Barion Pixel
Connect with us

Kafka-kéziratok a múltból

Hírek

Kafka-kéziratok a múltból

Az évek óta húzódó bírósági hercehurca újabb állomásaként Franz Kafka tíz ládányi, bankokban letétbe helyezett, eddig sohasem publikált kéziratának szakértői vizsgálata kezdődött meg a héten.
Az értékes iratok Max Brod, Kafka barátjának és kiadójának hagyatékát képezték, amely fölött titkárnője, Esther Hoffe rendelkezett egészen haláláig, 2007-ig.

Brod – akit Kafka arra kért, hogy halála után semmisítse meg a kéziratokat, de ezt nem volt képes megtenni – egy izraeli tudományos intézetnek szánta az irodalmi anyagot. 1968-ban bekövetkezett halála után azonban Hoffe négy évtizeden át részben saját lakásában, részben tel-avivi és zürichi bankokban helyezte el a szakértők várakozása szerint felbecsülhetetlen értékű leveleket és kéziratokat. Hoffe két lányára, Eva Hofféra és Ruth Wieslerre hagyta a gyűjteményt, akik szintén nem akarják kiengedni a kezükből.

Hoffe ugyanakkor még életében néhány kéziratot eladott. 1988-ban például a Sotheby’s londoni árverésén bocsátotta kalapács alá A per eredeti kéziratát, amit a marbachi Német Irodalmi Archívum vásárolt meg közel kétmillió dollárért. Az Izraeli Nemzeti Könyvtár az utóbbi években bírósági úton próbálta elérni, hogy – szerintük Brod végakaratával összhangban -, a gyűjtemény az intézményhez kerüljön. A könyvtár vezetője tavaly ősszel a Német Irodalmi Archívumba került kéziratot is visszakövetelte.

Ulrich von Bülow, a Német Irodalmi Archívum igazgatója viszont azt állította, hogy Brod és Esther Hoffe is tárgyalásokat folytatott az intézménnyel arról, hogy ott helyezzék el az anyagot. Mint mondta, bármi legyen is a ládákban, a kézirathegyek évekig munkát adnak majd a történészeknek és a kutatóknak.

Az illetékes tel-avivi bíróság egy évvel ezelőtt rendelte el a kéziratokat tartalmazó ládák felbontását arra hivatkozva, hogy amíg nem tudja, valójában milyen kéziratokról folyik a vita, addig nem tud döntést hozni az ügyben, hogy vajon a két testvér – akik anyjukkal együtt holokauszttúlélők – a jogos tulajdonosa a gyűjteménynek vagy át kell adniuk az irodalmi kincseket a jeruzsálemi Nemzeti Könyvtárnak.

A BBC online tudósítása szerint a hét elején egy zürichi bankban elhelyezett négy láda felbontása kezdődött meg egy Kafka-szakértő bevonásával, aki részletes leltárt készít a tartalmukról az izraeli bíróság tájékoztatására.

Az 1924-ben tüdőbajban elhunyt író műveinek korábban nem ismert változatain kívül Kafka életének eddig rejtve maradt részletei is napvilágra kerülhetnek: többek között szerelméhez, Dora Diamanthoz írt levelei is. Egyes feltételezések szerint a Prágából a nácizmus elől 1939-ben elmenekült és később Izraelben letelepedett Brodnak a második világháború után sikerült hozzájutnia a levelekhez, amelyeket 1933-ban Diamant lakásáról vitt el a Gestapo.

 

Continue Reading
You may also like...

További Hírek

  • Hírek

    ÚJ HELYEN, KESZTHELYEN!

    By

    Új helyen, Keszthelyen rendezi meg 2024. augusztus 22-től 25-ig a Bujtor István Filmfesztivált a Latinovits Emlékmű Alapítvány és a Magyar Versmondók Egyesülete. A sokszínű fesztivál a filmes kínálat és a vörös szőnyegen...

  • Hírek

    Megdöbbentő történeteket őriznek a falak

    By

    A mai napig őrzi Ady Endre emlékét az a budapesti ház, ahol haláláig élt legendás költőnk. Az első emeleti, erkélyes lakás a pesti Veres Pálné utca 4-6. szám alatt található, és legfőbb...

  • Hírek

    Ellopták Radnóti szobrát Pannonhalmáról

    By

    A fekvő üreges bronzszobrot felfeszítették és a nyakrésznél eltörték, a fejet ott hagyták.

  • Hírek

    Elhunyt Czakó Gábor, a nemzet művésze

    By

    Családja jelentette be, hogy szerdán hajnalban, hosszú betegség után halt meg Czakó Gábor. 82 éves volt.

  • Hírek

    Átadták az idei Balassi Bálint-emlékkardot

    By

    A XVI. századi európai költészet kiemelkedő alakjára, Balassi Bálintra emlékezve huszonnyolcadik alkalommal adták át a magyar alapítású nemzetközi díjat, a Balassi Bálint-emlékkardot, melyet idén Fekete Vince költő és Abdallah Abdel-Ati Abdel-Szalam Mohamed...

To Top