Hírek

Elhunyt Pécsi Ildikó színművész

Published on

December 5-én, gödöllői otthonában elhunyt Pécsi Ildikó színésznő. A hír Gödöllő város Facebook-oldalán érkezett a reggeli órákban.

Gödöllő díszpolgári oklevelét 2010-ben vehette át, ahogyan a Kossuth-díjat is. Rendkívül sokoldalú egyéniségének köszönhetően számos városi rendezvénnyel szinte egybeforrt a neve: Erzsébet Királyné Szavalóverseny, nőnapi műsorok, de nem múlhatott el nélküle városi főzőverseny, állatvédelmi nap vagy kutyák örökbefogadó napja. Számos városi színdarabban fellépett és rendezőként működött közre. Sok esetben férjével, az olimpiai bajnok labdarúgó Szűcs Lajossal – aki ugyancsak Gödöllő díszpolgára volt – vett részt a rendezvényeken. Mélységes szomorúság, hogy mindketten ebben az évben hagytak itt bennüket, írják Gödöllő Város Önkormányzatának a honlapján.

Pécsi Ildikó a 2010-es díszpolgári kitüntetése átvételekor, mint mondta, mindössze 9 éves volt, amikor először látogatott el Gödöllő máriabesnyői részén letelepedett keresztszüleihez, és azonnal beleszeretett a településbe. 1960-ban vásárolták meg azt a máriabesnyői telket, ahol 1971-ben férjével, Szűcs Lajossal felépítették otthonukat. 1994 óta volt állandó lakója városunknak, amit ő maga egyszerűen csak „Gödöllőkének” nevezett.

„Ebben a városban mindig szeretet és nyugalom volt. Köszönöm mindenkinek, hogy ez a város ilyen, és itt élhetek. Bízom benne, hogy továbbra is ilyen marad” – mondta a díj átvétele után a művésznő.

Munkáját Kossuth- és Jászai Mari-díjjal ismerték el. Pécsi Ildikó színművésznő, rendező, érdemes és kiváló művész, a Halhatatlanok Társulatának örökös tagja 80 éves volt. Fia októberben az mondta, Pécsi Ildikó nincs jól, mert hónapok óta nem tudta feldolgozni egykori férje, Szűcs Lajos olimpiai bajnok labdarúgó halálát, olvasható az Index.hu hírében.

Pécsi Ildikó a Színház- és Filmművészeti Főiskolát 1962-ben végezte el. Az évek során tagja volt a Pécsi Nemzeti Színház (1962-1966), a Vígszínház (1966-1970), a Mikroszkóp Színpad (1970-1973), a kecskeméti Katona József Színház (1973-1976), a Radnóti Színház (1976-1985), a Népszínház (1985-1990) és 1990 után évekig a József Attila Színház társulatának.

Drámai (Antigoné, Hamlet) és prózai szerepek mellett játszott komédiában és operettekben is.

Sokat foglalkoztatott film- és tévészínésznő. Jelentős szerepet kapott az első magyar szélesvásznú filmben, az 1962-ben bemutatott Jókai-adaptációban, Az aranyemberben, amelyben Tímár Mihály szerelmét, Noémit játszhatta 22 évesen.

Országos ismertségét, népszerűségét a tévésorozatokban (például: a A Tenkes kapitányában és a Lindában) játszott alakításai is erősítették.

Rendezőként is jelentős sikereket ért el. Évekig volt „mindenese” a Táci Gorsium Nyári Játékainak. Több tévéjátékot is hasonló minőségben készített.

„Szabad idejében” több száz önálló estet tartott Petőfi Sándor, Ady Endre, József Attila, Radnóti Miklós műveiből. Sanzon-összeállítása is sikeres volt.

2008-ban megjelent Zeneképzelet című CD-je, melyet a Várnagy Andrea-Farkas Zsolt zongoraművész házaspárral közösen készített.

1969-ben házasodott össze Szűcs Lajos olimpiai bajnok labdarúgóval. Fiuk Szűcs Csaba.

1975 és 1989 között az MSZMP tagja, 1994 és 1998 között pedig az MSZP színeiben országgyűlési képviselő volt (egyéni mandátum, Budapest 22. sz. egyéni választókerület). 1980-ban a színész szakszervezet elnökségi tagjává választották.

Évtizedek óta Máriabesnyő-Gödöllő lakója és a város művészeti életének meghatározó személyisége volt.

 

(forrás: Blikk, wikipedia)

Exit mobile version