Hírek

Csődtől jön a gond: színházi poklok

Published on

A Nemzeti Erőforrás Minisztérium nyilvánosságra hozta a független színházak támogatására meghirdetett pályázat eredményét, amelyet még júliusban kellett volna megtennie. A döntés szegedi alkotóműhelyeket is érint. 66 %-ot kapnak.

A megszorítás 5 szegedi egyesületet érint: a MASZK Egyesület, a Szegedi Kortárs Balett, a Focus Műhely, a Pinceszínház, és a Metanoia Atropedia sorsa is a jövő kérdése, ki tudja mire lesz elég a megítélt 66 %.

6 kategória szerint támogatják ma a színházakat, ebből az első 5 kategória megkapta a kért támogatásokat, csupán a 6-os kategória finanszírozását akarták – a korábbi hírek szerint – 50 %-al csökkenteni. „Ez teljességgel elfogadhatatlan” – jelentette ki Balog József a MASZK Egyesület művészeti igazgatója egy korábbi interjúban, és sokszor hangot is adott nemtetszésének. Sőt a 20. Thealter zárónapján egy petíció is kézről kézre járt. Több mint 100-an írták alá azt, amelyben az érintett szegedi egyesületek tiltakoznak a Nemzeti Erőforrás Minisztérium döntése ellen, miszerint idén csak a működési támogatás 50%-át kapják meg a 6-os kategóriába tartózó színházi és táncművészeti csoportok.

Ehhez képest a minisztérium a 66 % mellett döntött:

A 2010. évi költségvetéssel összefüggő egyes feladatokról szóló 1132/2010. (VI. 18.) Korm. határozat tárcánként meghatározott összegű zárolást rendelt el a fejezeti kezelésű előirányzatokból. Ennek értelmében a pályázaton megítélt támogatási összegek 34%-a zárolásra kerül, a szerződéskötést követően a megítélt összegek 66%-a kerülhet utalásra.

A döntés szerint így például a MASZK Egyesület a kuratórium által javasolt és megítélt összeg – 22 millió forint – 66 %-át, azaz 14 millió 520 ezer forintot kapnak a 2010-es évre. 7,5 millió forint zárolva lett. A Focus Műhely 7 millió forintot kapott volna, ebből viszont közel 4,5 milliót kapnak az idei évi működésre.

A VI. kategóriába tartozik a magyar tánc és színházművészet színe java, összesen 108 alkotóműhely, ami több mint 2000 művészt és művészeti munkatársat jelent – az ő életük került most kilátástalan helyzetbe. A független színházak egyetlen esélye, ha rövid időn belül támogatókat találnak. Viszont, ahogy azt Andaxínház egyik színésze mondta nekem még a Thealteren: „a pénzes bácsik egyelőre sehol…”

A Tünet Együttes 8 éves működés, számos hazai és nemzetközi színházi siker után felmond művészeinek, mert nem kapnak állami támogatást.

A döntést az indokolja, hogy a Nemzeti Erőforrás Minisztérium 2010. július végéig sem tette nyilvánossá az Előadó-művészeti Tanács (EMT) június közepén tett javaslata alapján hozott döntését a társulat éves működési támogatásáról. A társulat kritikus helyzete a teljes független kortárs színházi és táncterületre kiterjed. A 97 pályázó társulat és befogadó hely mindmáig nem kapott hivatalos értesítést arról, hogy miért késik az eredményhirdetés és mikor kapják kézhez a 2010 januárjától esedékes támogatási összeget.

A Tünet Együttes mindent meg fog tenni azért, hogy fennmaradjon és művészeit újra szerződtesse. A jövő évadban elsősorban azokat a társadalmi, pedagógiai célú tevékenységeit fogja korlátozni, amelyek nem termelnek bevételt: ilyen például beavató Kortárstánc-iskola projektje; ilyenek a jótékonysági előadások, a kortárs művészetet népszerűsítő utcai akciók, és ilyen a társulat tagjainak szakmai továbbképzése is. A társulat továbbá csökkenteni fogja nem megtérülő előadásait: ez főként a szegényebb vidéki befogadó helyeket érinti majd, ahová a kortárs művészet egyébként is nehezen jut el, illetve azokat a budapesti játszóhelyeket, amelyeket szintén elvonás sújt.

A Radikális Szabadidő Színház vezetőjével, Formanek Csabával készült interjút itt olvashatják: HVG online – Tűzraktér

A VI. kategóriában nyilvántartásba vett független színházak támogatására megítélt pályázat eredményei ide kattintva nézhetők meg!

 

Exit mobile version