Hírek

Radnóti emlékezete

Published on

Radnóti Miklós születésének 102. évfordulóján színházi megemlékezést tartanak a Magyarországi Szerb Színházban. Április 29-én Turek Miklós Árny az árnyban című előadása kerül színre.

A Glatter Miklós néven született művész barátai közbenjárására 1943 tavaszán felmentést kapott a munkaszolgálat alól. Bajcsy-Zsilinszky Endre vitte a hadügyminiszterhez a levelet, melyen Illyés Gyula, Ortutay Gyula, Sík Sándor, Schöpflin Aladár és Szekfű Gyula neve is szerepelt, azonban a leszerelését követően azonnal megkeresztelkedő Radnótit egy évvel később, 1944 tavaszán harmadszorra is behívták. Ezekben a hónapokban formálódott ki lelkében a legmélyebb, belső honvágy, ami a világháború korának erőltetett menetében is értelmet ad a humanista számára, hogy megvívja mindennapi harcait. Turek Miklós versszínházi estje ennek az emberi nagyságnak állít emléket.

Az Árny az árnyban című előadásban Radnóti saját szavaiból ismerhetjük meg életének örömeit, fájdalmait – részesei lehetünk a kornak, amely megihlette, és képet alkothatunk a rímek mögött rejlő legmélyebb érzéseiről is. A merengő poéta emlékképeiben a történelem viharai és egy fiatalember álmai tükröződnek.

Az elmúlt 7 év során 4 országban már több mint 120 alkalommal adta elő Versszínházi darabjait Turek Miklós, melyek Radnóti mellett József Attila és Petőfi Sándor, valamint Faludy György költészetét mutatják be. A Faludyról szóló darabot április 28-án a Budapesti Corvinus Egyetem diákjai előtt viszi színre.

 

Exit mobile version