Csizmadia Tibor a miniszternek címzett – az MTI-hez is eljuttatott – pénteki levelében emlékeztet arra: nyáron komoly viták forrása volt, hogy az előadóművészeti törvény által a VI-os és a II-es kategóriába sorolt művészeti szervezetek számára az Előadóművészeti Tanács által javasolt 2010. évi működési támogatások harmadát a kultúráért felelős Nemzeti Erőforrás Minisztérium július végén zárolta.
Mint az MSZT elnöke hozzáteszi, már a működési a pályázatokat is későn írták ki, majd azok eredményének közzététele is késett.
Az ezt követően bejelentett zárolás nemcsak a független társulatokat érintette, hanem az előadóművészeti törvény alapján meghirdetett egyéb pályázatok – például a Katona József-, és a Weöres Sándor-pályázat, a hátrányos helyzetű önkormányzati színházak kompenzációs pályázata – révén szinte az összes előadóművészeti szervezetet – figyelmeztet az MSZT.
“Lassan itt az év vége, és minden szervezet és intézmény számára fontos, hogy a megítélt és betervezett támogatásához minél előbb hozzájuthasson. Ezért Miniszter úrtól ezúton kérünk tájékoztatást arról, hogy mikor várható a zárolások feloldása és a törvény szerint megítélt támogatások kifizetése” – zárul a Réthelyi Miklósnak szóló nyílt levél.
A Magyar Versmondók Egyesülete által működtetett Első Magyar Versszínház például abban a helyzetben van, hogy a színház novemberben lett két éves, ezért még nem pályázhatott alternatív színházként működési támogatásra, miközben a kulturális államtitkártól megvonták a saját keretének rendelkezési jogát, így gyakorlatilag pénz nélkül kellene megkezdenie a 2010-2011-es évadot. Erre pedig jobb híján nincsen mód. Az elvonások és az új kormányzati rendelkezések nagyon súlyosan érintik a kulturális, művészeti és közművelődési szférát.