Barion Pixel
Connect with us

Shakespeare 3D-ben

Hírek

Shakespeare 3D-ben

William Shakespeare arcát rekonstruálták háromdimenziós komputertechnológiával halotti maszkja alapján brit tudósok, akik szerint ez a nagy angol drámaíró első valósághű portréja.

Az arcrekonstrukciót szeptember 13-án mutatja be a History Channel történelmi tévécsatorna a Death Masks (Halotti maszkok) című sorozatában. A The Daily Mail beszámolója szerint a tévénézők Shakespeare portréitól igencsak különböző arcot láthatnak. “Az igazságügyi szakértői vizsgálatok meglepő eredményt hoztak. Szilárd antropológiai és történelmi bizonyítékaink vannak arra nézve, hogy a háromdimenziós modell lehet Shakespeare első valósághű ábrázolása” – hangsúlyozta Stuart Clarke programigazgató.

Stuart Clarke kutatócsoportja elkészítette Napóleon, George Washington és Abraham Lincoln háromdimenziós arcrekonstrukcióját. A tudósok szkennelték a halotti maszkokat, némely esetben felhasználták az érintettek életében készült maszkokat is. Napóleon esetében a 3D modell szignifikánsan különbözik a császár közismert képmásától, Washington arcvonásai pedig köszönő viszonyban sincsenek az amerikai államférfinak a dolláron látható portréjával.

A legtöbb vitát azonban William Shakespeare arcrekonstrukciója válthatja majd ki. Kinézete évszázadok óta találgatások tárgyát képezi, a szakértők közül sokan pedig azt is vitatják, hogy a projekt során felhasznált halotti maszk valóban a drámaíróé. A maszk az 1840-es években a németországi Darmstadtban került elő, s a vizsgálatok után német tudósok Shakespeare-rel hozták összefüggésbe. Állításuk szerint a halotti maszk bizonyítja, hogy a drámaíró rákban hunyt el.

Caroline Wilkinson igazságügyi antropológus szerint viszont sok az egyezés a háromdimenziós modell és a drámaíró ismert portréi között. Stanley Welles, a Shakespeare Birthplace Trust elnöke a maga részéről nem tartja hitelesnek sem a háromdimenziós modellt, sem a halotti maszkot. “Shakespeare a maga korában nem számított országos jelentőségű személyiségnek, így kevéssé valószínű, hogy elkészítették volna a halotti maszkját” – vélekedett Stanley Welles.

 

Continue Reading
You may also like...

További Hírek

  • Hírek

    Kovács András Ferenc Költészeti Díj

    By

    A 2000 eurós pénzjutalommal járó Kovács András Ferenc Költészeti díjat évenként egyszer adják át a szakmai kuratórium döntése alapján.

  • Hírek

    A költészet élmény, segítség, menedék

    By

    Lutter Imrét versek keltik, s versekkel fekszik – számára minden egyes nap a költészet ünnepe. Zelk Zoltán gyerekverseivel érkezett meg a költészet Lutter Imre életébe, aki már nagyon fiatalon ráébredt arra, hogy...

  • Hírek

    ÚJ HELYEN, KESZTHELYEN!

    By

    Új helyen, Keszthelyen rendezi meg 2024. augusztus 22-től 25-ig a Bujtor István Filmfesztivált a Latinovits Emlékmű Alapítvány és a Magyar Versmondók Egyesülete. A sokszínű fesztivál a filmes kínálat és a vörös szőnyegen...

  • Hírek

    Megdöbbentő történeteket őriznek a falak

    By

    A mai napig őrzi Ady Endre emlékét az a budapesti ház, ahol haláláig élt legendás költőnk. Az első emeleti, erkélyes lakás a pesti Veres Pálné utca 4-6. szám alatt található, és legfőbb...

  • Hírek

    Ellopták Radnóti szobrát Pannonhalmáról

    By

    A fekvő üreges bronzszobrot felfeszítették és a nyakrésznél eltörték, a fejet ott hagyták.

To Top