FELHÍVÁS
VII. Nemzeti VERSeny
A Nemzeti Színház és a Magyar Versmondók Egyesülete 2022-ben hetedik alkalommal hirdeti meg határokon átívelő, felmenő rendszerű versmondó és versklip versenyét, a Nemzeti VERSenyt – valamennyi korosztály számára az anyaországban, a Kárpát-medencében, szerte Európában és az óceánon túl – minden nem hivatásos magyar versmondó részére. A verseny célja a hagyományos vers- és prózamondó találkozó mellett: a klasszikus és kortárs költészet újszerű tolmácsolása, a költészet és a versmondás népszerűsítése, a kulturális identitás erősítése – a magyar nyelv tisztaságának és sokszínűségének felvonultatásával.
A verseny védnöke:
Vidnyánszky Attila, Kossuth- és Jászai Mari-díjas rendező, a Nemzeti Színház főigazgatója
A verseny menete:
A nevezők három fordulón keresztül versenyeznek. Az első két forduló online zajlik, ahol a zsűri mellett a közönség is tovább juttathat versenyzőket. A harmadik forduló – vagyis az élő szuperdöntő – a Nemzeti Színházban lesz, közönség előtt, online tévéközvetítéssel.
Nevezési feltételek:
- A versenyre korosztályi megkötés és határok nélkül minden magyar nyelvű, nem hivatásos versmondó jelentkezhet, aki büntetlen előéletű – Magyarországról, a Kárpát-medencéből, Európából és az óceánon túlról, a diaszpórából is.
- Nevezni a hivatalos jelentkezési lapon lehet, amely online kitölthető ITT. (Kiskorú, vagy gyámság alatt álló személyek esetén a törvényes képviselő hozzájáruló nyilatkozatával együtt érvényes a jelentkezési lap.)
- A jelentkezési laphoz szükséges egyéb dokumentumok: adatkezelési hozzájárulás, filmes hozzájárulási nyilatkozat, törvényes képviselő nyilatkozata.
- A jelentkezők száma nincs korlátozva.
- A versfilmeket a YouTube közösségi videómegosztó portálra kell feltölteni, amit a vers.hu és a nemzetiszinhaz.hu oldalak is megjelenítenek majd.
- A filmek minőségéért a versenyző felel, vagyis a nem megfelelő hangi vagy képi minőségű felvételeket a zsűri nem köteles értékelni.
- Minden jelentkező hozzájárul az általa beküldött/feltöltött versvideók egészének vagy részleteinek időben, médiatípusban és területileg korlátlan használatához.
- Az első fordulóban a közönség szavazata a zsűri döntésén túl plusz öt versenyző bejutását teszi lehetővé, a másodikban három versenyzőét.
- A jelentkezők a nevezési lap elküldésével elfogadják a versenykiírást mint szabályzatot, és a zsűri döntése ellen nem emelnek vétót. Emellett elfogadják, hogy bármely bejegyzett sajtóorgánum megkeresése esetén a rendezőszervek jóváhagyásával nyilatkoznak.
A verseny szervezői fenntartják a jogot, hogy szükség esetén módosítsák a versenyfelhívást.
A nevezés szakmai feltételei:
Nevezni három vers megjelölésével lehet, amelyek (nem magánkiadású) kötetben, antológiában vagy neves irodalmi (nyomtatott vagy online) folyóiratban megjelentek, s amelyek közül
- egy Jókai Anna, Nemes Nagy Ágnes, Illyés Gyula vagy Kisfaludy Sándor verse, tekintettel a költők születési évfordulóira
- egy klasszikus magyar költő szabadon választott verse (kivéve a felsorolt évfordulós költőket)
- egy kortárs magyar költő szabadon választott verse
Reflektálva a 2022. február végén kitört orosz-ukrán háborúra, az utóbbi két vers egyikének (amely lehet akár a klasszikus, akár a kortárs vers) a háború és a béke témájához kell kapcsolódnia.
Az első fordulóban (elődöntő) a három közül bármelyik vers elmondását videón rögzítve kell beküldeni.
A második fordulóban (középdöntő) a továbbjutók egy újabb verset dolgoznak föl a három vers közül, versklip formájában, a járványügyi helyzetre tekintettel akár otthoni környezetben.
A harmadik fordulóban (döntő) a továbbjutóknak a versklipjeik vetítése mellett két verset kell előadniuk.
Első forduló – elődöntő (versmondás videófelvételen)
- nevezési határidő: 2022. április 30.
- tervezett eredményhirdetés: 2022. május 31.
Minden versenyző három magyar költő már megjelent versével nevezhet be, amelyek közül egyet kell az első fordulóban beküldeni, méghozzá a 21. század vizuális eszközeit is alkalmazva – telefonnal vagy kamerával rögzített vágatlan videón (versvideó). A versvideót a YouTube videómegosztó portálra kell feltölteni azzal a címmel, hogy „Nemzeti VERSeny 2022 – versvideó – költő és verscím”, és a videó linkjét kell elküldeni a nemzetiverseny@gmail.com címre, a kitöltött jelentkezési lappal együtt. A felvett vers időtartama nem haladhatja meg a 3 percet. Szakmai zsűri dönt a továbbjutókról. A szakemberek döntése alapján lesznek, akik egyeneságon tovább jutnak, lesznek, akik a közönségszavazás listájára kerülnek, és lesznek, akiket nem javasol a zsűri továbbjutásra. Vigaszágon a nézők a közönségszavazásra kijelöltek csoportjából juttathatnak tovább újabb 5 versenyzőt a középdöntőbe.
Második forduló – középdöntő (versek videóklipen)
- beküldési határidő: 2022. július 10.
