Barion Pixel
Connect with us

Méltán együtt a korszakos költők

Hírek

Méltán együtt a korszakos költők

A Petőfi Irodalmi Múzeum 2016. április 11-én, a költészet napján a két korszakos költőt, József Attilát és Juhász Ferencet együtt köszönti. Középpontba a 2015. december 2-án elhunyt Juhász Ferenc kétszeres Kossuth-díjas, József Attila-díjas költő életművét, személyét teszi, s Általa az egész magyar költészetet.

“A költőnek meg kell építenie a maga világegyetemét” – vallotta Juhász, így az egész napos eseményen az ő teremtett sorai, versei, képei kerülnek fókuszba.

“Ki tudná pontosan elmondani egy költő, vagy egy költészet eredet-kezdetét? Én hiszem, hogy a költői sors: küldetés. De hol és mikor határoztatik el, vagy döntődik el, hogy az idő egy pontján megszületik egy ember: aki énekelni fog? Már az ősökben, vagy a szülők szerelmében?” – kérdezi Juhász Ferenc Az eredetről és küldetésről című prózai írásában. Számára a költészet volt egész életében a levegő, életének minden szakaszában, helyzeteire, kapcsolataira a líraiság, a költészet teremtő ereje volt az egyetlen válasz.

Már nagyon korán felismerték tehetségét, Hatvany Lajos Ady Endre és József Attila nagyságához hasonlította. József Attila számára is szellemi előd, lélek-rokon volt, akihez mindig hűséges maradt. “Miért nem ismerhettem őt, hogy odaadjam neki minden hűségemet? Azt mondják, szerette dúdolgatni: >Árvából lesz jó katona, mert nincs annak pártfogója.< Árva, árva József Attila, de nagyon szeretem én a Te vallomásos nagy életedet. Te írtad: >Én nem csalódom – minden szervem óra, mely csillagokhoz igazítva jár.< Az én szívem, mint az óra, a Te szívedhez igazítva jár. Bevallom büszkén.”

Délelőtt 11.00 órakor kezdődik az “Írás az ünnep szívére” című, középiskolásoknak szóló rendhagyó irodalomóra. Tarján Tamás irodalomtörténész, Havas Judit előadóművész és Sirokai Mátyás fiatal költő segítenek közelebb jutni a juhászi líra megfejtéséhez, miközben a diákok közelebbről ismerhetik meg a ’60-as, ’70-es, ’80-as évek hazai irodalmi életét, meghatározó alkotóit.

Délután 14.00 órától “Játszótárs-keresés” címmel – a PIM a “Művész-barátságok” sorozatába bekapcsolódva – a költői életmű és a képzőművészet egymásra hatása, vizualitás és verbalitás összefüggései kerülnek előtérbe. Konok Tamás festőművész emlékezik a költő-barátra, az általa készített Juhász Ferenc-portré keletkezéstörténetére. A programon egy igazi szenzáció is várható: a kortárs magyar festészet jelese, Fehér László Juhász Ferenc portréját mutatja be és emlékezik a tisztelt költőre. A beszélgetést Jovián György festőművész vezeti.

Az eseménysorozatot 18.00-kor a “Mondani, halálig” című irodalmi est zárja, melyen megnyitó beszédet mond: az esemény Fővédnöke: Balog Zoltán miniszter, Emberi Erőforrások Minisztériuma. A programon olyan barátok, pályatársak, egykori munkatársak emlékeznek Juhász Ferencre és beszélgetnek közös emlékek mentén Juhász Anna irodalmárral, a költő lányával, mint Ágh István költő, Csányi Vilmos etológus-író, Kántor Péter költő, Lator László költő, Zalán Tibor költő. A vetítéssel, zenével egybekötött programon Galkó Balázs színművész tolmácsolja Juhász Ferenc verseit.

JUHÁSZ FERENC: JÓZSEF ATTILA SÍRJA

A Juhász Ferenc nap programjaira a belépés ingyenes!

Continue Reading
You may also like...

További Hírek

To Top