Barion Pixel
Connect with us

Még két hét a nevezésre!

Hírek

Még két hét a nevezésre!

Jön Közép-Európa legnagyobb pódiumművészeti seregszemléje, ahol a vers minden formája színpadra kerül! A 15. JUBILEUMI KALEIDOSZKÓP VERSFESZTIVÁL helyszíne idén SOPRON  – a Petőfi Sándor Színház és Liszt Ferenc Művelődési Központ.

Az évfordulók kapcsán a holokauszt és Ratkó József költészete lesznek a témái a jubileumi 15. Kaleidoszkóp VersFesztiválnak, amit a Magyar Versmondók Egyesülete és tagszervezete, a Soproni Petőfi Színházzal együttműködésben,november 12. és 16. között rendez meg a Petőfi Színházban és a Liszt Ferenc Kulturális Központban. A VersFesztivál Közép-Európa legnagyobb pódiumművészeti seregszemléje, ahol a vers valamennyi formája bemutatkozik. A versenysorozaton hivatásos és nem hivatásos versmondók, színészek és előadóművészek, illetve társulataik, zenészek és filmesek, külön kategóriában versenyeznek produkcióikkal. Lutter Imre fesztiváligazgató és Pataki András színházigazgató bejelentette: a VersFesztivál a Ratkó József Emlékfesztivált és a Holokauszt Emlékfesztivált egyesíti idén.

A nevezés szeptember 4-én indult és október 3-án zárul.

A Junior Versmondó Szalonba a 10 és 14 év közötti versmondók két verssel jelentkezhetnek, amelyek közül egyik klasszikus, másik kortársköltő alkotása. Mindkettő szabadon választott.

A Felnőtt Versmondó Szalonba a 14. életévét betöltött versmondók nevezhetnek két verssel, az egyik a Holokauszt témájával kapcsolatos, a másik Ratkó József és a Hetek költőinek alkotásaiból lehet (a költői csoportosulás tagjai: Ratkó József, Ágh István, Bella István, Buda Ferenc, Serfőző Simon, Raffai Sarolta, Kalász László) választható.

Versszínház kategóriában (verses nagyszínpadi előadás, előadóest, verses monodráma, performance, mozgásszínház, emlékest) a Ratkó József Emlékfesztivál keretében a 25 éve elhunyt költő verseit, prózáit, drámáit is feldolgozó, színházi igényű előadások, míg a Holokauszt Emlékfesztiválon, annak témáját feldolgozó színházi igényű előadások szerepelhetnek.

Verszene, énekelt vers kategóriában bármely énekelt vagy megzenésített verssel be lehet nevezni, míg a Versfilmek versenyén amatőr és profi filmesek olyan alkotásait fogadják, amik a költészet bármely tartalmi és formai jellegű audiovizuális megvalósítását jelentik: kisjátékfilmek és dokumentarista alkotások, amelyek költők, írók szellemi örökségét mutatják be, vagy adott költészeti alkotás(oka)t dolgoznak fel filmes formában.

A Fesztiválra bárki nevezhet belföldről és külföldről is, magyar és idegen nyelvű produkcióval.

Kiss László, a Magyar Versmondók Egyesületének elnöke és Wiegmann Alfréd, az Első Magyar Versszínház művészeti vezetője hangsúlyozta: hivatásos és nem hivatásos társulatok, előadók, zenekarok, filmesek és versmondók százai érkeznek az ország minden pontjáról, mi több, a határon túlról Erdélyből, a Szilágyságból, a Vajdaságból és a Felvidékről. A seregszemle keretében lehetőségük van a tapasztalatcserére, a szakmai továbbfejlődésre, és egy hét alatt igazi alkotóközösséget tudnak teremteni.

Tavaly különkiadással jelentkezett a VersFesztivál Budapestről. A 14. Kaleidoszkóp 2012-ben volt a nyíregyházi Móricz Zsigmond Színházban. Akkor október 9-től 14-ig több mint félszáz program várta a színház, a zene, a filmek és a költészet kedvelőit a Móricz Zsigmond Színházban, többek között egyszer látható előadásokkal, premierekkel és darabtemetésekkel. A fesztivál parádés véget ért október 15-én. Közép-Európa legnagyobb pódiumművészeti seregszemléje nézői rekordot döntött: több mint négyezren voltak kíváncsiak a vers színházi, zenei, filmes és képzőművészeti alkotásaira. A Magyar Versmondók Egyesületének szakemberei díjesőt zúdítottak a versenyprogram résztvevőire.

Kaleidoszkóp-díjat kapott verszene kategóriában a felvidéki Galántáról érkező Kicsi Hang zenekar, amely Gerendás Péter biztatására indult el a VersFesztiválon. A zenekar hangszerelése a minimalizmus jegyében fogant, megzenésítéseiket mindössze egy gitár és egy zongora kísérte.

A versszínházi előadások közül a fődíjat a hatalmas érdeklődés mellett bemutatott Csongor és Tünde vitte a celldömölki Soltis Lajos Színháztól.

