Barion Pixel
Connect with us

ÚJ BEMUTATÓINK 2023. 03.01 – 12.31 KÖZÖTT:

7 of 7Next
Use your ← → (arrow) keys to browse

Tantermi előadásaink, beavató színházi produkcióink mellett fontos szerephez jutottak az elmúlt időszakban a PÓDIUMJÁTÉKOK, költészeti estek is. Budapesti Versklub címmel rendezett előadásainkba nem hivatásos előadók is bekapcsolódtak. 2023-ban is a korábbi évek szellemében végezte munkáját az előadások művészeti vezetését ellátó Wiegmann Alfréd. Ezek a produkciók, találkozások a versek jobb megismerése, értő és szuggesztív előadása kimunkálása jegyében, mind az előadók mind a közönség számára élményt adó alkalmak lettek. Az estek témáját a fontosabb irodalmi évfordulók, illetve az előadók belső igénye szabta meg.  Így került sor a Petőfi 200Petőfi kincsek I-II. alcímmel a Madách 200, a Költő barátaink Kaiser László és Lovass Adél estre.

Az estek anyagát az előadók a próbafolyamat során választották ki, beszélték meg a szakmai problémákat és az irodalmi esteken szólaltatták meg, vitték a közönség elé. Így a PETŐFI-KINCSEK I-II. esetében annyi mondanivaló és fontos költészeti anyag, vers került elő, hogy két részt kellett szerkeszteni. Néhány nagy versen kívül – VilágosságotJános vitéz– részlet, Bányában, stb. – ritkábban hallott költemények is belekerültek a műsorba, a rövid csattanós A Nap házasélete például, a Voltak fejedelmekSári néni, vagy a szinte impresszionisztikus Koldus sírja.  S öröm volt találkozni a fantasztikus prózai anyaggal is.

MADÁCH 200 est érdekessége az volt, hogy túl a Tragédia részletein, amelyet az egykori iskolai értelmezéseket meghaladva, felnőtt ésszel és a mából kiindulva csodáltak meg újra az előadók, és így a közönség is, Madách Imre ritkán hallott verseiből is válogattunk. Így megjelent a Madáchnál nem gyakori humor, ami Az ember tragédiáját is átszövi ugyan, de a versekben is sajátosan csillan meg. Érdekes volt megfigyelni, hogy a szerző gondolkodásmódja mind a dráma, mind a versanyag esetében mennyire azonos.

KÖLTŐ BARÁTAINK című est két alkotója érdekes ellentét volt abban a tekintetben, hogy az egyik első kötetes kezdő költő, míg a másik jelentős munkássággal a háta mögött, érett alkotó. Jó volt megismerkedni Lovass Adél szép verseivel, megrázó élményével, amely elindította alkotói munkásságát, s Kaiser László nagy formátumú, mába gyökerező költészetével. Az alkotók jelenléte különösen élővé tette az estet.

A fenti előadások mindegyikét a Déridő formáció, Fliszár Mária és Silling Tibor színesítette zenével, gyakran az adott témához új dalokat komponálva és megszólaltatva.

Fontos volt egy külső vendégjátékunk, Víg Judit Márta hatodik előadóestje, amelynek premierére Százhalombattán, a Hamvas Béla Könyvtár auditóriumában került sor. Zsúfolt teremben egy érett előadó idézte a gyönyörű József Attila verseket, áradó közösségi légkört teremtve, SZÜLŐFÖLDEM címmel. Erősítette a hangulatot, hogy családtagjait is bevonta az előadásba.

Az évadban újabb epizóddal egészült ki az online repertoárból a VERSHANGOK című sorozat, amely a Budapesti Művelődési Központ honlapján nézhető és letölthető. Itt egy-egy társulati tag mutatkozik be rövid interjú és néhány szép vers előadásával. Így a már korábban elkészített anyaghoz Pecznyik Ibolya, Vígh Judit Márta, Baráth Zsófi, Ster Erika, Kiss Judit, Strich Teréz, Sára Ildikó, Németh Kálmán, Szentirmai Edit, Gyulai Zsuzsa, Koltai JuditVarga Ilona mellett most Sárvári Horváth Róbert aktuális beszélgetése, illetve szép Lucifer monológja is látható. Befejeztük és nézhető lett a múlt évben rögzített NEMES NAGY ÁGNES 100 teljes pódiumjáték. Elkészültek a Madách 100 est részfelvételei.

Az idei évben már bemutatásra került a Versek csak úgy összeállítás, amelyben az előadók legkedvesebb verseikből, legsikeresebb előadásaikból válogattak, a remekek fogadtatásra való tekintettel, az ősszel még egy hasonló estre kerül sor.

7 of 7Next
Use your ← → (arrow) keys to browse

To Top