Nagy jövő mögöttünk – elhallgatva és elfelejtve – ezzel a mottóval rendezik meg idén a Tokaji Írótábort. A hazai és határon túli írók, költők, irodalmárok augusztus 13. és 15. között találkoznak a Tisza-parti városban.
A 42. Tokaji Írótábor témája záró fejezete lesz annak a konferenciasorozatnak, amely a rendszerváltás előtti szellemi mozgásokat vizsgálta és 2012-ben vette kezdetét – közölte az írótábor kuratóriuma csütörtökön az MTI-vel.
Felidézték, hogy 2012-ben az 1945 és 1965, 2013-ban pedig az 1965 és 1985 közötti évtizedek szellemi, közéleti történéseit vizsgálták. Az idei írótábor a rendszerváltás időszakának irodalmi, szellemtörténeti folyamait dolgozza fel, az 1980-as évek közepétől lezajló fordulatokat, eseményeket és jelenségeket tárgyalja majd.
Az időhatárt természetesen nem lehet zárt egységként kezelni, hiszen vannak olyan tendenciák, amelyek 1985 előtt indultak, de a rendszerváltás éveiben fejtették ki valódi hatásukat, és vannak olyanok, amelyeknek a következményei az ezredfordulóig vagy mindmáig meghatározóak – fogalmaz a kuratórium közleménye, amely arra is kitér, hogy a 2014-es tanácskozás már azokat az éveket is vizsgálja, amelyek új technológiai, piaci és politikai kihívások elé állították a magyar irodalom szereplőit és műhelyeit.
Idén a Kárpát-medencei kitekintést tovább szélesítve lengyel vendégeket is meghívnak, hogy egy a magyarhoz hasonló múltú, sorsú nép irodalmi képviselői is beszámolhassanak tapasztalataikról – közölte a kuratórium.
„NAGY JÖVŐ MÖGÖTTÜNK”
Elhallgatva és elfelejtve
42. TOKAJI ÍRÓTÁBOR
2014. aug. 13-15. (szerda, csütörtök, péntek)
Felhívása
A Tokaji Írótábor kuratóriuma meghirdeti a 42. Tokaji Írótábor tanácskozását, amely záró fejezete lesz annak a konferenciasorozatnak, amely a rendszerváltozás előtti szellemi mozgásokat vizsgálta és 2012-ben vette kezdetét. Míg az elsőn az 1945 és 1965, addig 2013-ban az 1965 és 1985 közötti évtizedek szellemi, közéleti történéseit vizsgáltuk.
Az idei Írótábor a rendszerváltás időszakának irodalmi, szellemtörténeti folyamaihoz igyekszik és további kutatásra ösztönző adalékokkal szolgálni – tehát az 1980-as évek közepétől lezajló fordulatokat, eseményeket és jelenségeket tárgyalja majd. Az időhatárt természetesen nem lehet zárt egységként kezelni, hiszen vannak olyan tendenciák, amelyek 1985 előtt indultak, de a rendszerváltás éveiben fejtették ki valódi hatásukat – és vannak olyanok, amelyeknek a következményei az ezredfordulóig vagy mindmáig meghatározóak.
A 2014-es tanácskozás tehát már azokat az éveket is vizsgálja, amelyek új technológiai, piaci és politikai kihívások elé állították a magyar irodalom szereplőit és műhelyeit. Ilyen a minőségi könyvkiadás autonómiájának esélye, a piaci ellehetetlenülés, az irodalmi hivatás közéleti térvesztésének lehetséges okai. Ezúttal, a kárpát-medencei kitekintést tovább szélesítve, lengyel vendégeket is meghívunk, hogy egy hozzánk hasonló múltú, sorsú nép irodalmi képviselői is beszámolhassanak tapasztalataikról.
A tanácskozás helyszíne a Tokaji Ferenc Gimnázium és a Kollégium. A hagyományok szerint a Tokaji Esték sorozatban alkotóműhelyek, folyóiratok bemutatkozása, felolvasó est, kiállítás, hangverseny és minőségi tokaji borok kóstolása várja a résztvevőket.
A táborba való jelentkezést levélben a H – 3501 Miskolc, Postafiók 375. vagy a tokaji.irotabor@chello.hu címre várjuk. A Jelentkezési Űrlap 2014. május 1. – július 12. között honlapunkon is elérhető: www.tokajiirotabor.hu.
Érdeklődni a következő számokon lehet: 06-46-359-923, 06-20-453-4890.
(forrás: MTI)