Kezdődik a VIII. Shakespeare Fesztivál a Gyulai Várszínházban. A 2005-ben indult kezdeményezéssel a szervezők célja az volt, hogy legyen Magyarországon egy olyan rangos nemzetközi fesztivál, ahova a legjelentősebb előadásokat hívják meg itthonról és külföldről. A rendezvény azóta az európai Shakespeare-színjátszás egyik elismert fórumává vált, alapító tagja az Európai Shakespeare Fesztiválok Hálózatának, és idén vették fel a nemzetközi Shakespeare Színházak Szövetségébe (Shakespeare Theatre Association).
Idén a Vihar lett a július 15-ig tartó fesztivál fő témája, a hagyományos színházi előadások mellett jazz koncerten, táncelőadásokon, táncfilmeken, dizájnkiállításokon és klasszikus előadásokat feldolgozó dokumentumfilmeken is az angol drámaíró utolsó műve lesz a középpontban. Az előadásokat gasztronómiai programok, beszélgetések és borkóstolás is kiegészíti. A meghívott előadásokról a hattagú Shakespeare Grémium döntött, melynek tagjai Csiszár Imre rendező, Darvay Nagy Adrienne színháztörténész, Koltai Tamás kritikus, Nagy András drámaíró, Vidnyánszky Attila rendező és Gedeon József, a Gyulai Várszínház igazgatója.
Ebben az évben már nyolcadszor rendezik meg a nemzetközi Shakespeare Fesztivált július 5. és 15. között, amely most rendhagyóan egy mű köré szerveződik, Shakespeare utolsó varázslatos darabja köré, A vihar köré, amely Shakespeare vígjátékok közé sorolt darabja. Az angol bárd máig egyik legnépszerűbb színműve 1611-ben íródott. A darabot a legváltozatosabb módon dolgozták fel az évszázadok során. Gyakran varázsos, zenés-táncos, maszkos látványosságként állították színpadra, de szinte minden elképzelhető politikai és lélektani szituáció szerint aktualizálva is előadták. Egyesek szerint a visszavonuló Shakespeare a főszereplő Prosperoban önmagát írta le, aki búcsúzik a színpadtól. A vihar minden kornak újat mondott, ma is aktuális mű. Nem véletlenül esett a választás idén erre a darabra. A gyulai fesztiválon minden előadás teljesen más lesz, tehát érdemes megnézni és összehasonlítani azokat a nézőknek.
Silviu Purcarete világhírű, Franciaországban élő román művész rendezésében a Craiovai Nemzeti Színház játssza el A vihart, magyarországi bemutatóként Gyulán. Az előadás létrejöttében szerepe van a Gyulai Várszínháznak is, mint az European Shakespeare Festivals Network egyik tagjának, akikkel közösen kérték fel a rendezőt a darab színpadra állítására. A tavalyi gyulai fesztivál egyik dél-koreai sikerdarabja után most ismét ebből az országból érkezik egy világhírű produkció. A szöuli nemzeti színház korábbi művészeti vezetője, az idős rendező Oh Tae-suk állította színre A vihart a Mokwha Repertory Company együttessel. Az ötödik századba helyezett előadás a koreai kultúra látványos megjelenítése. A tánccal, zenével, gyönyörű jelmezekkel, kevés szöveggel előadott produkció nem véletlenül volt tavaly nyáron az edinburghi fesztivál főműsorának nagy sikere. Akik egy látványos és különleges színházi produkciót akarnak látni, ne hagyják ki ezt az előadást.
Nagy-Britanniából érkezik egy Vihar előadás, amelyben két fantasztikus színészt Mick Jaspert és Iain Amstrongot láthatják. Az AJTC Company tíz évvel ezelőtt mutatta be ezt az előadást, amellyel országos sikert arattak a szigetországban, most felújították, és újra játsszák Geoff Bullen rendezésében. A két nagyszerű színész az angol színjátszás legnemesebb hagyományát követve nem csak szóval, de mimikával, mozgással és zenével is különlegessé teszi a produkciót. A tavalyi évad legjobb lengyel Shakespeare – előadása volt az a Hamlet, amelyet Radoslaw Rychcik rendezésében mutat be a kielcei Teatr Zeromskiego. A látványos díszletek, az extravagáns kosztümök felerősítik az ironikus, kortárs feldolgozást. Az előadás a családon belüli kapcsolatokat veszi alaposabban szemügyre Hamlet, valamint az édesanyja és a nagybátyja közötti konfliktusban. A magyar Shakespeare előadások közül a Közép-Európa Táncszínházat hívták meg, akik két kortárs táncprodukciót mutatnak be, a Vihart és a Shakespeare művekből készült Shakespeare – meséket, amely egyaránt szól fiataloknak és felnőtteknek.
Rudolf Péter az egyik legnépszerűbb színész Magyarországon. A Gyulára meghívott előadásában Shakespeare legnépszerűbb művét dolgozza fel És Rómeó és Júlia címmel, amelyben feleségével, a nagyszerű színésszel, Nagy-Kálózy Eszterrel játsszák el a mű összes szerepét, zseniálisan. Lesz két zenés program is, az egyik a neves Kossuth-díjas zongoraművész Vukán György Vihar című új jazz kompozíciója, amelyet a triójával ad elő, valamint egy megzenésített Shakespeare szonett előadás, amelyben a nagyváradi Mátyás Zsoltot és művészbarátait láthatják. A Hamletet egy szöveg nélküli marionette előadásban láthatják a fesztivál nyitásaként.
Ezen kívül sok más érdekes kísérő program várható a tíznapos fesztiválon, lesz egy konferencia A viharról, amelyen részt vesz a világ legismertebb Shakespeare-kutatója a brit Stanley Wells professzor is, aki a fesztivál díszvendége lesz. Shakespeare-filmeket vetítenek, találkozhatnak egy neves műfordítóval, lesznek utcaszínházi előadások, Shakespeare korabeli ételeket kóstolhatnak a Patrióta és a Corvin éttermekben és finom borokat is ihatnak a Midsummer Wine’s Dream borfesztiválon, de kiállítás is nyílik Shakespeare műveiről. Az idei Shakespeare Fesztivál néhány programja része az EU Kultúra 2007-2013 Keretprogramnak, ahova sikeresen pályáztak külföldi társfesztiváljaikkal együtt.