Hírek

Versrádió újrahangolva

Published on

Egyedülálló multimédiás portállá fejlesztette a Versrádiót (www.versradio.hu) a Magyar Versmondók Egyesülete. A tematikus internetes oldal a jövőben nemcsak hallgatható, de nézhető verseket, interjúkat, filmeket és animációs alkotásokat is kínál a látogatóknak. A Versrádió beköszönő zenéjére pályázatot írnak ki.

A Magyar Versmondók Egyesülete 2006-ban indította el a Versrádiót. A versradio.hu oldalon klasszikus költők művei hallhatók klasszikus előadók tolmácsolásában, vagy kortárs szerzők verseit adják elő mai klasszisok prózai műfajban éppúgy, mint verszenében. Interjúk készülnek megbecsült és közismert írókkal, költőkkel, kevésbé ismert, a pálya elején álló, ígéretes tehetségekkel, a vers- és prózamondó előadóművészet nagymestereivel. Mindez hangban, képben egyaránt, interaktív közegben.

A tematikus honlap műsorát a látogató állítja össze: a www.versradio.hu internetes címre érkezve az újrainduláskor Nemes Levente Szabó Lőrinc-megzenésítését hallja, azonban egy gombnyomással mindenki maga dönti el, mely szerző művét, mely előadót helyezi műsorba.

A Versrádió a multimédia adta lehetőségek minél szélesebb tárházát kívánja hasznosítani, ezért a felvételek egy része meg is nézhető.

A hang- és képanyagokat az egyesület munkatársai gondos kutatómunkával gyűjtötték össze, másik részét pedig a myspace produkcióval közösen, folyamatosan rögzítik. Jelenleg több mint 700 vers különböző feldolgozása nézhető vagy hallgatható meg a Versrádióban.

A freestyle menüpont megannyi irodalmi kuriózumnak ad helyet: klasszikus költők archív, és kortárs szerzők saját verseinek felolvasása mellett magyar írók idegen nyelvű átiratait, filmes feldolgozásokat, költészeti animációkat, költői vallomásokat tartalmaz a link, emellett megnézhetők a Kaleidoszkóp VersFesztivál és más jeles költészeti események műsora. Ebben a menüpontban a szerkesztők arra is lehetőséget adnak, hogy a hallgatók saját verseik hang- és videó anyagát, vagy megzenésítéseiket is felöltsék.

A Versrádiónak két nagy célközönsége van: az egyik a laikus verskedvelők, irodalom- és színházrajongók tábora, míg a másik a hivatásos színi vagy előadóművész pályát választók, és a versmondók széles csoportja. Lutter Imre főszerkesztő mindkét bázisra gondolt, amikor egy adott verset akár 6 vagy 8 előadó tolmácsolásában is repertoárra tűzött, így ugyanis bárki könnyen megtalálja kedvenc előadóját, a szakmának pedig lehetősége nyílik arra, hogy összehasonlítsa, elemezze és értékelje a különböző interpretálásokat. Kiváló példa erre egy Shakespeare szonett Latinovits Zoltán és Ruttkai Éva önálló előadásában, vagy Radnóti Tétova ódájának tolmácsolása Kaszás Attila, Dunai Tamás, Koltai János és Nagy Sándor által.

A Magyar Versmondók Egyesülete a Versrádió nyitózenéjére pályázatot ír ki. Pályázni olyan verszenével lehet, amely a költészet, a vers állandóságát fogalmazza meg, és amelynek elején a Versrádió leendő szignálja áll. Valamennyi hivatásos és amatőr előadó és zenekar jelentkezhet. Eredményt októberben, a Kaleidoszkóp VersFesztiválon hirdetnek majd, a pályázatot pedig a vers.hu oldalon közli az egyesület.

 

Exit mobile version