Világhálós források adták hírül, hogy megszűnik a Magyar Televízió Kultúrház című műsora, amely az utóbbi hat évben rendszeresen beszámolt a hazai kulturális élet legfontosabb eseményeiről. Lapunk a köztévé illetékeseitől kért tájékoztatást. Az MTV Kommunikáció közlése szerint a köztévé “valóban készül egy új, a jelenleginél szélesebb merítésű, frissebb, gazdagabb tartalommal szerkesztett kulturális műsorral”.
Az MTV tájékoztatása szerint az új műsor koncepciója és stábja most alakul; amely nagyrészt a Kultúrház stábjára épül majd. A közlemény hozzáteszi: az új műsornak “címe még nincs, ahogyan kinevezett műsorgazdája (műsorvezető, vezető szerkesztő) sincs még. A műsor az őszi struktúrával indul.” Arra vonatkozóan, hogy mi indokolja a Kultúrház megszüntetését, nem kaptunk magyarázatot, mint ahogy arról sem tájékoztattak, milyen elképzelések, elvárások fogalmazódtak meg az új műsorral kapcsolatban.
A meg nem erősített hírek szerint a tervezett adássorozat az Új Idők címet kapná (ez a huszadik század első felében Herczeg Ferenc erősen konzervatív irodalmi lapjának címe volt). Ha ez a szellemiség térne vissza, az valóban nehezen lenne beilleszthető a Kultúrház eddigi karakterébe.
Az MTV saját fejlesztésű adássorozata, amely első szerkesztő-műsorvezetője, Erdős Gábor ötletéből született, és 2004 őszén indult, friss, nyitott szemléletet hozott a képernyőre. Az adások a legkülönbözőbb kulturális-művészeti törekvések bemutatására vállalkoztak, és főként a fiatalabb nézők körében váltak népszerűvé.
Kezdetben naponta kétszer 25 percben jelentkezett a műsor, majd napi 12 perces kulturális hírműsorként folytatódott, amelyet heti 50 perces adás egészített ki. Mostanra már csak az utóbbi maradt vasárnap késő esti adásidővel. A műsorvezetői stáb, Erdős mellett Galamb (Galambos Péter), Rózsa Péter és Winkler Nóra – mára az utóbbira szűkült.
Tévés berkekben köztudott, a kulturális életben voltak ellenzői a Kultúrháznak, főként olyanok, akik adott esetben nem szerepeltek az adásban, és rosszallásuknak hangot is adtak. Az utóbbi egy-két évben némi politikai színezetet is igyekeztek adni az ellenvéleményeknek: “nem kellően értékcentrikus”, “túlságosan liberális” minősítések is megfogalmazódtak róla, de csak a háttérben.
Valójában – híreink szerint – a politikai paletta egyik oldaláról sem gyakoroltak nyomást a tévévezetésre a műsorral kapcsolatban, a Kultúrház mégis fokozatosan teret (műsoridőt, műsorkészítőket és büdzsét) veszített. A folyamat egybe esik az MTV kulturális műsorainak visszaszorulásával, azzal a folyamattal, amelyben – részben financiális problémák miatt – csak a politikai adások maradtak fontosak.
Mára Veiszer Alinda kulturális személyiségeket bemutató Záróra című műsora mellett a Kultúrház az egyetlen élő kultúrával foglalkozó produkció. A műsor megszüntetését összefüggésbe hozzák azzal, hogy az elnök nélküli, átmeneti állapotban levő MTV vezetése alkalmazkodni próbál a Fidesz “forradalmi” hatalomra kerüléséhez, és igyekszik “kitalálni”, milyen jellegű műsorokat látna szívesen az új kormányzati erő. Hogy mire jutottak, az ősszel kiderül.