Barion Pixel
Connect with us

Dél-Dunántúlon az új versközpont

Hírek

Dél-Dunántúlon az új versközpont

Babits Versmondó Egyesület néven, önálló társadalmi szervezetként alakult meg a Magyar Versmondók Egyesülete dél-dunántúli tagszervezete. Az alakuló közgyűlésen a Magyar Versmondók Egyesületének vezetői is részt vettek.

Az alapítók, – az egykori, valamint a mai diákok és tanárok – a Pécsi Tudományegyetem Babits Mihály Gyakorló Gimnázium és Szakközépiskola fennállásának 50. évében, az iskolában 1990-től működő Pódium irodalmi színpad szakmai munkájára és eddigi eredményeire alapozva hozták létre a Babits Versmondó Egyesületet. A szervezet alapításának célja a magyar nyelvű vers- és prózamondó kultúra és a pódiumi műfajok ápolása, az egyetemes és a magyar irodalom népszerűsítése, az iskolán kívüli irodalmi oktatás szervezése, és a drámapedagógia mód­szerével a gyermek- és ifjúsági korosztály társadalmi identitásának erősítése.   A célok elérésében már most, az induláskor segítséget nyújt az anyaszervezet, a Magyar Versmondók Egyesülete.

Pécsett évtizedek óta nagy hangsúlyt fektetnek a művészeti oktatás kiterjesztésére, ennek egyik alappillére a Babits Gimnázium, amely kiemelkedő eredményeket ért el a vers- és prózamondó előadóművészet, valamint a színházművészet és az irodalom terén. Számos színész, előadóművész és költő köszönheti pályafutásának első lépéseit az intézménynek. A kapcsolat a Magyar Versmondók Egyesületével még szorosabbá vált 2010-ben, amikor Pécs Európa Kulturális Fővárosaként otthont adott a 12. Kaleidoszkóp nemzetközi VersFesztiválnak.

A Versmondó Egyesület Babits Mihály nevét vette fel. A névválasztás mellett az alapítók szerint három érv is szólt. A Dél-Dunántúl irodalmi életében jelentős szerepet játszó író-költő Szekszárdon született, és Pécsett járt iskolába. Az egyesületnek otthont adó gimnázium 1990-ben vette fel a latinos, humán műveltségű Babits Mihály nevét. Ünnepélyessé teszi a megalakulást az is, hogy  az idei évben több Babitshoz kötődő évfordulóról is megemlékezünk, így születéséről, (130 éve; Szekszárd, 1883. november 26.), 1893 szeptemberétől (120 éve) járt a Nagy Lajos Gimnáziumba Pécsett, 1913-ban (100 éve) írta meg első regényét A gólyakalifa címmel, 1933-ban (80 éve)  jelent meg Versenyt az esztendőkkel! című verseskötete, és ugyanebben az évben írta utolsó regényét, az Elza pilóta, vagy a tökéletes társadalom címmel.

A verstársaság már az alakulás évében önálló irodalmi műsorok összeállítását és színpadra állítását tervezi, és aktívan bekapcsolódik a Magyar Versmondók Egyesülete munkájába: a tradicionális országos és nemzeti versmondó versenyek regionális döntőit, az egyesület dél-dunántúli közönségtalálkozóit ezentúl Pécsett, a Babits Versmondó Egyesület rendezi az anyaszervezet országos koordinálásával.

Continue Reading
You may also like...

További Hírek

  • Hírek

    Új Petőfi képpel érkezik a szabadakarat

    By

    Egészen új Petőfi-képet próbál a köztudatba ültetni a szabadakarat>>>> című film, amely játékfilmes alkotásként, koncert, színház és film ötvözeteként szippantja be a költészetet és a modernkori trap műfaját. A film, amelyben szakmai...

  • Hírek

    Második kiadás: Ünnepi Könyvhét

    By

    Június 16-án, vasárnap délelőtt 11 órakor találkozhatnak a nézők és az olvasóközönség Lutter Imrével az Ünnepi Könyvhéten, Budapesten, a Vörösmarty téren, ahol két legutóbbi könyvének második kiadását dedikálja, és verset is mond.

  • Hírek

    Átadták a Latinovits-díjat Balatonszemesen

    By

    Egész hétvégés megemlékezést tartott a Latinovits Emlékmű Alapítvány és a Magyar Versmondók Egyesülete Balatonszemesen, ahol a színészkirály halálának évfordulójához közeledve középiskolás és felnőtt versmondók tolmácsolták a klasszikus és kortárs magyar költészet elementáris...

  • Hírek

    Meghalt Tompos Kátya

    By

    Hosszan tartó betegség után, 41 évesen, péntek hajnalban elhunyt Tompos Kátya Jászai Mari- és Junior Prima díjas színművész. A hírt Puskás Tamás, a Centrál Színház igazgatója közölte az Indexszel, valamint azt is,...

  • Hírek

    XIV. Bujtor István Filmfesztivál Keszthelyen

    By

    117 film közül 85 jutott be a versenyprogramba a XIV. Bujtor István Filmfesztiválon. Az alkotásokról és a filmfesztivál kísérő programjairól exkluzív környezetben, az Origo Filmstúdióban adtak hírt a főszervezők, a Latinovits Emlékmű...

To Top