- tervezett eredményhirdetés: 2022. augusztus 07.
A középdöntőbe továbbjutott versenyzők az általuk választott és a nevezési lapon megjelölt három vers közül egy újabb verset kell, hogy feldolgozzanak, immár film (versfilm) vagy videóklip (versklip) formájában, amelynek hossza legfeljebb 4 perc, melytől csak rendkívüli esetben, a zsűri előzetes jóváhagyásával térhet el a versenyző. A filmet/klipet a YouTube videómegosztó portálra kell feltölteni azzal a címmel, hogy „Nemzeti VERSeny 2022 – versklip – költő és verscím”, és annak a linkjét kell elküldeni a nemzetiverseny@gmail.com címre. A versfilm vagy versklip formájára vonatkozóan nincs kitétel – sem a képi világot, sem a zenei és más audioeszközöket tekintve. Szakmai zsűri juttatja tovább a legjobbnak vélt versenyzőket a következő fordulóra – egy adott pontszámmal –, míg a közönség is beszavazhat vigaszágon újabb 3 versenyzőt a döntőbe. A továbbjutott versenyzőknek az eredményhirdetést követően egy hét áll a rendelkezésükre, hogy nagy felbontásban, jó minőségben, MP4 formátumban is eljuttassák a verseny e-mail címére a videóklipjüket.
Harmadik forduló – döntő (élő szuperdöntő, versvideókkal)
- időpont: 2022. október 8-9.
Az élő szuperdöntőbe bejutott versenyzők közönség előtt, a Nemzeti Színházban adják elő a jelentkezéskor megjelölt három költemény közül azt a kettőt, amely nem azonos a versklipként feldolgozott alkotással. Az előadott vers időtartama nem haladhatja meg a 4 percet. Itt vetítik le a rendezők a döntős versenyzők második fordulós versklipjeit is.
A háború sújtotta területeken élő vagy onnan menekülő, a döntőbe jutó versenyzők Nemzeti Színházba történő utazását segíteni fogják a szervezők.
Hogyan zajlik az első és a második forduló közönségszavazása?
Szavazni a YouTube közösségi videómegosztó portálon lehet a produkciókra. Minden olyan produkciót, amely részt vesz a közönségszavazáson, a verseny szervezői egy önálló YouTube-csatornára töltenek fel, és egy előre kijelölt időpontban élesítik, megjelölve a közönségszavazás kezdeti és záró időpontját. Ennek megfelelően minden, a közönségszavazáson résztvevő versvideó és versklip azonos eséllyel, nulla szavazatról indul.
A szervezők a vers.hu oldal Nemzeti VERSeny oldalán, és a VERSeny Facebook-oldalán teszik közzé a virtuális közönségszavazás linkjét, amely a YouTube-on külön lejátszási listán lesz megtalálható. A YouTube-on a szervezők által újra feltöltött videókra leadott like-ok (pozitív értékelések) száma dönti el a versenyzők továbbjutását. (A megtekintések számának és a negatív értékeléseknek nincs jelentősége.) Szavazategyenlőség esetén a zsűri dönt a döntetlenre álló versenyzők között.
A közönségszavazás határidejének lejártát követően a verseny szervezői megvizsgálják a kapott szavazatokat, és azt is, melyek a valós tetszésnyilvánítások, és vannak-e esetleg úgynevezett szavazószoftverek, robotok által generált, nem tisztességes módon szerzett szavazatok. A hivatalos eredményt ezt követően teszik közzé. A közönségszavazás eredménye a YouTube záró időpontjában érvényes belső, részletes statisztikája alapján derül ki. A szavazásnál ügyelni kell arra, hogy az azonos IP-címről leadott voksokat csak egyszer fogadja a YouTube! Ez főként az azonos wifi hálózatról szavazókat érintheti.
Díjak:
Díjakat az élő szuperdöntő versenyzői kapnak. Minden élő döntős versenyző emléklappal és tárgyjutalommal térhet haza, emellett a zsűri arany-, ezüst- és bronzminősítéseket nyújt át a versenyzőknek.
Az első 3 helyezett értékes jutalomban részesül.
Az első és második forduló versenyzői közül a zsűri a versfilmes alkotók legjobbjait különdíjban részesítheti. A díjat a Nemzeti Színházban, a döntő napján vehetik át a versenyzők – függetlenül attól, hogy bejutottak-e a döntőbe (hiszen a döntőbe jutáshoz a versmondás és a versfilmkészítés több mérvadó szakmai szempontjának is érvényesülnie kell).
A második forduló versenyzőinek versfilmjei automatikusan bekerülnek a Kaleidoszkóp VersFesztivál, a döntősök filmjei pedig a Bujtor István Filmfesztivál versenyprogramjába is, amennyiben az alkotó megerősíti nevezési szándékát az említett fesztiválokra.
A különdíjakat a támogatók és a szervezők: a Nemzeti Színház és a Magyar Versmondók Egyesülete biztosítják. A pénzjutalmak bruttó összegek, tartalmazzák a levonandó járulékokat is. A változtatás jogát a szervezők fenntartják.
A zsűri állandó tagjai a Nemzeti Színház és a Magyar Versmondók Egyesülete művészei, szakemberei:
Bakos-Kiss Gábor, Jászai Mari-díjas színművész, rendező
Lutter Imre, Radnóti-, Bánffy- és Wlassics-díjas előadóművész, producer
Szűcs Nelli, Jászai Mari-díjas színművész
Szabó László, Ki viszi át a Szerelmet díjas kommunikációs szakember
Wiegmann Alfréd, Radnóti- és nívódíjas rendező