Ismét Versmaraton lesz a József Attila szobornál a budapesti Kossuth Lajos téren. A novemberi esemény szervezői április 13-án és 14-én újabb 33 órás tiltakozó rendezvényt terveznek. A Költészet Napja apropóján a Magyar Versmondók Egyesülete is védelmébe veszi József Attila szobrát április 15-én, az egyesület 20 éves jubileumi estjén.
Újabb Versmaratont hirdettek meg az őszi esemény szervezői a Facebookon és más internetes oldalakon. A költészet napját – ami József Attila születésnapja – követő hétvégén 33 órán keresztül mondják József Attila verseit. Mint felhívásukban írják, 13-án pénteken délután 3 óra és 14-én szombaton éjfél között bárki elszavalhat vagy felolvashat egy József Attila verset. A szervezők biztosítják, hogy mindenki följuthat a színpadra. Emellett önkénteseket keresnek, akik a szervezésben és a lebonyolításban segítenek, valamint pénzt is gyűjtenek hangosításra, sátorra, emelvényre és egyéb szükséges dolgokra.
Mint a stop.hu megtudta, ezúttal nem csupán egyszerű versmondást terveznek. Lesz középiskolások szavalókórusa, elhangoznak majd szövegváltozatok, új töredékek, irodalomtörténeti érdekességek.
Az Országház déli kapujától nem messze álló József Attila szobor eltávolításáról az ősszel döntöttek, amikor parlamenti határozat született a Kossuth Lajos tér átrendezéséről és 1944-es állapotának visszaállításáról. Az akkori tiltakozó megmozdulások egyike volt a 33 órás Versmaraton. A döntően akkor is a Facebookon szervezett rendezvényt Vörös István író nyitotta meg, mások mellett verset mondott Jordán Tamás, Cserhalmi György, Kulka János, Bródy János, Galkó Balázs, Makk Károly filmrendező, Kornis Mihály író, a politikusok közül például Kukorelly Endre, Kuncze Gábor és Szanyi Tibor, és közel kétszáz versszerető ember.
A Magyar Versmondók Egyesülete egy nappal később, április 15-én vasárnap rendez maratoni, fergeteges színpadi showt az egyesület fennállásának 20 éves évfordulója alkalmából, a Költészet Napja apropóján. József Attila szellemiségét képviselve, a Fővárosi Művelődési Házban, a költészet verses, színházi és zenés formáit az előadók klasszikus és kortársköltők írásaival prezentálják. Olyan neves művészek lépnek fel többek között, mint Galkó Balázs, Hajdu Steve, Gerendás Péter, a Kávészünet, a Firkin és az Aphonia együttes, Szalóki Ági, Gubás Gabi, Huzella Péter, Pregitzer Fruzsina, Papp János, Radványi Balázs, Lázár Balázs, Mohai Gábor, Dolmány Attila, Deutsch Anita, Zámbori Soma, Fehér Tibor, Aradi Balázs, Tóth Zsóka és Havas Judit, a költők és írók részéről Ungvári Tamás, Varró Dániel, Mezey Katalin, Lackfi János, Kukorelly Endre, Zalán Tibor, Ágh István, Serfőző Simon, Szőllősi Mátyás, Baranyi Ferenc, Vass Tibor és Parti Nagy Lajos. A műsorvezető Lutter Imre, Kinizsi Ottó és Bakos-Kiss Gábor lesz, a házigazda szrepkörét Kiss László elnök tölti be.
Kedvcsinálóként egy fotót teszünk most közzé. Készült: Budapesten, 1927 kora őszén. József Attila a Kossuth Lajos téri Andrássy Gyula-szobor előtt áll. A felvétel eredeti negatívja József Etelka családjának (Budapest) tulajdonában van. A képet másokkal együtt először Reményi József Tamás közölte Hunyor nélküli nyugalommal. Ismeretlen József Attila-képek című írásában az Új Tükör 1976. májusi számában. Most is ő hívta fel rá a litera figyelmét. Mint olvasható a kép melletti magyarázatban: “Különös véletlen, hogy a háború után lebontott Andrássy-szobor helyétől nem messze ma Marton László A Dunánál című József Attila-szobra áll”. Ezt a szobrot akarja most a hatalom eltávolítani.
(Forrás: stop.hu, vers.hu, valamint: Idesereglik, ami tovatűnt – József Attila összes fényképe, PIM, 2005, A kötetet szerkesztette és az utószót írta: Kovács Ida, utóközlés: litera.hu)