Barion Pixel
Connect with us

John Keats sikere a mozivásznon

Hírek

John Keats sikere a mozivásznon

Amerikában ismét divat verset olvasni egy kosztümös, romantikus filmnek köszönhetően. Az angol költő, John Keats életéről szóló, Fényes csillag című alkotást remélhetőleg a magyar közönség is láthatja majd. “Semmi másban nem hiszek, csak a szív érzelmeinek szentségében és a képzelet igazában” – írja Keats egyik levelében. A Fényes csillag e gondolat köré építkezik. Az új-zélandi rendezőnő, Jane Campion, aki többek között a Zongoralecke (Holly Hunter, Harvey Keitel) című cannes-i nagydíjas filmjével és a Henry James-adaptációval, az Egy hölgy arcképével (Nicole Kidman) nem ismeretlen a filmrajongók körében, új alkotásában is ragyogóan ötvözi a vizuális szépséget, a gyönyörű nyelvezetet és a kitűnő színészi játékot.

Az angol romantikus költőtriász, Byron-Shelley-Keats talán legeredetibb és legmodernebb alakjának, John Keatsnek az utolsó éveiről szóló film egy 1997-ben kiadott életrajz alapján készült. 1818-ban a 23 éves költő barátjával, mentorával és patrónusával, az ugyancsak poéta Charles Brownnal Skóciába utazik, hogy a költészetet tanulmányozza, s feltöltekezve még többet írjon. Keats bátyjának halálos betegsége, a tüdőbaj azonban visszahozza őket Angliába, és a december már a London közelében levő Hampstead Heath nevű kis faluban éri a költőpárost. Itt Keats szinte akarata ellenére beleszeret a szomszéd özvegyasszony 18 éves lányába, Fanny Brawne-ba. A szellemes, művészetek iránt fogékony Fanny ilyen sorokkal bűvöli el a költőt: “Minden, ami szép, öröm lesz örökké”. A fellángolás tragikus, nagy szerelemmé érik, és Keats rövid életének legtermékenyebb korszakát eredményezi. Többek között ebben az időben született a Szent Ágnes-este, a La Belle Dame sans Merci, a nagy ódák, a dantei látomás alapján készült Hyperion bukása és számos Fannyhoz írt szonett, mint a film címadója, a Fényes csillag is.

Alig két évvel Hampstead Heath-be érkezése után, 1820-ban Keatsen az előrehaladott tüdőbaj jelei mutatkoznak, Fanny-val való eljegyzését felbontja, és megkezdi “posztumusz létét”. Abban a reményben, hogy a melegebb éghajlat segít az eluralkodó kóron, barátai Olaszországba küldik a költőt. 1820. november 20-án érkezik Rómába, 1821. február 21-én hal meg. Fanny Brawne élete végéig megőrzi Keats hozzá írt leveleit, halála után az irodalomtörténeti dokumentumokat gyermekei publikálják, 1872-ben. Jane Campion rendező egy hagyományos, szenvedélyes, romantikus kapcsolatot mesél el úgy, hogy annak összes kelléke – reménytelen szerelem, szenvedés, tragikus költői sors: szegénység, tüdőbaj, korai halál – jelen van, de a közhelynek még az árnyéka sem vetül az alkotásra. Minden pillantás, mosoly, sóhaj, könny, mozdulat hiteles. Nagyszerűek a részleteken elidőző közeli képek, a kézszorítások, a kifejező pillantások, sokatmondó a helyszín, gyönyörűek a lepkék, a virágerdők.

A Fényes csillag John Keats és Fanny Brawne kapcsolatát egyenlő felek nagy szerelmének tekinti. A rendező két alig ismert fiatal színészre bízza a főszerepeket. Az angol Ben Whishaw sápatag, sovány, különös, de zsenialitásában vonzó és szenvedélyes Keatse meggyőző. A film igazi szenzációja Fanny Brawne szerepében az ausztrál Abbey Cornish, akit már ma az új Kate Winsletként emlegetnek – írja a hetivalasz.hu, a Fényes csillagot méltató cikkében.

A film előzetese ezen a linken tekinthető meg: http://www.traileraddict.com/trailer/bright-star/trailer

 

Continue Reading
You may also like...

További Hírek

  • Hírek

    Kovács András Ferenc Költészeti Díj

    By

    A 2000 eurós pénzjutalommal járó Kovács András Ferenc Költészeti díjat évenként egyszer adják át a szakmai kuratórium döntése alapján.

  • Hírek

    A költészet élmény, segítség, menedék

    By

    Lutter Imrét versek keltik, s versekkel fekszik – számára minden egyes nap a költészet ünnepe. Zelk Zoltán gyerekverseivel érkezett meg a költészet Lutter Imre életébe, aki már nagyon fiatalon ráébredt arra, hogy...

  • Hírek

    ÚJ HELYEN, KESZTHELYEN!

    By

    Új helyen, Keszthelyen rendezi meg 2024. augusztus 22-től 25-ig a Bujtor István Filmfesztivált a Latinovits Emlékmű Alapítvány és a Magyar Versmondók Egyesülete. A sokszínű fesztivál a filmes kínálat és a vörös szőnyegen...

  • Hírek

    Megdöbbentő történeteket őriznek a falak

    By

    A mai napig őrzi Ady Endre emlékét az a budapesti ház, ahol haláláig élt legendás költőnk. Az első emeleti, erkélyes lakás a pesti Veres Pálné utca 4-6. szám alatt található, és legfőbb...

  • Hírek

    Ellopták Radnóti szobrát Pannonhalmáról

    By

    A fekvő üreges bronzszobrot felfeszítették és a nyakrésznél eltörték, a fejet ott hagyták.

To Top