Barion Pixel
Connect with us

Afrikai írók saját földrészükről

Hírek

Afrikai írók saját földrészükről

Az első Afrikában megrendezett foci vb a pánafrikai szolidaritás hullámát indította el, a szurkolók Dakartól Dar esz-Szalaamig mindenütt afrikai csapatoknak szurkoltak abban a reményben, hogy a hazai pálya növelni fogja a kontinens esélyét a sikerre. Ám a világbajnokság egyben megmutatta a Nyugat által túlságosan is gyakran konfliktusok szabdalta, éhség és korrupció sújtotta monolitikus tömbként kezelt földrész páratlan változatosságát is.

“Afrika történetét négyszáz éven át Európa sajátította ki. A nagy útikönyveket kivétel nélkül európaiak írták, az afrikaiak nem beszéltek Afrikáról” – jelentette ki Alain Mabanckou, a projekt egyik résztvevője, aki a Kongói Köztársaságban él, Franciaországban pedig elnyerte a tekintélyes Renaudot-díjat. “Az afrikai ember számára eddig az európai magyarázta el Afrikát. Most mi arra vagyunk kíváncsiak, hogyan tekint egy afrikai saját földrészének egy másik országára.”

Az afrikai írók és művészek támogatására az Egyesült Államokban létrehozott Chinua Achebe Center for African Writers and Artists alapítvány által indított Zarándoklatok projekt keretében a 14 afrikai szerző mindegyike valamelyik korábban általa nem nagyon ismert afrikai városról ír 30 ezer szavas élménybeszámolót.

“Afrikai turistának lenni nagyszerű dolog. Nem vagyok feltűnő, igen sok dolog ismerős, így nyugodtan a részletekre koncentrálhatok” – mondta a Reutersnek Doreen Baingana ugandai írónő Hargeisa városából, Szomáliföld szakadár szomáliai térségéből. “Így például nem lep meg annyira, mintha Nagy-Britanniából érkeztem volna, hogy a városban kecskékkel találkozom” – említette példaként a telefonbeszélgetésben, amelybe az állatok mekegése is behallatszott.

Az egyik legismertebb nigériai íróról elnevezett Chinua Achebe Központ kenyai, nigériai és dél-afrikai könyvkiadókkal fogott össze, hogy segítse az afrikaiak önismeretét és egymás megismerését. A példát a londoni Heinemann kiadó Afrikai írók sorozata adta, amely több mint 40 éven át működött, és olyan íróknak szerzett nemzetközi ismertséget, mint Nadine Gordimer és Steve Biko. Az új sorozatban olyan városok szerepelnek majd, mint a nigériai Lagosz, a dél-afrikai Fokváros, Timbuktu, a híres szaharai központ vagy Kinshasa, Kongó kaotikus fővárosa.

Binyavanga Wainaina kenyai író, a Chinua Achebe Központ igazgatója elmondta, hogy kisvárosok és metropoliszok egyaránt szerepelnek az egész Afrikában forgalmazandó kötetek témái között. A sorozat 2012 januárjában, a soron következő nagy afrikai labdarúgó esemény, a Nemzetek Kupája alkalmából indul.

Egyes szerzők azonban már közzétettek úti beszámolókat a projekt honlapján: www.pilgrimages.org.za

 

Continue Reading
You may also like...

További Hírek

  • Hírek

    ÚJ HELYEN, KESZTHELYEN!

    By

    Új helyen, Keszthelyen rendezi meg 2024. augusztus 22-től 25-ig a Bujtor István Filmfesztivált a Latinovits Emlékmű Alapítvány és a Magyar Versmondók Egyesülete. A sokszínű fesztivál a filmes kínálat és a vörös szőnyegen...

  • Hírek

    Megdöbbentő történeteket őriznek a falak

    By

    A mai napig őrzi Ady Endre emlékét az a budapesti ház, ahol haláláig élt legendás költőnk. Az első emeleti, erkélyes lakás a pesti Veres Pálné utca 4-6. szám alatt található, és legfőbb...

  • Hírek

    Ellopták Radnóti szobrát Pannonhalmáról

    By

    A fekvő üreges bronzszobrot felfeszítették és a nyakrésznél eltörték, a fejet ott hagyták.

  • Hírek

    Elhunyt Czakó Gábor, a nemzet művésze

    By

    Családja jelentette be, hogy szerdán hajnalban, hosszú betegség után halt meg Czakó Gábor. 82 éves volt.

  • Hírek

    Átadták az idei Balassi Bálint-emlékkardot

    By

    A XVI. századi európai költészet kiemelkedő alakjára, Balassi Bálintra emlékezve huszonnyolcadik alkalommal adták át a magyar alapítású nemzetközi díjat, a Balassi Bálint-emlékkardot, melyet idén Fekete Vince költő és Abdallah Abdel-Ati Abdel-Szalam Mohamed...

To Top