnál szállásolták el. Az őslakosok emlékeztek a „titokzatos idegen” és a fiatal Anna Kuznyecova szerelmére. A leszármazottak megkerestek minket, még a családfát is fel tudták vázolni. Az állítólagos Petőfi-unokák segítségünkre lehetnek a DNS-azonosításnál. Petőfinek a korabeli képek és jegyzetek alapján bőven volt különös ismertetőjele. Ilyen a meglelt koponyán látható kiálló bal szemfog is.

– A barguzini leleten megvan Petőfi másik ismert rendellenessége, a bal lábszárának görbülete is. Kiszely István, Bruce Latimer, Clyde Simpson és Alekszej Burajev antropológusok huszonöt, Petőfire utaló testi jellegzetességet jegyeztek fel. Amerikai szakértők szerint „egyetlen ismérv sincs, amely ellentmondana annak, hogy a csontváz Petőfi Sándoré” – magyarázza Borzák Tibor.

A megtalált koponyát az egyetlen hiteles képpel összevetve
tökéletes az azonosság? (Fotó: Borzák Tibor)

Elméletüknek több ellenzője van, a Magyar Tudományos Akadémia (MTA) sem ismerte el Morvaiék eredményeit.

A barguzini csontváz bal lábszára ugyanolyan görbe, mint Petőfié volt
(Fotó: Borzák Tibor)

Az expedíció tagjai 1991-ben kérték, hogy felnyithassák Petőfi szüleinek sírját az azonosítás miatt, az MTA szakértői szerint azonban semmi nem támasztotta alá a kérés jogosságát. Ők Moszkvában vizsgálták meg a csontokat, és azt állapították meg, hogy azok egy nőtől származnak, Morvai szerint azonban hibáztak az eredmények feljegyzésekor.

Petőfi állítólagos leszármazottai, vezetéknevük Kuznyecov volt:
Szláva (balról), Maya és Szvetlána

Borzák Tibor a P. S. – Titkok a barguzini csontváz körül című könyvében speciális módon, csak UV-fényben láthatóan mutatja be a bizonyítékokat.

(forrás: Blikk,
szerző: Scherer Zsuzsa)

Continue Reading
You may also like...

További Hírek

  • Hírek

    Nagyszabású bemutató: Lutter Imre új kötete

    By

    December 3-án mutatják be Lutter Imre vadonatúj, Test és tudat című verseskötetét az Operettszínház Kálmán Imre színpadán, sztárvendégek közreműködésével.

  • Hírek

    Felfedezések

    By

    Rendhagyó kiállítás nyílt az INDA Galériában a 110 éve született Kazinczy János Antal, az itthon talán még kevesek által ismert festő – és szobrászművész életművéből.

  • Hírek

    Ők az idei Radnóti-díjasok

    By

    A Radnóti-díjak átadásával ért véget a XXVIII. Radnóti Költészeti Biennálé, amelynek programjai a Győri Nemzeti Színházban és Abdán, Radnóti kivégzésének emlékhelyénél zajlottak

  • Hírek

    Versmondó verseny Váci Mihály emlékére

    By

    „Szelíden, mint a szél” címmel rendezi meg az idén százéves Váci Mihály tiszteletére országos vers- és prózamondó versenyét az Északkelet-magyarországi Regionális Versmondó Egyesület és anyaszervezete, a Magyar Versmondók Egyesülete.

  • Hírek

    Rangos irodalmi díjat Krasznahorkai László

    By

    Krasznahorkai László Herscht 07769 című regénye nyerte el idén a Kulturhuset Stadsteatern Nemzetközi Irodalmi Díjat, melyet Daniel Gustafsson fordított le svéd nyelvre. Az elismerés kitüntetettjeit öt jelölt szerző és hat jelölt fordító...

To Top