LUTTER IMRE
WLASSICS- ÉS RADNÓTI-DÍJAS ELŐADÓMŰVÉSZ ÖNÁLLÓ ESTJE
Az előadás egyszerre szórakoztató és megrázó, amitől a megelevenített hangulatok, élethelyzetek azt éreztetik, hogy a magyar líra nem feltétlenül elvont, sokkal inkább maga az élet. A szövegek egy része közismert, más része szinte ismeretlen vers vagy próza. A páratlan költészeti alkotásokat sajátos dramaturgia, koreográfia és zene teszi versszínházi élménnyé: az olykor tapintható feszültség, máskor a bensőséges hangulat, vagy épp a könnyed humorú prózai részeket a blokkonként beépülő megzenésített és énekelt versek saját zongorakísérettel, nem ritkán saját megzenésítéssel teszik az élet minden ízével érezhetővé az estben. A dramaturgiailag felépített előadásban a költemények témájuk szerint kapcsolódnak egymásba. A dalbetétek szerves részei az előadásnak: nem önállóan, elkülönítve szólalnak meg, hanem a dramaturgia szempontjából indokolt helyeken, és a színész által játszott, adott pillanatban megelevenített karakterben. Mindemellett a rendkívül erős szövegeket meghökkentő momentumok teszik még elevenebbé, hogy a néző az előadás végén eljusson a katarzisig.
Az alábbi klasszikus költők és írók művei szerepelnek az estben:
Arany János, Vörösmarty Mihály, Ady Endre, Karinthy Frigyes, Örkény István, Nagy László, József Attila, Radnóti Miklós, Kosztolányi Dezső, Ratkó József, Weöres Sándor.
A kortársköltők részéről:
Szabó Éva, Séra Gábor, Adamis Anna, Turczi István, Csoóri Sándor, Illés Zoltán és egy világklasszis, Gregory Corso, Orbán Ottó fordításában.
Lutter Imre – Radnóti- és Wlassics-díjas előadóművész, drámapedagógus és médiaszakember. A Miskolci Egyetem jogi karán és a Színház- és Filmművészeti Egyetemen végzett. A Magyar Versmondók Egyesületének elnöke, az Első Magyar Versszínház vezetője, a Kaleidoszkóp nemzetközi VersFesztivál igazgatója és a Költők Világkongresszusa magyarországi felügyelő bizottsági tagja. Radnóti-díját a költő özvegyével, Gyarmati Fannival együtt kapta, a díj legfiatalabbjaként maga nyújtotta át a legidősebb díjazottnak, Fanninak. A TV2 száguldó riportereként lett ismert, több kötete, antológiája jelent meg, tavaly két dupla korongos hangoskönyv Radnóti Miklós és kortárs költők tollából, illetve egy a Holokauszt Emlékév alkalmából. Nyáron a Nemzeti Színház művészeivel készül közös bemutatóra. Többször lépett fel Amerika-szerte. Kulturális tevékenységével párhuzamosan 15 éve dolgozik a médiában.
„Lutter Imre több mint másfél évtizede maghatározó szereplőjévé vált a magyar előadóművészetet, és nem utolsó sorban a magyar nyelvű versmondást összefogó és koordináló Magyar Versmondók Egyesületének. Tevékenysége révén új, korszerű dimenziókkal gazdagodott a magyar nyelvű amatőr és professzionális versmondás – a vers előadóművészete. Nevéhez fűződik a Kaleidoszkóp VersFesztivál megalapítása, amit Európa meghatározó seregszemléjévé tett. Munkája révén teremtődött meg az Első Magyar Versszínház működési feltétele, és műhellyé szerveződve lett a magyar színházi életben, az egykori budapesti Irodalmi Színpad szellemi örökösévé.
Kiválóan ismeri a pódiumi színpad törvényszerűségeit, aki hitelesen és sokoldalúan szólal meg műsoraiban, mind a klasszikus, mind a kortársirodalom művészi interpretálójaként.” (Versmondó folyóirat – 2013. évi I. lapszám)