Hírek

Verstáborosok a Színművészetin

Published on

A Versművészeti Táborok két tavalyi résztvevője, Bartos Ági és Horváth Csenge, valamint a korábbi verstábor egyik oszlopos tagja, Aradi Balázs is bejutott a Színház és Filmművészeti Egyetem színész szakának harmadik rostájára. Idén július 13-án indul a tábor.

A nyári verstáborok eredményességét jól mutatja, hogy a korábbi évek gyakorlatához hasonlóan minden évben van olyan táborozó a Magyar Versmondók Egyesülete növendékei közül, aki harmadrostázik a Színház- és Filmművészeti Egyetem színész szakának felvételijén. Erre ráerősítve, a nyári táborok felhőtlen hangulatát és a szakmaiságot egyaránt szem előtt tartó műhelyek intenzív, komplex színházi képzést is tartogatnak, és a Színművészeti Egyetem felvételi vizsgája, valamint az egyetemi képzés tapasztalatait is felhasználja a neszmélyi táborban.

A három tábor egyike a Versművészeti Szeminárium Lutter Imre előadóművész, drámapedagógus irányításával. A versmondók és verskedvelők a pódiumművészet, a versrendezés, az előadóestek készítésének érzelmi és technikai hátterének megismerése és elsajátítása révén színházi közegbe helyezhetik a verset. A Versművészeti Táborban általában 14-18 év közötti gyerekek vesznek részt, akik már gyakorlott versmondók vagy színjátszók, rendelkeznek rutinnal, tapasztalattal, és a lehetőségeikhez képest tovább szeretnének fejlődni. Akár azért, mert az előadóművészetet vagy a színművész pályát tekintik leendő hivatásuknak, vagy még nem tudják, de mindenképp el szeretnék sajátítani a művészeti ág fortélyait. A hangképzés mellett verses helyzetgyakorlatok, státuszfeladatok révén tanulják meg a színpadi jelenlét és pódiumi mesterség legfontosabb kritériumait.

A Színész és Előadóművész Felkészítő Műhely a színészmesterség, a színpadi beszéd és mozgás, a rendezés és a dramaturgia mentén a Színház- és Filmművészeti Egyetem színész szakának felvételi vizsgájára készít föl, illetve a színjátszás legfőbb kulisszatitkait villantja fel, gyakorlati módszerekkel. Színészmesterség címén, drámai készségfejlesztő gyakorlatokkal, a technikai tudás elsajátítását tűzi ki célul, a szellemes gyakorlatok jól hasznosíthatók bármilyen színpadi vagy filmszerep eljátszásakor. Ugyanakkor az önismeretet és az önkifejezést fejlesztő szórakoztató játékok hasznosak azok számára is, akik gyakran kerülnek stresszhelyzetbe a nyilvános szereplés miatt. A műhely szekcióit Bakos-Kiss Gábor színművész és Kiss László rendező vezetik.

A harmadik szekcióban, a Gyermekversmondó Táborban a 10-13 éves korosztály van jelen főként, akik a szakma alapjait játékos formában sajátíthatják el. Olyan tehetséges versmondók alkotnak kiváló közösséget, akik az eszközeik terén még viszonylag szűkebb mezsgyén mozognak. Itt is van hangképzés, mozgás, bizalomjátékok, szituációs feladatok, egyéni és csoportos próbák. A legkisebbek munkáját Szennik Évi diákszínjátszó-rendező irányítja.

A táborozók egységes hangképzésen, kommunikációs kurzuson és mozgástréningen vesznek részt, előadásokat hallhatnak az irodalom és a média viszonyáról, a hangjáték és a költészet összefüggéseiről, a hangzó vers és próza technikai fortélyairól. A táborokban oktatóként részt vesz Wiegmann Alfréd rendező, a Versszínház művészeti vezetője, Kinizsi Ottó színész, a Versmondók kreatív alelnöke, aki színészként és drámatanárként is tevékenykedik, Aradi Balázs színész és az Aphonia-Sajtkukacz zenekar. Ócska keringő című önálló estjével fellép Lutter Imre előadóművész, Bakos-Kiss Gábor színművész pedig a zenés színház és a musical-éneklés kulisszatitkaiba is bevezeti a táborozókat. A szervező Magyar Versmondók Egyesülete várja a vers és a színház iránt fogékony diákok, hallgatók jelentkezését.

Az alkotótábor megtalálható a facebook-on Versművészeti Táborok néven, és bővebb információval szolgál a vers.hu oldalon a Táborok menüpont, ahol mindhárom szekció lényegi tudnivalóit megtalálják az érdeklődők. A táborokba a jelentkezési határidő 2013. június 30.

Exit mobile version