Barion Pixel
Connect with us

Shakespeare 3D-ben

Hírek

Shakespeare 3D-ben

William Shakespeare arcát rekonstruálták háromdimenziós komputertechnológiával halotti maszkja alapján brit tudósok, akik szerint ez a nagy angol drámaíró első valósághű portréja.

Az arcrekonstrukciót szeptember 13-án mutatja be a History Channel történelmi tévécsatorna a Death Masks (Halotti maszkok) című sorozatában. A The Daily Mail beszámolója szerint a tévénézők Shakespeare portréitól igencsak különböző arcot láthatnak. „Az igazságügyi szakértői vizsgálatok meglepő eredményt hoztak. Szilárd antropológiai és történelmi bizonyítékaink vannak arra nézve, hogy a háromdimenziós modell lehet Shakespeare első valósághű ábrázolása” – hangsúlyozta Stuart Clarke programigazgató.

Stuart Clarke kutatócsoportja elkészítette Napóleon, George Washington és Abraham Lincoln háromdimenziós arcrekonstrukcióját. A tudósok szkennelték a halotti maszkokat, némely esetben felhasználták az érintettek életében készült maszkokat is. Napóleon esetében a 3D modell szignifikánsan különbözik a császár közismert képmásától, Washington arcvonásai pedig köszönő viszonyban sincsenek az amerikai államférfinak a dolláron látható portréjával.

A legtöbb vitát azonban William Shakespeare arcrekonstrukciója válthatja majd ki. Kinézete évszázadok óta találgatások tárgyát képezi, a szakértők közül sokan pedig azt is vitatják, hogy a projekt során felhasznált halotti maszk valóban a drámaíróé. A maszk az 1840-es években a németországi Darmstadtban került elő, s a vizsgálatok után német tudósok Shakespeare-rel hozták összefüggésbe. Állításuk szerint a halotti maszk bizonyítja, hogy a drámaíró rákban hunyt el.

Caroline Wilkinson igazságügyi antropológus szerint viszont sok az egyezés a háromdimenziós modell és a drámaíró ismert portréi között. Stanley Welles, a Shakespeare Birthplace Trust elnöke a maga részéről nem tartja hitelesnek sem a háromdimenziós modellt, sem a halotti maszkot. „Shakespeare a maga korában nem számított országos jelentőségű személyiségnek, így kevéssé valószínű, hogy elkészítették volna a halotti maszkját” – vélekedett Stanley Welles.

 

Continue Reading
You may also like...

További Hírek

  • Hírek

    Ők a 2023-as irodalmi Nobel-díj esélyesei

    By

    A fogadóirodák szerint a kínai Can Xue lehet a befutó októberben, de Jon Fosse, Gerald Murnane, Anne Carson vagy Murakami Haruki győzelmére is jó esélyt látnak. Nádas Péter idén nem szerepel az...

  • Hírek

    Hozd el a versed és elmondom!

    By

    Hozd el a versed és elmondom! – így szól a felhívás a Nemzetközi Könyvfesztivál október 1-jén, vasárnap délelőtt 11-kor zajló programjára, ahol egyszerre találkozhatnak az érdeklődők Lutter Imrével és Grecsó Krisztiánnal. Lutter...

  • Hírek

    16 éve halt meg Polcz Alaine

    By

    A háború borzalmai egész életén nyomot hagytak, mégis maradandót alkotott 

  • Hírek

    Térey János regényéből film lehet

    By

    A Káli holtak mozgóképes adaptációjának jogát Csáky Attila producer vásárolta meg, így várható, hogy a közeljövőben film készül a 2018-ban megjelent műből, amely Térey János első prózaregénye volt.

  • Hírek

    Fecske Csaba Illyés Gyula-díjat kapott

    By

    A Magyar Művészeti Akadémia (MMA) tagozati díjátadóján Fecske Csaba költő "Illyés Gyula-díj – a Magyar Művészeti Akadémia Irodalmi-díjában" részesült. Szívből gratulálunk az elismeréshez!

To Top