Barion Pixel
Connect with us

Szabó Zoltán írói est Londonban

Hírek

Szabó Zoltán írói est Londonban

Nyugati vártán címmel mutatták be a Londoni Magyar Kulturális Központban Szabó Zoltán magyar írónak, publicistának a harmincöt éves emigrációs lét alatt írt munkáit tartalmazó két kötetét születésének 100. évfordulója alkalmából.

A programon részt vett Szabó Zoltán Párizsban élő özvegye és lánya, Ágnes, a könyvbemutatót az egyik angliai magyar szervezet, a British-Hungarian Fellowship rendezi.

Az Osiris Kiadó gondozásában tavaly Budapesten megjelent kiadvány két kötetében olvashatók Szabó Zoltán esszéi, tanulmányai, a nyugati magyar konferenciákon elhangzott előadásainak szövege és szemelvények a Szabad Európa Rádiónak küldött londoni jelentésekből.

A kötetet András Sándor költő, író, Szabó Zoltán közeli barátja állította össze és részt vett a londoni bemutatón is. Ő az 1956-os forradalom leverése után az Egyesült Államokba emigrált és irodalomtörténetet tanított a Berkeley és a Howard egyetemen. A kétkötetes gyűjtemény megjelenését az Európai Magyar Protestáns Szabadegyetem tette lehetővé, a szervezetnek Szabó Zoltán alapító tagja volt.

Szabó Zoltán a magyar szociográfiai irodalom egyik nagyhatású klasszikusa. A 30-as évek elején bekapcsolódott a falukutató mozgalomba és annak nyomán írta A tardi helyzet, a Cifra nyomorúság és a Szerelmes földrajz című munkáit. A Magyar Nemzet munkatársaként 1939 nyarán Szellemi honvédelem névvel mozgalmat indított a nemzetiszocialista és nyilas befolyás ellen. 1944. március 19-től, Magyarország német megszállásának napjától illegalitásba vonult.

1949-től nyugat-európai emigrációban élte életét. Először Párizsban dolgozott, majd 1951-ben Londonba költözött. 1974-ig a Szabad Európa Rádió angliai szerkesztője és vezető publicistája volt és vezette a BBC magyar adásait. 1956. november 4., a forradalom és szabadságharc bukása után Nehru indiai elnökhöz fordult segítségért, Londonban segélyegyesületet alapított a Magyarországról menekülteknek.

Később Déry-novellákat, Bibó-tanulmányokat és kilenc magyar költő antológiáját jelentette meg. Írt az Új Látóhatárnak, az Irodalmi Újságnak, a Magyar Füzeteknek, részt vett a hollandiai Mikes Kelemen Kör konferenciáin. Szabó Zoltán 1974-ben nyugdíjba vonult és 1980-ban visszament Franciaországba, egy bretagne-i kisvárosban, Josselinben telepedett le, ahol 1984-ben, 72 évesen halt meg, ott is temették el.

(forrás: kultura.hu)

 

Continue Reading
You may also like...

További Hírek

  • Hírek

    Ha itt lennél velem…

    By

    Május 23-án, pénteken este 6 órakor, a MOM Kulturális Központ Kupolatermében, Budapesten mutatja be az Athenaeum Kiadó Lutter Imre új sikerkönyvét, nagyszabású, különleges program közepette. A Ha itt lennél velem... című könyv,...

  • Hírek

    Artisjus Irodalmi Nagydíj

    By

    Az Elvégre című verseskötetéért, valamint teljes életművéért Szilágyi Ákos veheti át idén az Artisjus Irodalmi Nagydíjat. A fődíjas mellett Kemény István, Szűcs Teri, Ács Pál, Sipos Lajos és Lányi András részesül elismerésben,...

  • Hírek

    Ledöntötte valaki Kormos István szobrát

    By

    Ledöntötte valaki Kormos István, író költő, és műfordító szobrát Mosonmagyaróváron. A kiváló dramaturg és szerkesztő a felnőttirodalom mellett  gyerekirodalomban is maradandót alkotott, generációk nőttek fel a meséin és a gyerekversein.

  • Hírek

    Megnyílt a Horizont-idéző Verspark Orfűn

    By

    Varró Dániel, Huzella Péter és Lutter Imre társaságában, nyílt nap keretében mutatta be a sajtónak és az érdeklődőknek József Attila 120. születésnapján, a magyar költészet napján Orfűn a Horizont-idéző Versparkot a myspace...

  • Hírek

    Elhunyt Tamás Menyhért, a Nemzet Művésze

    By

    Életének 85. évében csütörtökön elhunyt Tamás Menyhért Kossuth- és József Attila-díjas író, költő, a nemzet művésze, a Magyar Művészeti Akadémia (MMA) rendes tagja – tudatta az MMA csütörtökön az MTI-vel.

TÁMOGATÓNK A

A MAGYAR KULTURÁÉRT ALAPÍTVÁNY

BEJELENTKEZÉS
EDDIGI VERSEIM
MEGOSZTOTT VERSEK
VERSMONDÓK KÖZÖSSÉGE


Facebook

Termékek

TOVÁBBI TERMÉKEK →

To Top