A Falvak Kultúrájáért Alapítvány kuratóriuma a kultúra ápolása, közkinccsé tétele és alkotó fejlesztése, valamint kulturális tevékenység támogatása terén huzamos időn át kifejtett önzetlen tevékenység elismerésére 1998-ban hozta létre a Magyar Kultúra Lovagja címet, amely mára nemzetközi rangú elismeréssé vált. Az elismertekre civil szervezetek és önkormányzatok tesznek javaslatot pályázat útján. A fiatalok a Magyar Kultúra Apródja címet kaphatják. Az Egyetemes Kultúra Lovagja címet a magyar kultúra határon túli népszerűsítéséért lehet elnyerni. Az egyenrangú kultúrák párbeszéde jegyében és az euró-atlanti integráció elősegítése érdekében évről évre emelkedik az elismert külföldi állampolgárok száma. Január 22-től 23 ország 450 állampolgára büszkélkedhet a címmel.
Január 22-én a XIV. Magyar kultúra napja gálán kilenc ország 40 személyisége vette át a rangos elismerést a történelmi díszőrség által őrzött Szent Korona másolat jelenlétében. Az elismerést indokló határozat felolvasása után megtörtént a lovaggá ütés. Ezután az új lovag beírta nevét a Kultúra Lovagjai Aranykönyvébe, majd a tanácsadó testület tagjaitól átvette az elismeréssel járó érmet, ezüst kitűzőt, oklevelet és a Kultúra Lovagrendje Évkönyvét. Az elismertek névsorát és az elismerések indoklását a Falvak Kultúrájáért Alapítvány tette közzé a www.alkotohazak.shp.hu weboldalon. Lovaggá ütötték többek között Kovács István József, Pilinszky-díjas kecskeméti költőt is. Kovács István József több mint két évtizede folytatja irodalmi tevékenységét és közösségszervező munkáját. Tizenkét éve vezeti a Bács-Kiskun Megyei Költők és Írók Baráti Körét. A vidékhez erős gyökerekkel kötődő költő, aki élményeit hat verseskötetében, elbeszéléseiben, novelláiban, anekdotáiban örökíti meg. Népi értékek, rigmusok és népköltészeti alkotások őrzője, feldolgozója. A Toll és ecset tárlatok szervezője. A kunsági hagyományőrző játékok tanítója, falunapok, jeles ünnepek, ifjúsági táborok rendszeres résztvevője. Tagja a Népi Krónika című lap szerkesztőségének. Az Őszidő nyugdíjas magazin szerkesztője, a Jelen-Lét és az Üzen a Homok kiadványok megjelentetője.
Az ifjúság hazaszeretetre nevelése program jegyében három ifjúsági szervezet részesült “Örökség serleg” elismerésben a kulturális örökség ápolása terén nyújtott kiemelkedő teljesítményért.
A Magyar Köztársaság Külügyminisztériuma és a Nemzeti Civil Alapprogram támogatásával megvalósuló gála az Európai Unió példaértékű eseménye, amely hazai és határon túli civil szervezetetek széleskörű összefogásával valósul meg. A rendezvény díszvendége 2010-ben a Mura-mente régió volt, amelynek kultúrájából az érintett három ország: Horvátország, Magyarország és Szlovénia 150 fős küldöttsége ad ízelítőt.
http://www.alkotohazak.shp.hu/hpc/web.php?a=alkotohazak&o=kultura_lovagja_2010_ben_4yK