Barion Pixel
Connect with us

Budapesti Kamaraszínház

Hírek

Budapesti Kamaraszínház

Bár a politikai vezetés mindent megtett annak érdekében, hogy eltűnjön a föld színéről a Budapesti Kamaraszínház, a társulat egy része új, piaci alapokon létrehozandó társaság keretében folytatná a munkát. Az egyik legszínvonalasabb teátrum hétfőn este kényszerült búcsúzni a közönségtől.

A Budapesti Kamaraszínház társulatának egy része új, piaci alapokon létrehozandó társaság keretében folytatná a munkát; a megszűnő teátrum Művészeti Tanácsa tárgyalásokat folytat erről a vagyonkezelővel, a Nemzeti Fejlesztési Minisztériummal és a kulturális tárca képviselőivel. A Művészeti Tanácsot képviselő Németh Kristóf az MTI-nek hétfőn elmondta: céljuk, hogy ha a teátrumot működtető kft. meg is szűnik, maga a színházi alkotóműhely tovább működhessen.

A Magyar Nemzeti Vagyonkezelő Zrt., a Nemzeti Fejlesztési Minisztérium (NFM) és a színház Művészeti Tanácsa az elmúlt hetekben közösen kereste a megoldást a Budapesti Kamaraszínház működésének megnyugtató lezárására – olvasható a vagyonkezelő MTI-hez hétfőn eljuttatott közleményében. Mint írják, az eddigi sikeres egyeztetések eredményeként a színház teljes állományát képviselő Művészeti Tanács szándékában áll egy szellemi és művészeti koncepciót is tartalmazó pénzügyi-gazdasági terv elkészítése. A program kidolgozásához az MNV Zrt. szakmai segítséget nyújt.

Az elképzelés szerint a jogutód nélkül megszűnő társaság jelenlegi színészeinek, alkalmazottainak egy része egy új, piaci alapokon létrehozott – nem állami – társaság keretében folytatná tovább munkáját a 2012-2013-as évadban.

Az új színház – a Művészeti Tanács szerint – takarékosabb, a korábbi vezetéshez képest sokkal gazdaságosabb, alacsony költségvetésű tevékenységet folytatna, megőrizve a Kamaraszínház hagyományait és szellemi örökségét. A megszűnő színház Művészeti Tanácsa emellett ígéretes tárgyalásokat folytat a kulturális tárca képviselőivel is – olvasható az MNV Zrt. közleményében.

Németh Kristóf a Művészeti Tanács nevében az MTI-nek elmondta: ősztől szeretnék működtetni a régi-új színházat a Nagymező utcai Tivolit tekintve alapjátszóhelynek. “Célunk az, hogy az eddigi munkahelyek közül minél többet megmentsünk, saját repertoárral rendelkező, jól gazdálkodó színházat működtessünk a pesti Broadwayn, és ne szűnjenek meg azok a hagyományok, amelyeket ez a színház az elmúlt esztendőkben felépített” – fogalmazott.

A színház nevét megtartanák, hiszen az maga is egy brand, amelynek értéke van, és továbbjátszanák a színház sikeres produkcióit is – tette hozzá. Németh Kristóf kitért arra, hogy az új koncepciót, üzleti tervet 2-3 héten belül elkészítik. A következő lépésként említette, hogy bejelentkeztek Balog Zoltán miniszterhez, aki a jövő héten fogadja a Művészeti Tanács képviselőit.

“Azt tapasztaljuk, hogy – akármi is történt mostanáig – a kormányzati szándék nem az, hogy színházak zárjanak be. Az, hogy a Budapesti Kamaraszínházat működtető kft. csődhelyzetbe került, nem egyenlő azzal, hogy a Kamaraszínház, mint művészeti alkotóbázis került volna bármifajta morális, szellemi vagy művészeti csődbe” – mutatott rá.

Németh Kristóf, aki korábban hat évig vezette a gödöllői művelődési központot és nyári színházat, megjegyezte: a Kamaraszínház jelenlegi működése pazarlónak tűnik számára, mind a finanszírozás, mind a szakembergárda szempontjából a jelenlegi töredékével képzelnék el a további működést. Hogy pontosan milyen forrásokból finanszíroznák a színházat, arról egyelőre nem kívánt beszélni.

A Nefmi a múlt év végén mondta fel a Kamaraszínház támogatási szerződését, majd év elején az évad befejezéséig 147 millió forintos támogatást biztosított az MNV Zrt.-n keresztül. Mivel az összeg a tavaszi évad befejezésére sem volt elegendő, az MNV Zrt. a társaság végelszámolásáról döntött annak érdekében, hogy a színház alkalmazottai megkapják bérüket, mielőtt a veszteséges működés felemészti a rendelkezésre álló összeget.

A Budapesti Kamaraszínház végelszámolója pénteken jelentette be a társulatnak, hogy a színház működése a hétfői nappal leáll. Mint írják, a végelszámoló a mai napig nem kapta kézhez a társaság 2011. évi, könyvvizsgáló által elfogadott beszámolóját, amely pontos képet adhatott volna a társaság gazdálkodásáról, ezért úgy döntött, hogy a még rendelkezésre álló összeget a bérek kifizetésére, és nem a színház további veszteséges működésének finanszírozására fordítja.

A közleményben kiemelik, hogy a társaság vezetése által készített 2011. évi beszámolót a független könyvvizsgáló elutasító záradékkal látta el, így a társaság végelszámolója és az MNV Zrt. a mai napig nem kapott hiteles adatokat a színház működéséről. Ebben a helyzetben a társaság felügyelőbizottsága kezdeményezte a társaság szabályszerű működésének, gazdálkodásának vizsgálatát, különös tekintettel a 2011-2012. évekre.

(forrás: hvg.hu)

Continue Reading
You may also like...

További Hírek

  • Hírek

    Kovács András Ferenc Költészeti Díj

    By

    A 2000 eurós pénzjutalommal járó Kovács András Ferenc Költészeti díjat évenként egyszer adják át a szakmai kuratórium döntése alapján.

  • Hírek

    A költészet élmény, segítség, menedék

    By

    Lutter Imrét versek keltik, s versekkel fekszik – számára minden egyes nap a költészet ünnepe. Zelk Zoltán gyerekverseivel érkezett meg a költészet Lutter Imre életébe, aki már nagyon fiatalon ráébredt arra, hogy...

  • Hírek

    ÚJ HELYEN, KESZTHELYEN!

    By

    Új helyen, Keszthelyen rendezi meg 2024. augusztus 22-től 25-ig a Bujtor István Filmfesztivált a Latinovits Emlékmű Alapítvány és a Magyar Versmondók Egyesülete. A sokszínű fesztivál a filmes kínálat és a vörös szőnyegen...

  • Hírek

    Megdöbbentő történeteket őriznek a falak

    By

    A mai napig őrzi Ady Endre emlékét az a budapesti ház, ahol haláláig élt legendás költőnk. Az első emeleti, erkélyes lakás a pesti Veres Pálné utca 4-6. szám alatt található, és legfőbb...

  • Hírek

    Ellopták Radnóti szobrát Pannonhalmáról

    By

    A fekvő üreges bronzszobrot felfeszítették és a nyakrésznél eltörték, a fejet ott hagyták.

To Top