Mellette Kaleidoszkóp-díjjal jutalmazta a zsűri a szintén közönségsikert aratott Koltai Judit: Képzelni lehet… 2.0, valamint Mészégető Mária: Akartam tisztességes lenni én is… című előadóestjét. A versfilmek sorában a Színház- és Filmművészeti Egyetem hallgatója, Fogarasi Dóra Egyszerűség című alkotása kapta a Kaleidoszkóp-díjat. A legrégebbi versenykategóriában, a versmondásban a zsűri idén nem ítélt oda fődíjat.

Számos különdíj is született a VersFesztivál hetén. A verszenekarok között a kassai Gondola zenekar Hol egyszer még, a Szabó Balázs Band Széken és ágon című Pilinszky-koncertje, a Göncölszekér zenekar Minden perc itthagy című koncertje, valamint a pécsi Ostinato együttes Negyven perc című előadása kapott különdíjat.

A rendkívül erős versszínházi mezőnyben különdíjat kapott a felvidéki Komáromi Jókai Színház Tetemre hívás című Arany János-estje szerkesztési és feldolgozási módjáért. A házigazda Móricz Zsigmond Színház társulatának Déryné Hadművelete a komédiások-díját, a veszprémi Pannon Várszínház Élőképek című Pilinszky-produkciója és a Holdvilág Kamaraszínház Holdkor Hold-kór előadása a vizualitás díját, Pregitzer Fruzsina Nem viccelek, csak játszom! című önálló estje az eredetiség díját kapta.

A Nyíregyházi Főiskola Színházi Műhelye Aucassin és Nicolette ófrancia pajzán széphistóriája a vidámság díját vihette haza. A szabadkai Életjel Csáth Géza Művészetbaráti Kör Ezüsthíd előadása a többnyelvű egységért vihetett haza különdíjat, a pécsi Babits Pódium Hirosimáját az aktualitásért jutalmazták, Galkó Balázs Magyar Ugar – 56 perc verstánc című estje a kísérleti díjat kapta. Különdíjat vehetett át Tóth Zsóka Nem vadok idedesz című előadóestje és a kolozsvári ŐszinTe versszínház Lehetne ez a fordulat című produkciója. A közönségdíjat Koltai Róbert és B. Török Fruzsina Móricz Zsigmond Napló-szilánkok, valamint Székhelyi József és Gerendás Péter Post Criptum című közérzeti naplója kapta.

A versfilmek között Görbicz Győző Puceráj, és Gál Katalin A szőnyeg szélénél és a Kötött formák című egységes alkotása lett különdíjas. Utóbbit a tavaly tragikus hirtelenséggel elhunyt Czigány Zoltán televíziós szakember és költő verseit dolgozta fel Nagy Ervin és Gubás Gabi főszereplésével.

A vers- és prózamondók között 21 előadót díjazott a zsűri: Marosi Mária, Bába Ildikó, Pál Péter, Újvári Bors Benedek, Mátay Gábor, Barna László, Csegöldi Lászlóné, Horváth Marin, Takács Petra, Básti Andrea, Miller Oliver, Szőke József Bence, Varga Ildikó, Kánya Antalné, Tóth Flóra, Czakó András, Zalán Martin, Vajda Alexandra, dr. Peresztegi Anita, Csizmazia Dóra és Juhász Péter ért el kiemelkedő sikert.

Continue Reading
You may also like...

További Hírek

  • Hírek

    Kovács András Ferenc Költészeti Díj

    By

    A 2000 eurós pénzjutalommal járó Kovács András Ferenc Költészeti díjat évenként egyszer adják át a szakmai kuratórium döntése alapján.

  • Hírek

    A költészet élmény, segítség, menedék

    By

    Lutter Imrét versek keltik, s versekkel fekszik – számára minden egyes nap a költészet ünnepe. Zelk Zoltán gyerekverseivel érkezett meg a költészet Lutter Imre életébe, aki már nagyon fiatalon ráébredt arra, hogy...

  • Hírek

    ÚJ HELYEN, KESZTHELYEN!

    By

    Új helyen, Keszthelyen rendezi meg 2024. augusztus 22-től 25-ig a Bujtor István Filmfesztivált a Latinovits Emlékmű Alapítvány és a Magyar Versmondók Egyesülete. A sokszínű fesztivál a filmes kínálat és a vörös szőnyegen...

  • Hírek

    Megdöbbentő történeteket őriznek a falak

    By

    A mai napig őrzi Ady Endre emlékét az a budapesti ház, ahol haláláig élt legendás költőnk. Az első emeleti, erkélyes lakás a pesti Veres Pálné utca 4-6. szám alatt található, és legfőbb...

  • Hírek

    Ellopták Radnóti szobrát Pannonhalmáról

    By

    A fekvő üreges bronzszobrot felfeszítették és a nyakrésznél eltörték, a fejet ott hagyták.

To Top