Barion Pixel
Connect with us

Leégett Kemény Henrik bábszínháza

Hírek

Leégett Kemény Henrik bábszínháza

Leégett a budapesti Népligetben a volt bábszínház épülete, amelyet Kemény Henrik és Vitéz László tett híressé. A tűz oka ismeretlen. Nem sérült meg senki.

Hétfőre virradó éjjel leégett a budapesti Népligetben a volt bábszínház épülete, a tűz oka ismeretlen. Nem sérült meg senki. A tűzoltók kiérkezésekor a 250-300 négyzetméteres faszerkezetű épület teljes terjedelmében égett. A lángokat 30 tűzoltó négy sugárral fél óra alatt eloltotta; a tűz okát szakértő vizsgálja. Kemény Henrik Kossuth-díjas bábművész még az éjszaka, a helyszínen szembesült a történtekkel.

A színházat Kemény Henrik tette híressé: az ő felmenői alapították, még jóval a második háború előtt. Kemény 1931-ben kapta első szerepét egy családi bábelőadáson, az iskolában pótvizsgázó Vitéz Lászlót alakította. 1935-ben faragta ki első figuráját és kapta meg első főszerepét. 1945-ben édesapja munkaszolgálat közben eltűnt, így ő vette át a bábszínházat.

A népligeti bábszínház és a mutatványosok dolgozták ki a máig hagyományosnak ismert történet-változatokat és játékmódokat. Kesztyűs technikával előadott műsoraik XIX. századi tradíciókhoz kötődtek, az előadások sokszor a panorámák látványát és a ponyvairodalom betyárvilágát idézték.

Amikor a népligeti vurstlit 1953-ban felszámolták, Kemény Henriket is „államosították”: attól kezdve az Állami Bábszínházban lépett fel. Az ő nevéhez fűződik 1955-ben az első vidéki bábszínház megalapítása Győrben. 1964-ben elvégeztették vele a Bábszínészképzőt. Két évtized alatt számos bábot tervezett, és visszatért a vándorbábozáshoz, egy Trabanttal kezdte el járni az országot. 1992-ben-ben, az Állami Bábszínház kettéválásakor a Kolibri Színházhoz csatlakozott.

A népligeti bábszínház évtizedekig üresen állt, aztán 1982-ben védetté nyilvánították, majd a Soros alapítvány támogatásával 1989-ben felújították és egy díszelőadással újra átadták. Azóta azonban az épületben újabb előadás nem volt.

Kemény Henrik lapunknak elmondta: teljesen megdöbbent, sőt rosszul lett, amikor a rendőrök éjszaka megmutatták neki a bábszínházat, amely szerinte menthetetlen, ami megmaradt belőle, le kell bontatni. Tragikus sorsú épület – jegyezte meg -, először elvették a családjától, aztán többször megrongálták (többek között az édesapja értékes marionett-színpadát is tönkretették), végül a tűz végzett vele. Egyelőre semmilyen hivatalos (és nem hivatalos) helyről nem keresték meg, hogy esetleg újjáépítenék a helytörténeti értékként nyilvántartott házat.

 

Continue Reading
You may also like...

További Hírek

  • Hírek

    Nagyszabású bemutató: Lutter Imre új kötete

    By

    December 3-án mutatják be Lutter Imre vadonatúj, Test és tudat című verseskötetét az Operettszínház Kálmán Imre színpadán, sztárvendégek közreműködésével.

  • Hírek

    Felfedezések

    By

    Rendhagyó kiállítás nyílt az INDA Galériában a 110 éve született Kazinczy János Antal, az itthon talán még kevesek által ismert festő – és szobrászművész életművéből.

  • Hírek

    Ők az idei Radnóti-díjasok

    By

    A Radnóti-díjak átadásával ért véget a XXVIII. Radnóti Költészeti Biennálé, amelynek programjai a Győri Nemzeti Színházban és Abdán, Radnóti kivégzésének emlékhelyénél zajlottak

  • Hírek

    Versmondó verseny Váci Mihály emlékére

    By

    „Szelíden, mint a szél” címmel rendezi meg az idén százéves Váci Mihály tiszteletére országos vers- és prózamondó versenyét az Északkelet-magyarországi Regionális Versmondó Egyesület és anyaszervezete, a Magyar Versmondók Egyesülete.

  • Hírek

    Rangos irodalmi díjat Krasznahorkai László

    By

    Krasznahorkai László Herscht 07769 című regénye nyerte el idén a Kulturhuset Stadsteatern Nemzetközi Irodalmi Díjat, melyet Daniel Gustafsson fordított le svéd nyelvre. Az elismerés kitüntetettjeit öt jelölt szerző és hat jelölt fordító...

To Top