Barion Pixel
Connect with us

Kiállítás Az ember tragédiájából

Hírek

Kiállítás Az ember tragédiájából

Sárból, napsugárból összegyúrva címmel különleges kiállítás nyílik meg szeptember 21-én a Kolta Galériában. A téma az Ember Tragédiája, illetve az új Nemzeti Színházat megnyitó előadás díszletei, jelmezei, előadásai. A tárlat legfontosabb részét a képanyag teszi ki, amely felidézi az előadás bemutatását és részleteit.

Egyes teóriák szerint 37, mások szerint 94 év után jutott (ismét) színházhoz a nemzet, ugyanakkor az is tény, hogy a 2002-ben elkészült épület az első, amely már tervezésekor, építésekor is a Nemzeti Színház nevet viselte. Léte és nemléte – amióta magyar színjátszás van – szélsőségekbe hajló, időnként nemtelen politikai csatározások témája volt, s bár a kedélyek némiképp csillapultak az elmúlt években, felépítésének, átadásának körülményei, vezetőinek személye ma is indulatokat gerjeszt.

2001-ben, szinte lehetetlen körülmények között vállalta Szikora János rendező, hogy Madách Imre: Az ember tragédiája című drámájából színpadra állítja a bemutató előadást. Ő és csapata arra vállalkozott, hogy függetlenítve magukat a politikai praktikáktól, színháztörténelmet írjanak. 2002. március 15-én megtartották a díszbemutatót, azonban a közhiedelemmel ellentétben nem ez volt az első előadás. Március 11-én, főként vidéki és határokon túli diákok és tanáraik előtt játszották először a darabot.

A bemutatónak szeretne emléket állítani Sárból, napsugárból összegyúrva címmel, Tresz Zsuzsa képzőművész és jelmeztervező, Milorad Krstić festőművész és díszlettervező, és Katkó Tamás fotóművész, az előadás fotográfusa.

A tárlat legfontosabb részét a képanyag teszi ki, amely felidézi az előadás bemutatását és részleteit. Bepillantást nyerhetünk a tervezés folyamatába, a tervezők legelső vázlataiba, láthatjuk, hogy a díszletek és a jelmezek miként alakultak fokról-fokra a végső stádiumig. Tresz Zsuzsa és Milorad Krstić archívuma több ezer – az előadáshoz készített – grafikát, festményt, vázlatot őriz, ezek közül mintegy 150 darabot tárunk a közönség elé digitális nagyítások formájában. Katkó Tamás tizenkét főpróbán közel ezernégyszáz felvételt készí-tett. A kiállításra kerülő 50 képből álló sorozata bemutatja a rendezői szándékot, az előadás csomópontjait, valamint azt is, miképpen valósultak meg a tervezők elképzelései.

A kiállított tárgyak (kellékek, díszletelemek) összevethetőek lesznek a tervekkel, valamint a fotókkal is, melyek az előadásba helyezik azokat.

A kiállítás szeptember 21-től október 23-ig látogatható a Bazaar Klub kupolatermében található Kolta Galériában.

(forrás: kulturpart)

Continue Reading
You may also like...

További Hírek

  • Hírek

    A szeretet versei és történetei

    By

    Exkluzív verses ajánlással juthatnak hozzá az érdeklődők a szeretet ünnepére készülve a szeretet könyvéhez a vers.hu oldalon. Lutter Imre: Ha szeretsz… című verses interjúkötetéhez egy különleges ünnepi idézetet dedikál a szerző mindenkinek, aki családtagjainak, barátainak vagy...

  • Hírek

    Király Viktor 15 – jubileumi koncert-show

    By

    November 25-én, szombaton este 7-kor különleges találkozásra invitálja Király Viktor a zene szerelmeseit, s azokat, akik kíváncsiak az amerikai és a hazai zenei élet izgalmas kulisszáira. Pályafutásának fontos állomása a 15 éves...

  • Hírek

    Lemondott Vidnyánszky Attila

    By

    Sokkolta a Nemzeti Színház társulatát az a súlyos baleset, ami a kollégáikat érte péntek este a Rómeó és Júlia előadásán.

  • Hírek

    A 22. Győri Könyvszalon Alkotói Díj átadása

    By

    A 22. Győri Könyvszalon Alkotói Díját november 10-én, pénteken délelőtt dr. Dézsi Csaba András polgármester és Rózsavölgyi László, az Oktatási, Kulturális, Sport és Turisztikai Bizottság elnöke nyújtotta át Zalán Tibornak a Győri...

  • Hírek

    Meghalt Reményi József Tamás

    By

    2023. november 10-én, ma hajnalban váratlanul elhunyt Reményi József Tamás szerkesztő, kritikus, többek között a Mozgó Világ, a Filmvilág, a Magyar Rádió, a Holnap és a Palatinus Kiadó egykori szerkesztője, a Litera...

To Top