Barion Pixel
Connect with us

Ismeretlen versek Pablo Nerudától

Hírek

Ismeretlen versek Pablo Nerudától

Pablo Neruda irodalmi Nobel-díjas chilei költő húsz, eddig ismeretlen versére bukkantak kéziratai között. A Pablo Neruda Alapítvány közlése szerint a költő kéziratainak katalogizálása során akadtak a művekre, melyek valódiságát szakértők vizsgálták meg.

Az alkotásokat még idén bemutatják Latin-Amerikában, 2015-ben pedig Spanyolországban. Kiadásukat a költő születésének 110. és a Húsz szerelmes vers és egy kétségbeesett ének című híres kötete megjelenésének 90. évfordulójára tervezik.

A művek közül hat szerelmes vers, a többiek különböző témákkal foglalkoznak. Neruda 1956 után írta őket.

„Nem lehet minden versről tudni keletkezése idejét, mert nem mindegyiken szerepel dátum. Írójuk csak néhányat látott el időponttal” – mondta el Dario Oses, az alapítvány könyvtárának vezetője.

Eddig ismeretlen versek a világhírű költőtől

Europress/AFP

Neruda (1904-1973) Latin-Amerika egyik legjelentősebb költője volt. Elsősorban szerelmes versei, illetve a Canto General, a Dél-Amerika történelméről szóló epikus költeménye révén vált ismertté. 1971-ben irodalmi Nobel-díjjal tüntették ki. A Chile kommunista pártjához tartozó költő műveit Augusto Pinochet katonai diktatúrájának ideje alatt, 1973 és 1990 között betiltották.

Neruda hamar sikeres költő lett. Apja vasutas volt. Néhány hónapos volt, amikor édesanyja tuberkulózisban meghalt.

Versei nagyon korán megjelentek a temucói lapokban. Már 1919-ben díjat nyert velük. 1921-ben Santiagóba költözött, ahol az egyetemen francia nyelvet és irodalmat tanult, de csak három évfolyamot végzett el. Ekkoriban vette fel a Pablo Neruda nevet, a cseh író, Jan Neruda tiszteletére.

Elkezdett tanítani, diplomáciai küldetéseket vállalt. 1927-ben Rangoonban, 1934-ben Barcelonában, 1935-ben Madridban volt konzul. A spanyol polgárháború kitörése után, 1936-ban hazatért. 1939-ben párizsi, 1940-43 között mexikói konzul volt.

1945-ben a kommunista párt jelöltjeként beválasztották a szenátusba. 1948-ban – a jobboldali fordulat után – külföldre menekült. Számos országban megfordult, köztük a Szovjetunióban és Magyarországon is.

1952-ben visszatért Chilébe. A szocialista béke megteremtése érdekében kifejtett tevékenységéért 1953-ban a Szovjetunió Nemzetközi Lenin-békedíjjal tüntette ki. 1971-ben irodalmi Nobel-díjat kapott.

Lelkesen támogatta a chilei Népi Egység kormányát. Allende elnök baráti körébe tartozott. A jobboldali katonai puccs napjaiban halt meg.

 

Continue Reading
You may also like...

További Hírek

  • Hírek

    Legendák lepték el a várost

    By

    Rolls-Royce és Zsiguli, Hollywood és Ötvös Csöpi, régi és vadonatúj filmek, sztárok és a közönség, szakma és szórakozás – négy nap alatt több mint tízezren látogatták a 14. Bujtor István Filmfesztivál programjait...

  • Hírek

    Elindult a visszaszámlálás

    By

    Csütörtökön nagy csinnadrattával nyit a Bujtor István Filmfesztivál Keszthelyen! Minden este egy Ötvös Csöpi film az élő legendákkal, felbecsülhetetlen relikviák a rajongóknak, az ikonikus filmjelenetek makettjei, autómatuzsálemek százai, koncertek tucatja, ételkóstolók, retro...

  • Hírek

    Filmek és sztárok Bujtor nyomában

    By

    Sorra jelentkeznek be az ismert színészek, rendezők, producerek az augusztus 22-én induló keszthelyi Bujtor István Filmfesztiválra. Az Ötvös Csöpi filmrajongók örömére valódi legendák érkeznek a vörös szőnyeghez, de az elmúlt két év...

  • Hírek

    100 éve a költészet is olimpiai sportág volt

    By

    Az olimpiai sportágak összetétele változott az idők folyamán, de azért még ennek fényében is sokakat meglephet az a sport- és kultúrtörténeti tény, hogy korábban nemcsak atléták és egyéb sportolók mérették meg magukat...

  • Hírek

    Új Petőfi képpel érkezik a szabadakarat

    By

    Egészen új Petőfi-képet próbál a köztudatba ültetni a szabadakarat>>>> című film, amely játékfilmes alkotásként, koncert, színház és film ötvözeteként szippantja be a költészetet és a modernkori trap műfaját. A film, amelyben szakmai...

To Top