Barion Pixel
Connect with us

Angol fa magyar versekkel

Hírek

Angol fa magyar versekkel

Magyar versekkel borult virágba a költészet világfája Londonban. Banksy, a polgárpukkasztásáról híres brit graffiti-művész és Robert Montgomery, skót származású szobrász és költő egy Poet-Tree installációt készített Londonban.

Hogy pontosan mi történt? Óriási sikert aratott 2016. március 21-én a Költészet Világnapján, a Julius Meinl Fizess Verssel Kampánya. Több tízezren írtak egy-egy idézetet egy kávéért cserébe világszerte. Csak Magyarországon mintegy 8000 cetlit gyűjtöttek össze. Ennek tiszteletére Banksy, a polgárpukkasztásáról híres brit graffiti-művész és Robert Montgomery, skót származású szobrász és költő egy „Poet-Tree: A Thousand Voices” nevű installációt készített Londonban, a Finsbury Avenue téren, ahol a Magyarországról származó versek és idézetek is helyet kaptak az ágakon!

Magyar versrészletek egy londoni installáción, Kép: Julius Meinl

Magyar versek Londonban, Kép: Julius Meinl

A különleges és egyedi műalkotást 2016. április 19-én tekinthette meg a nagyközönség. Az installáció egy fát ábrázol, melyen a világ összes résztvevő országából összegyűjtött kis cetlik lógnak lombkoronát formálva, melyek között, Robert Montgomery művész saját, LED fényekből alkotott verse is helyet kapott.

 

A költészet fája Londonban közelről, Kép: Julius Meinl

Kép: Julius Meinl

A kiállított mű célja, hogy megmutassa, hogy a költészet jobbá teszi a világot, és fényt, varázslatot hoz a városok betonrengetegébe. 2016-ban, ez már a második Fizess Verssel Kampány volt, amit a Julius Meinl globálisan szervezett meg. 34 ország, 1294 helyszíne vett részt ebben a kezdeményezésben. Olaszországban az elkészült művekből egy egész hidat díszítettek fel, míg máshol verseskötet formájában, a résztvevő helyszínek dicsőségfalán vagy az interneten tekinthetőek meg az alkotások.

A költészet a bécsi kávéházi kultúra lényege – Számunkra a bécsi kávéházi kultúra lelke az inspiráció. Egy sajátos filozófiáról van szó, mely szerint tudatosan kell kihasználnunk az időt, élveznünk a pillanatot és befogadnunk az ihletet éppúgy, ahogy a bécsi kávéházak irodalmárai tették. Ez pedig nem csak Bécsre igaz. A gyors tempójú kultúrákra is vonatkozik. Legyen szó, Sanghajról, Dubairól, Londonról vagy Chicagóról, az emberek mindenhol keresik a lelassult pillanatokat, amelyek később az inspiráció forrásai lesznek. Ebben az értelemben aktívan szeretnénk arra ösztönözni az embereket minden kontinensen, hogy több költészetet csempésszenek a világunkba, és ezzel tegyék jobb hellyé. Ez motivált bennünket március 21-én, a Költészet Napján a „Fizess egy verssel” kezdeményezésünkkel – nyilatkozta Marcel Löffler, a Julius Meinl elnök-vezérigazgatója.

 

(forrás: életforma.hu)

Continue Reading
You may also like...

További Hírek

  • Hírek

    Kovács András Ferenc Költészeti Díj

    By

    A 2000 eurós pénzjutalommal járó Kovács András Ferenc Költészeti díjat évenként egyszer adják át a szakmai kuratórium döntése alapján.

  • Hírek

    A költészet élmény, segítség, menedék

    By

    Lutter Imrét versek keltik, s versekkel fekszik – számára minden egyes nap a költészet ünnepe. Zelk Zoltán gyerekverseivel érkezett meg a költészet Lutter Imre életébe, aki már nagyon fiatalon ráébredt arra, hogy...

  • Hírek

    ÚJ HELYEN, KESZTHELYEN!

    By

    Új helyen, Keszthelyen rendezi meg 2024. augusztus 22-től 25-ig a Bujtor István Filmfesztivált a Latinovits Emlékmű Alapítvány és a Magyar Versmondók Egyesülete. A sokszínű fesztivál a filmes kínálat és a vörös szőnyegen...

  • Hírek

    Megdöbbentő történeteket őriznek a falak

    By

    A mai napig őrzi Ady Endre emlékét az a budapesti ház, ahol haláláig élt legendás költőnk. Az első emeleti, erkélyes lakás a pesti Veres Pálné utca 4-6. szám alatt található, és legfőbb...

  • Hírek

    Ellopták Radnóti szobrát Pannonhalmáról

    By

    A fekvő üreges bronzszobrot felfeszítették és a nyakrésznél eltörték, a fejet ott hagyták.

To Top