Barion Pixel
Connect with us

Emlékezés Furmann Imrére

Hírek

Emlékezés Furmann Imrére

Október 27-én lett volna 62 éves Furmann Imre, a Szabó Lőrinc-díjjal kitüntetett költő, jogász, aki élete jelentős részét Miskolcon töltötte. Családtagjai, barátai is ebben a városban gyűltek össze, hogy megemlékezzenek róla, és méltassák társadalmi szerepvállalását.

Mint Furmanné Pankucsi Márta szociológustól, a nyékládházi születésű Furmann Imre feleségétől megtudtuk, pesti kollégái kezdeményezésére szervezték meg a vasárnap délutáni emléknapot, ahol előbb Muhi Erika mondott köszöntőt, majd filmvetítés következett. Bíró András a Nemzeti Etnikai és Kisebbségi Jogvédő Iroda kezdeteiről szólt – Furmann Imre alapította egyébként az irodát. Kuzmáné Juhász Katalin és Kossuth Borbála a „Köztársaságért, a jogállamért” díjjal, az Emberi Méltóságért Díjjal, az Áldozatvédelmi Díjjal és a Magyar Köztársaság Tisztikeresztjével is büszkélkedő Furmann Imre emlékének ápolásáról szólt.

furmann_imre_emleknap_131027ml_4.jpg

Furmanné Pankucsi Márta külön kiemelte, hogy a Magyar Demokrata Fórum alapítói között is számon tartott férje életében nem vált szét a költői, jogászi, politikusi és civil szerep. „Mindig az emberi méltóság tisztelete vezérelte” Furmann Imrét, aki a szabadság és a magyarság szavakat tűzte zászlajára. Férjéről elmesélte azt a még gyerekkori történetet, amikor 6 évesen Petőfi Sándor „A magyar nép” című versét elszavalta Nyékládházán. Elmondása szerint annak a versnek első sora különösen megragadta már oly’ fiatalon, s egyik vezérfonala lett életének: „Szabad a magyar nép, szabad valahára”, írta a költő, s „a férjem ezért küzdött – úgy gondolom, eredményesen -, azért, hogy ezt megvalósítsa”, tette hozzá Furmanné Pankucsi Márta.

furmann_imre_emleknap_131027ml_6.jpg

Október 27-én lenne tehát 62 éves Furmann Imre, a Magyar Demokrata Fórum egykori országos általános alelnöke, a Szabó Lőrinc-díjjal kitüntetett költő, jogász, aki élete jelentős részét Miskolcon töltötte. 1987 és 1994 között részt vett az MDF tevékenységében, alapító tagja is volt, 1987-ben pedig részt vett a lakiteleki találkozón. 1989 és 1993 között az MDF elnöksége és a miskolci szervezet vezetőségi tagja volt, 1990-ben jelen volt az Ellenzéki Kerekasztal gyűlésein. Furmann Imre 1990 és 1992 között országos alelnök volt, majd általános alelnökké választották. 1992-ben a Liberális Fórum Alapítvány kuratóriumának elnöke, majd 1994-ben a Másság Alapítvány Nemzeti és Etnikai Kisebbségi Jogvédő Iroda igazgatója lett.

(szerző: K.I., fotók: M. L.
forrás: minap)

 

Continue Reading
You may also like...

További Hírek

  • Hírek

    Hozd el a versed és elmondom!

    By

    Hozd el a versed és elmondom! – így szól a felhívás a Nemzetközi Könyvfesztivál október 1-jén, vasárnap délelőtt 11-kor zajló programjára, ahol egyszerre találkozhatnak az érdeklődők Lutter Imrével és Grecsó Krisztiánnal. Lutter...

  • Hírek

    16 éve halt meg Polcz Alaine

    By

    A háború borzalmai egész életén nyomot hagytak, mégis maradandót alkotott 

  • Hírek

    Térey János regényéből film lehet

    By

    A Káli holtak mozgóképes adaptációjának jogát Csáky Attila producer vásárolta meg, így várható, hogy a közeljövőben film készül a 2018-ban megjelent műből, amely Térey János első prózaregénye volt.

  • Hírek

    Fecske Csaba Illyés Gyula-díjat kapott

    By

    A Magyar Művészeti Akadémia (MMA) tagozati díjátadóján Fecske Csaba költő "Illyés Gyula-díj – a Magyar Művészeti Akadémia Irodalmi-díjában" részesült. Szívből gratulálunk az elismeréshez!

  • Hírek

    szabadakarat

    By

    A reformkor első „celeb párja”, Petőfi Sándor x Szendrey Júlia különc szokásait, egymásnak jutott két évük felfokozott érzelemvilágát, a véleményformáló szerepük jelentőségét húzza meg tengelyül és mesél köré egy térben és időben...

To Top