Orbán Viktor irányítja az április elsején megalakult nyelvstratégiai intézetet – tudta meg a Nyelv és Tudomány szerkesztősége. Az intézet feladatai között van a a magyar nyelv szerkezetének, működésének kutatása és alkalmazása a közoktatásban.
A miniszterelnök irányítja az április elsején megalakuló nyelvstratégiai intézetet – tájékoztatta az MTI-t a Nyelv és Tudomány szerkesztősége által március 31-én feltett kérdésekre adott válaszként a kormányszóvivői iroda.
Az első pillantásra vélhetően áprilisi tréfának szánt közleményt az MTI hírfolyama este nyolc órakor jegyzi. A Nyelv és Tudomány zerkesztősége március 31-én, reggel fél kilenckor kereste meg a sajtóirodát azzal, hogy remélhetőleg most már megtudhatjuk, ki vezeti az elsején megalakuló Nyelvstratégiai Intézetet. E-mailükre válasz nem érkezett, de délelőtt 11 óra környékén szóban megerősítették, hogy tájékoztatják a lapot arról, ki lett az intézmény szerencsés irányítója. Ezt követően este találták az alábbi tájékoztatást az MTI hírfolyamában, ami az intézményvezető személyét illetően meglehetősen egyértelműen fogalmaz.
A hír fogalmazója kijelenti, hogy az intézményt a miniszterelnök irányítja, a miniszterelnökséget vezető államtitkár útján – azaz a közlemény szerint az Intézetben folyó szakmai munkát Orbán Viktor személyesen irányítja Lázár János által.
Egyelőre nem értek el senkit a kormányszóvivői irodában pontosítandó a kérdést (vagyis inkább a választ), így az MTI szövegét mi is változtatás nélkül közöljük:
Április elsejével létrejön a Magyar Nyelvstratégiai Intézet
Budapest, 2014. március 31., hétfő (MTI) – Április elsejével létrejön a Magyar Nyelvstratégiai Intézet, amelyet a magyar nyelvi örökség feltárására, a nyelvápolására, gondozására, fejlesztésre és egyes állami feladatok ellátására hoz létre a kormány. Az új intézet irányítását a Miniszterelnökséget vezető államtitkár útján a miniszterelnök látja el.
A március 4-én megjelent és április 1-jén hatályba lépő kormányrendelet szerint a Magyar Nyelvstratégiai Intézet (MNYI) főbb feladatai között van a középtávú magyarnyelvstratégia kidolgozásának irányítása és szakmai felügyelete, a magyar nyelv szerkezetének, sajátosságainak, működésének kutatása és azok eredményének alkalmazása a közoktatásban.
Az intézet koordinálja emellett a nyelvszerkezeti és a nyelvhasználati kutatások terén a különböző szaknyelvek tudatos fejlesztését, a határon túli és az anyaországi magyar nyelvű terminológia összehasonlító kutatását, valamint az összehasonlító terminológiai szótárak összeállítását is.
Nyelvpolitikai kérdésekben az MNYI készíti el a közigazgatás és a közmédia részére a szakértői állásfoglalásokat, az intézet vizsgálja az új tudományos megközelítéseket, valamint ösztöndíjakkal, megbízásokkal, pályázatokkal segíti a nyelvészdoktoranduszokat.
Mindezek mellett az intézet dolgozza ki az új magyar nyelvi tankönyvprogram nyelvészeti szakmai alapjait, őrzi a nyelvi gazdagságot, különös tekintettel a magyarnyelvjárásokra és a rétegnyelvekre, valamint a nyelvi kisebbségvédelem, kiemelten a magyar szórványok, határon túli nyelvváltozatok helyzetének vizsgálata is feladatai közé tartozik majd.
Az intézet kidolgozza a kormány számára a magyar nyelvi értékvesztéssel szembeni irányelveket, ápolja a nyelvstratégiai külkapcsolatokat főként a kisebbségben élőnyelvrokon népekkel, valamint szakmai és nemzetközi kerekasztal-beszélgetéseket, nyári egyetemet és kurzusokat szervez.
A kormányrendelet szerint az intézet 2014. évi működéséhez szükséges forrásokról a nemzetgazdasági miniszternek és a miniszterelnökséget vezető államtitkárnak kell gondoskodnia, a 2015. évi költségvetésről szóló törvény előkészítése során az intézet működéséhez szükséges forrásokat is figyelembe kell venni.
(forrás: nyest.hu)